Kent ve Başkan

Yüzde Yüz Yerli, Yüzde yüz İKÇÜ İmzası

Yüzde Yüz Yerli, Yüzde yüz İKÇÜ İmzası
321 views
17 Mayıs 2022 - 1:37

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından yazılımı yapılan Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi Çalıştayının (ÜBYS) dördüncüsü Kuşadası’nda yapıldı.

İKÇÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nca düzenlenen çalıştayın açılışına, Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı Eğitim ve Kültür Dairesi Başkanı Tolga Balcı, Strateji ve Bütçe Başkanlığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Daire Başkanı Muhammed Raşit Özdaş, İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Saffet Köse, Bartın Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Orhan Uzun ve İKÇÜ Genel Sekreteri Nuretdin Memur katıldı.

Üç gün süren çalıştayı, 87 kamu ve vakıf üniversitesinden 250 üst düzey yönetici takip etti.

UBYS’yi İhraç Edebilecek Adımları Atmaya Başladık

UBYS’yi bir marka haline getirmeye yönelik çalışmalara devam edeceklerini söyleyen İKÇÜ Rektörü Prof. Dr. Köse, 2012 yılında projelendirilen UBYS’ye Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı’nın sağladığı mali desteğin altını çizdi. Prof. Dr. Köse, “ Dışa bağımlılığımızı azaltmanın ve kamu bütçesinde tasarruf sağlamanın en önemli adımlarından biri, her alanda kendi yazılım ve donanımımızı üretebilir hale gelmemizdir. UBYS, gelinen noktada ciddi bir kaynak tasarrufunu sağlamış durumda. Pandemi sürecinde hepimizin kullandığı uzaktan eğitim sistemi sayesinde yeni koşullara sağladığımız adaptasyon, sistemin ülkemiz yükseköğretimi için ne denli önemli olduğunun ispatıdır. Biz 10 yılda önemli deneyim kazandık ve güçlü bir alt yapı oluşturduk Ülkemizde ilk ve tek olma özelliğine sahip olan UBYS için, yurt dışından üniversitelerin bizimle temasa geçmeleri bizleri gururlandırdı. İKÇÜ olarak yerli ve milli olma özelliği taşıyan yazılımımızı ihraç edebilecek adımları atmaya başladık” dedi.

Takım Oyunu ile Gelen Milli Başarı

Rektör Prof. Dr. Saffet Köse  “Bu bir takım oyunu” diyerek tüm personele, Bilgi İşlem Daire Başkanı Fatih Tunçez nezdinde tebriklerini iletti. Rektör Köse, “Bundan 10 yıl önce üniversite bilgi yönetiminde entegre bir sistemi oluşturmaya yönelik çabalarımız, bugün büyük bir aile olarak bizlerin bir arada olmasını sağlayacak bir noktaya ulaştı. İKÇÜ Bilgi İşlem ekibini tebrik ediyorum. Bu sistemi yöneten uygulayan tüm çalışanlarımıza, bizlere destek olan, iş birlikleri ile güç veren tüm üniversitelerimize, paydaşlarımıza şükranlarımı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Bartın, UBYS Tercihi ile Doğru Karar Verdi

Bartın Üniversitesi olarak parçası oldukları UBYS çalıştayında yer almaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Rektör Prof. Dr. Orhan Uzun da yarının rekabetçi dünyasında var olmanın en önemli unsurunun zamanı anlamak, anlamlandırmak, hızlı karar alıp uygulamak olduğunu kaydetti. Üniversite olarak UBYS’yi kullanan ilk üniversitelerden biri olduklarını belirten Rektör Prof. Dr. Uzun, “Bu sistemi 2015 yılından bu yana kullanan en eski üniversitelerden biriyiz. Bir üniversitenin bütün ihtiyaçlarını karşılayacak yapıda olması, tümleşik ve başka sistemlerle etkiletişime açık olması tercih nedenimiz oldu. Eski sistemimizden bu sisteme aktarım sürecimiz oldukça hızlı ve sorunsuz oldu. Karışlıklı anlayış ve etkileşimle adım adım büyüyen adeta bir bebek gibi büyüyen, gelişen bir sisteme şahit olduk” dedi.

İKÇÜ’ye Tebrik

“Üniversitelerin en büyük problemi birbiriyle konuşamaması” diyen Rektör Uzun, çift entegrasyon, çift doğrulama, bir bilginin bir yerde kalması, ordan alınıp kullanılmaması gibi sorunların karşılıklı desteklerle kurulan köprülerle giderilebileceğini kaydetti. Rektör Uzun, “Diğer üniversitelerle, kamu, özel sektör, sivil toplum kuruluşları ile yapılan ortak çalışmaları iş birliğinden çok güç birliği olarak görüyorum. Kendi adıma söylüyorum,  bu sistemi kullanmakla ne kadar doğru yaptığımızın bilincindeydik Aldığımız kararın doğruluğunu yapılan sunumlar sonrası teyit etmiş olduk. Bazı modüllerin geliştirilmesine Bartın Üniversitesi olarak fikri olarak katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu düşüncelerle yakın ilgilerinden ve desteklerinden dolayı Rektör Köse nezdinde tüm çalışanlara, emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” şeklinde konuştu.

Yüzde yüz İKÇÜ İmzası

Ev sahipliğini üstlendikleri çalıştayın açılışında gösterdikleri ilgi ve verdikleri destek için tüm katılımcılara teşekkür eden Bilgi İşlem Daire Başkanı Fatih Tunçez, UBYS’nin altında projelendirilmesinden, yazılım ve uygulanmasına kadar tamamen İKÇÜ mühendislerinin imzası olduğunu söyledi. Başkan Tunçez, “Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın işaret ettiği “Dijital Seferberlik Dönemi” ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisinin yürüttüğü milli teknoloji hamlesi kapsamında ÜBYS, tamamen kurumumuz mühendislerince üretilen yerli ve milli olma özelliğini taşımaktadır. Üniversitemizin T.C. Cumhurbaşkanlığı Strateji ve Bütçe Başkanlığı tarafından onaylı projemiz Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi (ÜBYS), üniversitelerin idari ve akademik tüm süreçlerinin online olarak yürütülmesini sağlamaktadır. Üniversite Bilgi Yönetim Sistemi geliştirilirken verilerin tek ve mükerrerlikten uzak, kullanıcı hatasını da göz önünde bulundurarak, verilerin tek yerden alınıp tüm sistem içerisinde üniversitenin tüm süreçlerinde doğru ve erişilebilir olmasını hedeflemiştir” dedi.

Dünyaca Kabul Gören Metodolojilere Sahip

Dijital üniversite konseptine uygun olarak geliştirilen UBYS’nin üniversitelerin ortak sorunu tek bir noktadan yönetilemeyen, birbirleriyle entegre çalışmayan bilişim sistemleri problemine çözüm getirdiğini kaydeden Başkan Tunçez, “Bir kurumda kullanılan yazılımlarda yaşanılan en büyük sorun; aynı verilerin her yazılıma yeniden tanımlanmasıdır. Bu durum kurumlarda veri kirliliğine ve tutarsız bilgilere neden olmaktadır. Küresel şirketlerin uyguladığı ve dünyada geçerliliği kabul edilen yazılım geliştirme metodolojilerini ülkemiz standartlarına göre uyarlayarak İKÇÜ UBYS’de kullanmaktayız” şeklinde konuştu.

Çok Ciddi Bir Kamu Kaynağı Tasarrufu Sağlandı

Üniversiteler arasında ortak bütünleşik sistemlerin kullanılmasının önemine işaret eden  Strateji ve Bütçe Başkanlığı Eğitim ve Kültür Daire Başkanı Tolga Balcı, gelinen noktada UBYS’nin 17 milyon TL bütçesi ile  çok ciddi bir kamu kaynağı tasarrufu sağladığının altını çizdi. Balcı: “Bu proje tekil üniversiteler olarak çalışılsaydı gider boyutunu hesaplamak oldukça güç olurdu. Sistemlerin birbiriyle konuşması, tek elden veri üretilmesi kamu anlamında çok kritik öneme sahip. Çünkü kamuda veriyi tek elden almak çok önemli. 2022 Ocak ayı itibariyle projeden faydalanan üniversite sayımız, 15’i aktif olmak üzere 18’e ulaştı. Biz, sistemin yaygınlaşması adına İKÇÜ’ye desteklerimizi sürdüreceğiz. Karşılıklı görüş alışverişlerin sağlandığı, kullanıcı üniversitelerimiz, kullanmayı planlayan üniversitelerimiz ve sektördeki uzman firmaları bir araya getiren bu buluşmanın yararlı geçmesini temenni ediyorum” dedi.

Kamuda Mükerrerlik Olmasın

Strateji ve Bütçe Başkanlığı Bilgi ve İletişim Teknolojileri Daire Başkanı Muhammed Raşit Özdaş ise bilişim altyapıları alanlarının merkezileştirilmesinin temel politika alanlarından biri olduğunu ifade etti. Küresel anlamda teknolojiye sahip olunmadan teknolojide söz sahibi olunamayacağını söyleyen Başkan Özdaş, “Eğer teknolojinin sahibi değilseniz teknolojiyi yönetemezsiniz, yönlendiremezsiniz. Bu anlamda yerli ve milli teknoloji politikamızın altını çiziyoruz. Biz istiyoruz ki kamuda mükerrerlik olmasın. Aynı yazılım farklı farklı mükerrer olarak geliştirilip kullanılmasın. Bizlere gelen proje tekliflerinde bu kriterlere uygun olup almadığına bakıyoruz.  Üniversitelerimiz insan kaynağı ve yazılım geliştirme kapasitesi gücünü daha katma değerli başka bir alanlarda kullanabilsin istiyoruz. Üniversitelerde merkezi ortak bulut alanlarının kullanılması temel politika alanlarımızdan bir tanesi. Bu manada yapısıyla, geliştirilmesi ve kullanımı ile UBYS’nin geldiği noktayı tebrik ediyoruz” diye konuştu.

Çalıştay, kullanıcıların sorunlarına yönelik geri dönütlerin alınması ve iyileştirilmesi gereken hususların saptanması çalışmalarının ardından sona erdi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.