Kent ve Başkan

Ufuk Kanışkan: “Yayla Barınağı sorunu, Millet İttifakının iktidarında çözüme kavuşacak”

Ufuk Kanışkan: “Yayla Barınağı sorunu, Millet İttifakının iktidarında çözüme kavuşacak”
246 views
29 Nisan 2023 - 10:01

CHP Edirne 3. Sıra Milletvekili Adayı Avukat Ufuk Kanışkan, Yayla Balıkçı Barınağı’nın sahile verdiği tahribat konusunda yazılı bir açıklama yaparak, CHP iktidarında bu sorunun çözüleceğini dile getirdi.

Keşan’ın Yayla köyü sahilinde 1995 yılında yapımına başlanan ve 2006 yılında biten balıkçı barınağının, sahili büyük ölçüde tahrip ettiğini vurgulayan Milletvekili Adayı Kanışkan, “Yapılan barınağın ardından, sahilin büyük bir bölümünde kumlar yok oldu, deniz dalgaları yazlıklara zarar vermeye başladı. Ayrıca suda devridaim olmaması nedeniyle sahile toplanan deniz talaşları da çevreye kötü kokular yaymaya başladı. O dönemde, 1/25 binlik planların tamamlanmasının ardından oluşturulacak ÇED raporuyla birlikte 2012 yılı sonuna kadar buradaki tahribatın önleneceği söylenmişti, ancak hiçbir şey yapılmadı. 1995’te barınağın yapımına başlanmadan önce Yayla Sahili’nde 30-40 metre genişliği bulan ve hem yöre halkının hem de tatilcilerin plaj olarak kullandığı kumsal, barınak yapıldıktan sonra yok oldu, ev ve yollar çökme aşamasına geldi.” dedi.
BELEDİYE BAŞKANIMIZ ÖZCAN’IN, BULUNMASINI SAĞLADIĞI ÇÖZÜM UYGULANMADI
O dönemde Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ın da sorunun çözümü için girişimlerde bulunduğunu, ancak sonuç alamadığını hatırlatan CHP Edirne Milletvekili Adayı Av. Ufuk Kanışkan,
“Belediye başkanımız o dönemde soruna dikkat çekmiş, barınak yapıldıktan sonra hem sahil kumunun gittiğini, hem de barınağın içinin de dolarak 6-7 metre derinliğin yok olduğunu, kaya dolguyla tedbir almak zorunda kaldıklarını ifade etmişti ve ‘O limanın oradan kalkması mümkün değil ama tahribatların önlenmesi mümkün. Biz 2005 yılında İstanbul Teknik Üniversitesi’ne bir model çalışması yaptırdık. Bu yaptıkları model çalışmasının raporlarını DLH Genel Müdürlüğü’ne sunduk. Akabinde DLH, Karadeniz sahilinde olan kıyı tahribatlarının önüne geçmek için uyguladıkları çözümü burası için de önerdiler. Denizin içerisinde suyun 1 veya 1,5 m. altına ya beton bloklar koyacaklar veyahut 70-80 metre uzunluğunda, 30-40 metre aralıklarla kıyıya paralel bloklar konulacak. Bundan sonra bizim arzu ettiğimiz, bir an önce bunun finansmanının sağlanarak hayata geçirilmesi.’ demişti. Ancak, Sayın Özcan’ın konuyu gündeme getirmesinin, DLH’nin proje önermesinin ardından yıllar geçmesine rağmen, bu proje hayata geçirilerek sorun çözülmedi.”
CHP Edirne Milletvekili Adayı Kanışkan, açıklamasını şöyle tamamladı: “Yayla sahilinin, 21 yıllık AK Parti iktidarında çözüm bulunamayan bu sorununu Millet İttifakı iktidarında çözmek; hem doğanın korunması, hem turizm hareketinin devamı, hem de Saros Körfezi’nin değeri anlamında ilk olarak yapacağımız işlerden biri olacak. Size söz! Milletvekili olduğumda bu konunun takipçisi olacağım!”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.