Kent ve Başkan

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ ‘Kır Çiçekleri Projesi’ yeni çiçeklerini seçiyor

Mersin Büyükşehir Belediyesi’ ‘Kır Çiçekleri Projesi’ yeni çiçeklerini seçiyor
44 views
07 Ağustos 2023 - 8:39

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin ‘Kır Çiçekleri Projesi’ yeni çiçeklerini seçiyor.

   Yaklaşık 4 yıl önce Başkan Vahap Seçer’in öncülüğünde başlayan Kır Çiçekleri Projesi, yeni sporcularını bünyesine katmak için seçmeler gerçekleştirdi. Genel sportif performans değerlendirmesinin yapıldığı seçmelerde; boy, kilo ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, esneme, 30 m sürat koşusu, 2 kg sağlık topu atma, durarak uzun atlama ile 1000 m uzun mesafe dayanıklılık koşusu testi yapıldı.

   Mersin Büyükşehir Belediye Başkanı Vahap Seçer’in ‘Benim kız çocuklarım’ dediği Kır Çiçekleri’ne yeni yetenekler katılıyor. Özellikle kırsalda yaşayan ve spora yetenekli kız çocuklarına bünyesinde eğitim veren Kır Çiçekleri Sporcu Yetiştirme Merkezi, yeni yetenekler için seçmeler gerçekleştirdi. Yaklaşık 4 yıl önce başlayan ve bünyesinde eğitim gören kızların, spor müsabakalarında birbirinden önemli dereceler elde ettiği ‘Kır Çiçekleri Projesi’, yetenekli kız çocuklarını spora kazandırmaya devam edecek.

Gençlik ve Spor Hizmetleri Daire Başkanlığı bünyesinde Nevin Yanıt Atletizm Kompleksi sahasında gerçekleşen seçmelere, spora ilgisi ve yeteneği olan kız öğrenciler katıldı. Seçmelere aileleriyle birlikte gelen kızlar, ‘Kır Çiçekleri Projesi’ne dahil olmak için kıyasıya mücadele etti. Genel sportif performans değerlendirmesinin yapıldığı seçmelerde, her branştan ayrı antrenörler değerlendirme yaptı. Değerlendirmeler boy, kilo ve kulaç uzunluğu, dikey sıçrama, esneme, 30 m sürat koşusu, 2 kg sağlık topu atma, durarak uzun atlama ile 1000 m uzun mesafe dayanıklılık koşusu alanlarında yapıldı.

Turşin: “Türkiye şampiyonluklarımız var”

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kır Çiçekleri Sporcu Yetiştirme Merkezi 2. Sorumlusu Özge Turşin, amaçlarının kırsalda yaşayan spora yetenekli kız çocuklarını keşfetmek olduğunu ifade ederek, “Şu anda yaklaşık dördüncü senemizin içerisindeyiz. Hedefimize gayet güzel bir şekilde ulaştık. Türkiye şampiyonluklarımız var. Sporcu eğitim merkezine kazandırdığımız ve burs kazanan kızlarımız var. Şu anda da yeni kızlarımızı arıyoruz” dedi.

Kır Çiçekleri Projesi’nin kapsamından da bahseden Turşin, “Öncelikle sporla tanışıyorlar, sporun hayatlarına kattığı o güzel yanı görüyorlar. Okullarıyla ve sportif müsabakaya gittikleri yerlerde biz onlarla ilgileniyoruz. Beslenmeleri, gün içerisindeki aktiviteleri, kısacası her şeyleri ile biz ilgileniyoruz. Bir aile oluyoruz. Burada sadece sporcu yetiştirmiyoruz. Onlar ‘Kır Çiçekleri’nin birer ferdi ve aynı zamanda Başkanımızın kızları oluyorlar” diye konuştu.

“Genel bir sportif performans değerlendirmesi alıyoruz”

Seçmelerde genel bir sportif performans değerlendirmesi aldıklarını; kızları atletizm branşının temelini oluşturan uygulamalara tabi tuttuklarını kaydeden Turşin,  “Sonrasında belli bir formatta analizden geçiyorlar. Çocuğun doğum tarihine göre atladığı derece ya da koştuğu saniyenin, tabii ki şu anda aldığımız kızlara yakın olması gerekiyor. Aldığımız dereceleri daha ileriye taşıyabilmek adına, yetiştirilebilir yetenekleri arıyoruz” ifadelerine yer verdi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.