Kent ve Başkan

MEGEP EV YAPIMI FİLM YARIŞMASI DÜZENLİYOR

MEGEP EV YAPIMI FİLM YARIŞMASI DÜZENLİYOR
530 views
06 Mayıs 2022 - 19:16

Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği (MEGEP), Amatör-profesyonel yönetmen ayrımı olmaksızın tamamen amatör imkânlarla çekilen ev yapımı filmlerin kabul edileceği; ödüllü, ulusal yarışmaya da ev sahipliği yapıyor.

Mersin Gazteciler Cemiyeti’nde (MGC) düzenlenen basın toplantısında MEGEP Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gezer “Ev Yapımı Film ” yarışmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Basın toplantısına MEGEP Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Gezer’in yanı sıra yönetim kurulu üyelerinden Erdoğan Erşahince, Baha Sadık Akıner ve Doç.Dr.Duran Kocabal katıldı.

Sadece “Ev Yapımı” filmlerin kabul edildiği Mutlu Kısa Film Platformu; ödüllü, ulusal kısa film yarışması, ilk yıl temasını “Pandemide Yaşam” olarak belirlendi.

MUTDER (İstanbul Mutlular Derneği) ve MEGEP (Mersin Güç Birliği Kalkınma ve Gelecek Derneği), pandemi gündeminde kısa filmciler için ulusal bir proje duyurdu.

Başkan Hasan Gezer, Amatör-profesyonel yönetmen ayrımı olmaksızın tamamen amatör imkânlarla çekilen ev yapımı filmlerin kabul edileceği; ödüllü, ulusal yarışmaya da ev sahipliği yapacak “Mutlu Kısa Film Platformu” başvuruları topluyor. Katılacak filmlerin amatör imkânlarla çekilmesi dışında kısıtlayıcı bir koşulun bulunmadığı belirterek, yarışmaya son başvuru tarihi 31 Mayıs 2022 olduğunu açıkladı.

Gezer, Proje pandemi gündeminden çıktığını, ilk yılın teması: “Pandemide Yaşam” olarak belirlendiğini söyledi.
Gezer, “Psikolojik, ekonomik ve toplumsal tüm alanlarda toplum sağlığını tehdit eden,  korona virüse karşı sorumlu bir yurttaşlık bilinci ile salgının ilk dönemlerinde evde kalarak, sonraki dönemlerinde işimizden ve sosyal yaşamımızdan ödünler vererek mücadele ettik.  Bu sosyal izolasyon, hayatımızda olduğu kadar dünyayı algılayışımızda da kökten değişikliklere neden oldu. İzole yaşamlarımızda kendimizle, alışkanlıklarımızla, hayatımızla, yakınımızdaki insanlarla ilgili aslında birçok şeyi fark ediyor; farklı bir gözle ve daha dikkatli izliyoruz artık dünyayı.

Öte yanda amatör ruhlarımızın gücünü keşfettiğimiz, tek başına başardığımız uğraşlarımız var artık. Birçoğumuz bu sıkıntılı süreci evlerinde kolayca atlatabilmek için kendisini sinemanın büyüsüne bıraktı bile. Üstelik sadece izlemektense sinema dinamiklerini ifade biçimi olarak kullanmaya başladığımız bir dijital devrim çağından geçiyoruz. Bu durum kolektif bir sanat olan sinemayı,  gelişen ve giderek bireyselleşen teknoloji sayesinde amatör ruhların yaratım alanlarından biri haline getirdi.
Neden amatör sistem ve çabalarla çekilen filmler daha az önemli olsun ki? Sinemanın temel gücü dramatik anlatı değil mi? Sinema tarihi, yaratıcılığı sınır tanımayan yönetmenlerin türlü olanaksızlıklar içerisinde çekmiş olduğu birçok unutulmaz kısa ve uzun metraj film ile dolu değil mi? Şimdi bu soruları yanıtlamak için “Mutlu Kısa Film Günleri” zamanı.” ifadesinde bulundu.
Film Yarışmasının Jüri Üyeliklerini; Ayla Algan, Tamer Levent, Cevat Çapan, Adem Kılıç, Ayşenil Şamlıoğlu, Cihat Tamer, Oya Başar yapacak.
Ödüller
24-26 Haziran 2022’de Mutlu Kısa Film Günleri etkinlikleri düzenlenecek.

Haziranda gerçekleşecek ödül töreni ile dereceye girenlerin ödüllendirileceği Mutlu Kısa Film Günleri ödülleri ise şu şekildedir:
En İyi Film – 5.000 TL (Beş bin Türk Lirası)
2.lik Ödülü – 3.000 TL (Üç bin Türk Lirası)
3.lük Ödülü – 2.000 TL (İki bin Türk Lirası)
Teşvik Ödülü – 3 (Üç) gece Mersin tatili konaklaması

MERSİN KENT HABER

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.