Kent ve Başkan

Kum Tanecikleri Anlatıcısı:Tomris Uyar Sempozyumu” başladı

Kum Tanecikleri Anlatıcısı:Tomris Uyar Sempozyumu” başladı
236 views
16 Aralık 2023 - 11:54

“Kum Tanecikleri Anlatıcısı:Tomris Uyar Sempozyumu” başladı

 

2023 yılı boyunca toplumun farklı kesimlerini Tomris Uyar’ın edebiyatıyla buluşturan Nilüfer Belediyesi, yılın yazarı etkinliklerini “Kum Tanecikleri Anlatıcısı: Tomris Uyar Sempozyumu” ile tamamlıyor. Edebiyat tutkunlarının yoğun ilgi gösterdiği sempozyumun açılışında, yılın yazarı projesiyle 10 yılda yaklaşık 600 etkinlik yapıp, 160 bine yakın kitap dağıttıklarını ifade eden Başkan Erdem, bu etkinliklerin kentte okuma kültürüne önemli katkılar sağladığını vurguladı.

 

“Yılın Yazarı” etkinlikleri kapsamında 2023 yılını Tomris Uyar’a adayan Nilüfer Belediyesi, “Kum Tanecikleri Anlatıcısı: Tomris Uyar Sempozyumu”nda çok sayıda yazar, akademisyen ve edebiyat tutkununu bir araya getirdi. Nâzım Hikmet Kültürevi’nde yapılan ve iki gün sürecek olan sempozyumun açılışı yoğun katılımla gerçekleşti. Açılışa eşi Zeynep Terzioğlu Erdem ile birlikte katılan Nilüfer Belediye Başkanı Turgay Erdem, Nilüfer’de her yılı bir yazara adayarak, kentte okuma kültürünü geliştiren çok değerli bir etkinliğe imza attıklarını söyledi.

Proje sayesinde toplumun farklı kesimlerini, o yazarın edebi kimliği ve eserleriyle buluşturduklarını vurgulayan Başkan Turgay Erdem, “10 yıl önce Sabahattin Ali ile başlayan ve birbirinden kıymetli yazarları ağırladığımız bu yolculuk, bu yıl Tomris Uyar ile devam etti. Kentte bir edebiyat gündemi yaratarak daha çok insanı kitapla-edebiyatla buluşturmak adına başlatılan bu etkinlikler kapsamında, 10 yılda yaklaşık 600 etkinlik yaparak, 150 bini aşkın vatandaşımıza ulaşmışız. Bu etkinlikler kapsamında her yıl seçilen yazarın kitaplarını kısmen kendimiz basarak ve büyük bölümünü de satın alarak, bu kitapları vatandaşlarımıza dağıtıyoruz. Sadece bu projeyle 10 yılda toplam 160 bine yakın kitap dağıtmışız. 30’u aşkın yeni kitap basmışız. Geriye dönüp baktığımızda bu organizasyonun kent kültürüne sağladığı katkının her geçen yıl katlanarak büyüdüğünü gurur duyarak izliyoruz” dedi.

Sadece yılın yazarı etkinlikleri değil, çocuklara ve kadınlara okuma kültürünü kazandırmak için çok sayıda etkinlik yaptıklarını ifade eden Başkan Erdem, “Bu çabalar bize çok sayıda ödül de getirdi. En son Türkiye Yayıncılar Birliği, Nilüfer Belediyesi’ne, kentteki okuma kültürüne katkısı nedeniyle “Yayıncılık Özel Ödülü” verdi. O nedenle ben öncelikle Kütüphane Müdürlüğü’müze, bu organizasyonlara emek veren tüm çalışma arkadaşlarıma teşekkür ediyorum. Okumak ruhumuzu zenginleştirir, ufkumuzu açar. Kütüphaneler ve kitaplar bizi bilgiyle buluşturan hazinelerimizdir. Bu hazineleri çoğaltmak ve daha çok insanı kitapla buluşturmak için çabalarımız artarak devam edecek” şeklinde konuştu.

Yazarın ailesi adına açılışa katılan Tomris Uyar’ın oğlu Hayri Turgut Uyar ise, yazarı edebi yönüyle her açıdan ele alan bu proje için Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür ederek, etkinliğin edebiyat dünyası adına örnek olması gerektiğine vurgu yaptı. Tomris Uyar’ın özel hayatıyla çok fazla gündeme geldiğini ve bunun zamanla rahatsız edici hale geldiğini kaydeden Uyar, Tomris Uyar’ın bir kadın yazar olarak zaman zaman çok zorluk çektiğini ve edebiyatta cinsiyet farkı olmaması gerektiğini ifade etti.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürü Şafak Baba Pala’nın da Tomris Uyar’ın edebiyat dünyasındaki yerine dair bir konuşma yaptığı açılışta, Proje Danışmanı Behçet Çelik de Tomris Uyar’ın Türk edebiyatında özgün bir yeri olduğuna değindi. Tomris Uyar’ın her kitabında yenilikçi bir dil ve teknik geliştirdiğine vurgu yapan Çelik, “40 yıla yakın edebiyat yaşamında çok fazla çeşitliliği görmek onun kalitesi ve yazım gücüne tanıklık etmemizi sağlıyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.