Kent ve Başkan

Kemal Beyin Adaylığı…

Kemal Beyin Adaylığı…
ibrahim bektaş( t.ibrahimbektas@hotmail.com )
287 views
16 Aralık 2022 - 13:58

Kemal Beyin Adaylığı…

 

Ne yaparsanız yapın artık süreç bu konuşulmadan geçiştirilemiyor

Peki Aday kim olacak..?

Süreç ister istemez altılı masanın Adayı kim olacak sorusu ile baş başa kaldı..

Kemal bey uzun zamandır kendi belirlediği ve kamu oyunun desteğini alan İki Büyükşehir Belediye  Başkanı ile adaylık konusunda anketler üzerinden yer yer pati içinde ,altılı masa paydaşlarının arasında acık örtük bir mücadeleyi sürdürüp duruyordu..

Kısmen bu yarışın önünde olduğu bir süreç belirmiş ve Cumhuriyetin 2. Yüz yılı Vizyonu ile kendini  tahkim etmeye başlamışken Ekrem Beyin siyasi yasak içeren davası sonuçlandı.

Ekrem Bey için siyasi yasak getirisi ve götürüsü ile ilgili başka bir yazıda bahsedebiliriz.

Fakat kendisine siyasi bir kararla verilmiş olduğu iddia edilen ve gerçekten hukuken emsaline Canan Kaftancı oğlu davasında gördüğümüz benzer bir süreç en azından bu haliyle hukuki olmadığı kanısının güçlendiriyor.

Ne zamandır uzatılan ve süreç devam ederken hakimle ilgili bir takım iddia ortaya atıldığı ve yerinin değiştirdiği yerine yeni hakim atandığı örneğine az rastlanılan süreçlerin yaşandığı  Dava sonuçlandı..

Davanın olası sonuçları ve devam eden hukuki süreci bir tarafa bırakırsak

Olaya diğer bir acıdan bakmaya çalışalım  Erdoğan’ın ve Kemal beyin Cumhurbaşkanlığı Adaylığı konusunda ki  en güçlü rakibi yargı kararı ile bir ölçüde engellendi.. İkisinin elide kolaylaştırmış olmadı mı ?

Erdoğan’ın bu davanın olası sonuçlarını görmüyor olması mümkün mü ?

Üstelik benzer bir durumla kendisi bizzat yaşamıştı..

Bunu göze almış olabilir mi?

Erdoğan HDP ‘nin destek verebileceği Doğu ve Karadeniz’e rahatça hitap edebilen  herkesimle  yakın ilişkiler kurabilen güçlü bir  aday  seçeneği yerine  Daha kolay başa çıkabileceği pek çok defa seçimlerde yenilgiye uğrattığı  Kemal beyin adaylığının önünün açmış olamaz mı ?

Pekala Mümkün..

İlk bakışta iktidarın yanlış bir hamlesi gibi görünen hata zor duruma düşürebileceği iddia edilen bu durum aslında baştan beri karşısına çıkmasını istediği  ve nispeten daha kolay bir rakip olduğunu düşündüğü  Kemal beyin adaylığı için masadaki pozisyonu güçlendirmiş oldu..

Hukuki süreç nasıl işler şimdilik bunu bilmek olanaklı değil ama siyaset yasağı  Ekrem İmamoğlunun olası adaylığı konusunda masada artık seçenek olarak durmadığını söyleyebiliriz.

HDP nin Mansur yavaş konusunda ki acık tavrı diğer güçlü adayı bu konuda etkisiz bırakırken Masanın belirleyici unsurlarından olan Akşener’in elindeki ikinci büyük  seçeneğinde elinden almış oldu.

Kemal Beyin Cumhurbaşkanlığı Adaylığı artık hiç olmadığı kadar güçlü duruyor.

Erdoğan seçimlerden önce çok istediği İBB ulaşarak imkanlarını ve fırsatlarını kullanma, Cumhurbaşkanlığı  seçimlerden başarıyla çıkarsa hemen ertesi yıl yapılacak olan  Yerel seçimlerde İstanbul avantajı ile gitmeye hazırlanırken. Hem Kemal beyi Hem Ekrem beyi ve diğer muhalefet liderlerini  siyaset dışı bırakmış olmanın hesabını yapmış olabilir.

Kemal Beyde siyasi hayatı ve CHP Genel Başkanı olarak son Türkiyeyi yönetme fırsatına ve kader seçimine kendisinin Adaylığında ki ittifakla girmek istiyor…

   Kemal Kılıçdaroğlu için ya tamam ya devam seçiminde bütün kozlarını oynamak istiyor.

Ve Elbete Ekrem İmamoğlunu İstanbul ve seçmen istiyor..  Kartlar yeniden dağıtılıyor.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.