Kent ve Başkan

Karabağlar’da “45 Saniye” Semineri

Karabağlar’da “45 Saniye” Semineri
58 views
18 Ağustos 2023 - 12:07

Karabağlar’da “45 Saniye” Semineri

 

Karabağlar Belediyesi’nin 17 Ağustos depreminin 24. yıldönümü dolayısıyla düzenlediği etkinlikler kapsamında “45 Saniye” semineri Yıldız Kenter Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleştirildi. Seminerde, Ege Üniversitesi Tıbbi Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Dilek Yeşim Metin, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ekin Özgür Aktaş ve Meteoroloji Uzmanı Serdar Göksu, arama kurtarma ekiplerine afet anı ve sonrasında yapılması gerekenlerle ilgili bilgi verdi.

Etkinliğe, Karabağlar Belediye Başkanı Muhittin Selvitopu, Karabağlar Kent Konseyi Başkanı Alev Ağrı, belediye başkan yardımcıları, Karabağlar Belediyesi Arama Kurtarma Ekibi, Arama Kurtarma Derneği (AKUT), Milli Eğitim Bakanlığı Arama Kurtarma Birimi (MEB AKUB) ve Polis Arama Kurtarma (PAK) temsilcileri katıldı.

Bilim ve akıl

Başkan Selvitopu açılışta yaptığı konuşmada, bu tür büyük acıların bir daha yaşanmaması için bilim ve aklın ön plana çıkarılması gerektiğnii vurguladı. Depremlerin değil binaların öldürdüğüne dikkat çeken Başkan Selvitopu, “Binalarımızı yasa ve yönetmeliklere uygun şekilde, tekniğine göre yaparsak can kayıplarımız en aza iner. Hatta kaybımız bile olmaz. Bunun dünyada örnekleri var” dedi.

17 Ağustos, 6 Şubat gibi büyük deprem felaketlerinin bir süre sonra unutulduğunu hatırlatan Başkan Selvitopu, “Bu nedenle gereken önlemlerin alınması noktasında eksikler oluyor. Herkesin üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmesi gerekir. Karabağlar Belediyesi olarak yaptığımız tüm çalışmalarda, düzenli kent dokusu yaratmayı ve depreme dayanıklı evlerin ortaya çıkmasını sağlamayı hedefliyoruz. Bu plan revizyonlarıyla, kentsel dönüşüm ya da iyileştirme çalışmalarıyla gerçekleşebilir. Bir taraftan da kaçak yapılaşmayla mücadele ediyoruz” diye konuştu.

Başkan Selvitopu her seçim öncesinde “imar affı çıkacak” gibi sözlerin kaçağı teşvik edici nitelikte olduğunu vurgulayarak, “Artık Türkiye’de siyaset kurumunun bu konuda kararlı bir tutum sergilemesi ülkemiz açısından çok önemli” dedi.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.