Kent ve Başkan

Kadınlar, özgürlüğe pedal çeviriyor

Kadınlar, özgürlüğe pedal çeviriyor
121 views
26 Haziran 2024 - 17:43

Hayatlarında ilk kez bisiklet sürdüler

Kadınlar, özgürlüğe pedal çeviriyor

İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü ve Zincir Kıran Kadınlar Derneği iş birliği ile yürütülen “Kadın Kadına Bisiklet Eğitimi Projesi”, hayatlarında hiç bisiklete binmeyen kadınları bisiklet sürebilen kadınlarla buluşturuyor. “Öğrenmenin yaşı yok” diyerek özgürlüğe pedal çeviren kadınlar, 67 yaşında bisiklet sürmeyi öğrenen ünlü yazar Tolstoy için kullanılan “Tolstoy’un bisikleti” kavramını hatırlatıyor.

Çeşitli sebeplerle hayatlarında bisiklet sürme deneyimi elde edememiş kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü’nün Zincir Kıran Kadınlar Derneği iş birliği ile yürüttüğü “Kadın Kadına Bisiklet Eğitimi Projesi” ile bisiklet sürmeye başladı. Kültürpark’ta yapılan eğitimler bisiklet sürmeyi bilen gönüllü kadınlar ve şube müdürlüğünde görevli spor eğitmenleri tarafından veriliyor. Toplumsal cinsiyet eşitliği bakış açısını güçlendirmek, ekolojik duyarlılığı yoğunlaştırmak, iklim krizine dikkat çekmek ve kadın dayanışmasına örnek olmak amacıyla yaklaşık bir yıldır süren eğitimler, bugüne dek 130 kadına ulaştı.

Gönüllü eğitmenlere mekanik eğitimler veriliyor

Proje hakkında bilgi veren İzmir Büyükşehir Belediyesi Kadın Çalışmaları Şube Müdürlüğü’nde görevli spor eğitmeni Sibel Karaosmanoğlu, “Bisiklet sürmeyi bilen kadınlar, bisiklet sürmeyi bilmeyen kadınlara gönüllü olarak bisiklet sürmeyi öğretiyor. Eğitimlere katılan kadınlar, bisiklet sürmeye başlayarak toplumsal ve fiziksel anlamda güçleniyor, özgürleşiyor. Bu deneyimi yaşamak ve gönüllü eğitim vermek isteyen kadınlar, İzmir Büyükşehir Belediyesi Anahtar Kadın Çalışmaları Bütüncül Hizmet Merkezi’ne telefonla ulaşabiliyor. Listeye alınan kadınlar sırayla eğitim görüyor” dedi. Karaosmanoğlu, bisiklet eğitimi öncesinde gönüllü eğitmen kadınlara bisiklete dair mekanik eğitimler de verdiklerini sözlerine ekledi.

“Öğrenmenin yaşı yok”

Hayatında ilk kez bisiklete bindiğini belirten 60 yaşındaki Elif Erol, “Hayalim bisiklete binmekti. Eğitimlere katıldım, eğitmenler de çok iyi öğretiyor. Kendimi daha özgür ve işe yarar hissettim. Hep iş yapmaktan kendimize zaman ayıramıyoruz. Kendime zaman ayırdığımı hissettim, bisikletin keyifli olduğunu öğrendim. Çevrem, ‘60 yaşına gelmişsin, bu yaşta bisiklet sürüp ne yapacaksın?’ dedi ama ben öğrenmenin yaşı olmadığını söyledim. İyi ki katılmışım, iyi ki İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin böyle güzel aktiviteleri var. Kızım Hollanda’da mühendis olarak çalışıyor. Bisiklet sürmeyi öğrenip Hollanda’da kızımla bisiklet sürmek istiyorum” diye konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.