Kent ve Başkan

Halikarnas Balıkçısı 134 Yaşında”

Halikarnas Balıkçısı 134 Yaşında”
89 views
16 Nisan 2024 - 11:27

  Bodrum Belediyesi Kültür AŞ bünyesinde faaliyetlerine hız kesmeden devam eden Bodrum Deniz Müzesi çizer, çevirmen, yazar, rehber, tarihçi kimlikleriyle ülkemize zengin bir miras bırakmış Halikarnas Balıkçısı’nın doğum gününü “Halikarnas Balıkçısı 134 Yaşında” diyerek kutluyor.

 

  Bodrum Deniz Müzesi ve ana sponsoru Bilgi Yayınevi işbirliği ile düzenlenen Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması’nın ödül töreni ve sergisi ile İstanbul, Londra, Lizbon, Zürih, Nsyros, Bakü ve Bodrum’da yaşayan 22 sanatçının müzede buluştuğu Deniz Ülkesi sergisinin açılışları 17 Nisan’da gerçekleştirilecek.

Cevat Şakir Kabaağaçlı, nam-ı diğer Halikarnas Balıkçısı 1925 yılında sürgün olarak geldiği Bodrum’da, özel koleksiyonunun bulunduğu Bodrum Deniz Müzesi ve bağlı olduğu Bodrum Belediyesi tarafından senede iki sefer çeşitli etkinliklerle anılıyor. Anma programları, doğum yıldönümü olan 17 Nisan ve ölüm yıldönümü olan 13 Ekim tarihlerinde gerçekleşiyor.

Halikarnas Balıkçısı 134 Yaşında

Bodrum Deniz Müzesi projesi olarak, Bilgi Yayınevi sponsorluğunda hazırlanan Halikarnas Balıkçısı’nın doğum günü olan 17 Nisan 2022’de Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Sayın Ahmet Aras tarafından ilan edilen “Merhaba Günü”, Bodrum Deniz Müzesi ve işbirlikçilerinin çalışmalarıyla “Merhaba Günü Uluslararası Logo Yarışması” olarak dijital platformda kendine alan açmıştı. Cevat Şakir Kabaağaçlı’nın gözünden, zihninden, misyonundan, vizyonundan hareket ederek merhaba sözcüğünü anlamlandırmak ve grafik dile aktarmak, “merhaba” sözcüğünü bir logo olarak her yıl doğum yıldönümünde adına yapılan etkinliklerin temsilinde kullanmak amacıyla düzenlenen yarışmaya tüm dünyadan tasarımcılar davet edildi. Çoğunluğu Türkiye’den olmak üzere, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Avusturya, Fransa, İngiltere, Kırgız Cumhuriyeti, Hindistan, Yemen ve Yunanistan’dan 583 tasarımcı, iş gönderdi.

Halikarnas Balıkçısı ailesinden Derya Kabaağaçlı, Diana Deniz Noonan, Joanne Aliye Noonan Kutup, Sibel Kabaağaçlı, Siren Önce; Zülfü Livaneli, Sunay Akın, Sayın Ahmet Aras, Metin Erdoğan ve Bodrum Deniz Müzesi Müdürü Selen Cambazoğlu yarışmanın onursal üyeleri arasındaydı. Yarışmanın seçici kurulunda ise grafik ve tasarım dünyasının önemli isimlerinden Alessandro Segalini (İtalya), Ardan Ergüven (Türkiye), Çiğdem Demir (Türkiye), Daniele Savasta (İtalya), Demetrios Fakinos (Yunanistan), Emrah Yücel (ABD), Erol Turgut (Türkiye), Kıymet Giray (Türkiye), Murat Ertel (Türkiye), Murat Dorkip (Türkiye), Nazlı Eda Noyan (Türkiye), Ömer Durmaz (Türkiye), Rauf Kösemen (Türkiye), Srinivasarao Patturu (Hindistan), Steve Connor (Birleşik Krallık) ve Yeşim Demir (Türkiye) yer aldı.

Grafik tasarımcı, akademisyen Ömer Durmaz’ın yarışma danışmanlığını yaptığı, iletişim partnerlerinin MYRA ve sivil toplum partneri Hemzemin Sosyal Fayda Platformu’nun olduğu ve iletişim destekçileri arasında TAV Airports, Bodrum Ticaret Odası (BODTO) ve Midtown Alışveriş Merkezi’nin yer aldığı yarışmanın ödül sponsorluğu ile açılış günü sponsorluklarını ise Milta Bodrum Marina, BOA Yachts, AB Kolektif, Vedat Akman @artbyvedatakman, Bilgi Yayınevi, Duja Hotel, Haute Boards, Zeniya Resorts, Mandalin Bodrum, Germirli, Ozpack, InOne Mucho Selection Hotel ve Officeküp yapıyor. 2022 yılından beri müze tarafından hazırlanan ve işbirlikçileri ile yürütülen yarışmada birinci seçilen logo, Halikarnas Balıkçısı’nın “Merhaba”sını temsil edecek, her yıl 17 Nisan Merhaba Günü’nde kullanılacak. Ödül töreni 17 Nisan Çarşamba günü saat 18.00’de Alp Kırşan’ın sunumu ile Bodrum Deniz Müzesinde gerçekleştirilecek.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.