Kent ve Başkan

Emekli insanca yaşamak istiyor..

Emekli insanca yaşamak istiyor..
104 views
13 Temmuz 2023 - 12:20

EMEKLİ İNSANCA YAŞAMAK İSTİYOR

 

Emeklilerin de insanca yaşamaya hakkı olduğu, en azından memura ve asgari ücretliye yapılan zam oranında emekliye de zam yapılması istendi.

 

Çağdaş Emekli Kadınlar Derneği (ÇEKAD) Başkanı Emel Denizaslanı, şunları söyledi:

“Türkiye genelinde 8 milyon 615 bin işçi emeklisi, 2 milyon 718 bin esnaf emeklisi ve 2 milyon 389 bin memur emeklisi olmak üzere toplam 13 milyon 722 bin kişi, 1 milyon300 bin EYT nin de eklenmesiyle 15 milyon 22 bin kişi emekli maaşı alıyor.

Türkiye İşçi Sendikaları Konfederasyonu (TÜRK-İŞ), Haziran 2023’e ilişkin açlık ve yoksulluk sınırı verilerini açıkladı. TÜRK-İş’in verilerine göre dört kişilik bir ailenin açlık sınırı 10 bin 373 TL’ye, yoksulluk sınırı 33 bin 788 TL’ye yükseldi.

Son yirmi yıldır asgari ücretle ve taşeronla çalışmak zorunda kalanlar, bir konut edinemedikleri gibi emekli ikramiyeleriyle de başını sokacak bir konut alamıyorlar.”

Son aylarda başta konut kiraları olmak üzeri gıda fiyatlarında astronomik oranda artış olduğuna dikkat çeken ÇEKAD Başkanı Denizaslanı şöyle devam etti:

 

İNSANCA YAŞAMAK BİZİM DE HAKKIMIZ

 

“Kiraların fahiş fiyatlara, bir kilo etin 500, peynirin 300 liraya satıldığın  emeklilerin açlık sınırının altındaki gelirleri ev kirası ve beslenmeye doğal olarak yetmiyor. Bir insanın 3 öğün karnını doyurması, yılda bir defa tatil yapması, sağlıklı koşulları olan bir konutta yaşayabilmesi, arada bir dışarıda çay veya kahve içebilmesi, üstüne başına bir şey alabilmesi lüks değil insanca yaşama hakkıdır.

Asgari ücret, asgari geçim şartları belirliyor ise, yıllarını çalışarak geçirip emeklilik hakkını kazanmış olanlar için de en az asgari ücret şarttır.”

 

KİMİ KİME ŞİKAYET EDECEĞİZ

 

Çağdaş Emekli Kadınlar Derneği Denizaslanı sözlerini şöyle tamamladı:

“Geçmişte hükümete yapardık. Şimdi bakanlıklar Sayın Cumhurbaşkanının talimatları olmadan hiçbir şey yapmıyorlar. Bu durumda insanca yaşama taleplerimizi kime iletip, şikâyetlerimizi kime yapacağız? Bugün en düşük memur maaşı 22 bin liraya çıkarılarak yapılan yüzde 85 oranındaki artış ve asgari ücretin ikinci dönemde yüzde 34 oranında artırılması nedeniyle yüzde 25’lik zam biz emeklileri memnun etmedi. Emekli maaşı çalışanlara göre geriledi. Emeklilerimiz zaten zor koşullarda yaşıyorlar. TBMM’de emekliye yapılan zam oranının artırılmasını istiyoruz.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.