Kent ve Başkan

Cumhuriyet sanatla buluştu..

Cumhuriyet sanatla buluştu..
217 views
02 Kasım 2023 - 21:15

CUMHURİYET COŞKUSU MERSİN’DE SANATLA BULUŞTU

BÜYÜKŞEHİR’İN DÜZENLEDİĞİ ‘100. YILA ÖZEL FOTOĞRAF YARIŞMASI’NIN ÖDÜLLERİ SAHİPLERİNİ BULDU

 

Mersin Büyükşehir Belediyesi’nin düzenlediği, Cumhuriyet’in 100. yılına özel ödüllü fotoğraf yarışmasında ödüller sahiplerini buldu. Liseli Gençlerin Gözünden Mersin’ mottosuyla yapılan yarışmada, Cumhuriyet’in 100. yılında başarılı olan gençlere ödülleri takdim edildi.

Birincilik ödülü alan öğrenciye ödülünü takdim eden Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, “Gençlerimizin başarısıyla dolu nice 100 yıllar diliyorum” dedi.

Mersin Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılına özel ödüllü fotoğraf yarışması düzenledi. ‘Liseli Gençlerin Gözünden Mersin’ mottosuyla düzenlenen yarışmada dereceye girenlere ‘Cumhuriyet Özel Ödülü’ ile ‘Mansiyon Ödülleri’ verildi.

 

Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı bünyesinde, Mersin’e Değer Katanlar Kurulu’nun (MEDEKA) katkılarıyla düzenlenen yarışmaya, lise öğrencileri katıldı. Gençler, Cumhuriyet’in 100. yılında Mersin’i fotoğraflarla anlattı. Birinciye 15 bin TL değerinde dijital fotoğraf makinesi, ikinciye 10 bin TL değerinde dijital kompakt fotoğraf makinesi, üçüncüye 7 bin 500 TL değerinde polaroid mini fotoğraf makinesi ve 10’lu film verildi. Yarışmada ayrıca ‘Cumhuriyet Özel Ödülü’ kapsamında 7 bin 500 TL değerinde teknolojik market alışveriş çekinin yanı sıra, ‘Mansiyon Ödülü’ kapsamında 3 adet 3 bin 500 TL değerinde teknolojik market alışveriş çeki verildi.

 

Gökayaz: “Biz bu tür çalışmaları geleneksel hale getirmek istiyoruz”

Birinci olan lise öğrencisi Emrullah Akçal’a ödülünü takdim eden Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Serdal Gökayaz, Cumhuriyet’in 100. yılında düzenlenen yarışmada ödül alan bütün yarışmacıları tebrik etti. Gençlerin gözünden Mersin’in nasıl göründüğünü bilmek istediklerini kaydeden Gökayaz, “Mersin Büyükşehir Belediyesi olarak Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyor olmaktan büyük bir mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bundan sonraki süreçlerde de gençlerimizin başarısıyla dolu nice 100 yıllar diliyorum” sözlerine yer verdi.

 

Cumhuriyet’in 100. yılına özel olan bu yarışmayı kaçıran gençlerin üzülmemesini belirten Gökayaz, “Biz bu çalışmalarımızı artık geleneksel hale getirmek istiyoruz. Tüm gençlerimizin, tüm vatandaşlarımızın bu yarışmalara katılım sağlamalarını canı gönülden istiyoruz” diye konuştu.

 

Özdülger: “Hepsini ayrı ayrı kutluyorum, gurur duyuyorum”

Gençlere böyle bir fırsat verdikleri ve beraber olabildikleri için büyük bir gurur ve mutluluk duyduklarını kaydeden Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Koordinatörü ve Opera Sanatçısı Bengi İspir Özdülger, “Gençlerimize çok kıymet veriyor ve önemsiyoruz. 100. yılımız için bu yıl yaptığımız yarışmada, onların gözüyle görmek istediğimiz ve onların yeni yeteneklerinin keşfedilmesini sağlamak, yeni yollarında belki fotoğraf sanatı üzerine yolculuklarını sürdürmelerine de vesile olmak istedik. Tabi bu yıl Cumhuriyetimizin 100. yılını kutluyoruz. Bu büyük mutluluğun ve gururun içerisinde olmak ve geleceğimizin ümidi olan gençlerimizle bu yarışmanın düzenlenmiş olmasından ayrı bir mutluluk duyuyoruz. Hepsini ayrı ayrı kutluyor, gurur duyuyorum” dedi.

 

Mersin’e Değer Katanlar (MEDEKA) Fotoğraf Kurulu’nun yarışmayı oluşturduğunu kaydeden Özdülger, “Geçen yıl yine MEDEKA Fotoğraf Kurulumuzla, ‘Pandemide Neler Çektik’ konulu fotoğraf yarışması düzenlemiştik. Bu yıl da 100. yılımıza ithaf ederek, gençlerimizin gözüyle Mersin’imizin fotoğraflarını istedik. Çünkü Cumhuriyet’imizin yaşamasını arzu ederken, gençlerimize verdiğimiz ümit ve onlardan beklentilerimiz çok yüksek. Onlarsız olmazdı bu yarışma. O yüzden çok mutlu ve gururluyuz” diye konuştu.

 

Akçal: “Güzel bir fotoğraf çekebilmek için çok çabaladım”

Kızkalesi’nde çektiği fotoğrafla birinci olan Yenişehir Proje İmam Hatip Lisesi öğrencisi Emrullah Akçal, “Çok heyecanlı ve sevinçliyim. Herkes başarabilir, herkes çaba gösterip bir şekilde başarısını ortaya koyabilir. Ben de bundan sonra pes etmeyeceğim. Çok güzel fotoğraflar görüyorum. Herkes çok güzel fotoğraf çekmiş, tebrik ediyorum” diye konuştu. Fotoğrafının öyküsünü anlatan Akçal, “Ben köpeklerden ve kedilerden korkarım ama küçük bir çocuğun orada köpeklerle oynadığını gördüm. Çocuk benim başaramadığımı başardı. Güzel bir fotoğraf çekebilmek için çok çabaladım” dedi.

 

Mut’un Yerköprü Şelalesi’nde çektiği fotoğraf ile ikincilik ödülüne layık görülen 19 Mayıs Anadolu Lisesi öğrencisi Sefa Çömez ise, kazandığı için çok mutlu olduğunu kaydetti.

 

Özen: “Böyle bir ödül aldığım için çok mutluyum”

Mersin Ticaret Merkezi fotoğrafıyla üçüncülük ödülüne layık görülen 12. sınıf öğrencisi Simge Nur Özen, “Fotoğraf yarışmasının konusu ‘Liselinin Gözünden Mersin’di. O yüzden Mersin’in simgelerinden birisi olan Metropol’ü seçtim. Böyle bir ödül aldığım için çok mutluyum” sözlerine yer verdi.

 

Kızkalesi’nde çektiği fotoğrafla mansiyon ödülüne layık görülen Mahmut Arslan Anadolu Lisesi öğrencisi Abdullah Kınalı ise “Heyecanlıyım. Kendime güvenerek çıktım buraya. 3 yıldır fotoğraf çekiyorum. Bu fotoğrafı da Kızkalesi’nde çekmiştim. Fotoğrafın birinci olacağına inanıyordum” diye konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.