Kent ve Başkan

Covid-19’dan 18 milyon kişi öldü

Covid-19’dan 18 milyon kişi öldü
243 views
12 Mart 2022 - 17:24

Covid-19’dan 18 milyon kişi öldü

Araştırmacılar, dünya çapında Covid-19 nedeniyle hayatını kaybedenlerin sayısının, resmi verilerin üç katı olan 18 milyondan fazla olduğunu değerlendiriyor. Araştırma ABD’deki Washington Üniversitesi bünyesindeki “Covid-19 Ek Ölümler Ekibi” tarafından yapıldı. 191 ülkeyi kapsayan çalışmaya, küresel gerçek ölüm verisi adı verildi. Çalışmada direkt virüs kaynaklı ölümler kadar ve enfeksiyona bağlı ölümler dikkate alındı. Bunun nedeni olarak da mevcut hastalıkların Covid-19 nedeniyle kötüleşebilmesi gösterildi.

Araştırma karşılaştırmaya dayanıyor

Araştırma, salgın öncesi yılların ölüm ortalamaları ile salgın dönemindeki ölüm ortalamalarının karşılaştırılması üzerine kuruldu. Bu hesabı yapabilmek için ekip, Dünya Ölüm Veritabanı, Avrupa İstatistik Kurumu gibi resmi kurum verilerini kullandı. Elde edilen veriler ülke ve bölge bazlı olarak dramatik farklılıklar gösterse de, küresel olarak ölüm oranı, “bin kişide 1.2 kişi” olarak tespit edildi. Bu, 2020’nin başından 2021’in sonuna kadar olan iki yıllık sürede 18.2 milyon kişinin Covid-19 nedeniyle hayatını kaybettiğini gösterdi. Açıklanan resmi veriler küresel çapta 10 Mart itibariyle 6 milyon 51 bin kişinin hastalık nedeniyle öldüğünü ortaya koyuyordu. Verilere göre 4-10 Mart haftasında dünyada 45 bin 790 kişi öldü. Bir önceki hafta ise ölenlerin toplam sayısı 52 bin 148 idi. Veriler ölümlerin azaldığını ortaya koyuyor.

Ek ölümler nerede yoğun?

Lancet dergisinde yayımlanan araştırmaya göre, en yüksek ölüm oranları, daha düşük gelire sahip Latin Amerika ülkeleri, Avrupa ve Sahra altı Afrikasında kaydedildi. Ek ölümlerin en fazla tespit edildiği 5 ülke şunlar: Bolivya, Bulgaristan, Esvatini, Kuzey Makedonya ve Lesotho. Ek ölümlerin en az olduğu ülkeler ise
İzlanda, Avustralya, Singapur, Yeni Zelanda ve Tayvan olarak sıralandı.

Güney Kore vakada dünya lideri

Son 14 günlük toplu verilere göre Güney Kore yaklaşık 3 milyon 40 bin yeni vaka ile dünyada ilk sırada yer aldı. Ülkede görülen toplam vakaların yüzde 55’i son iki haftada tespit edildi. Bu ülkeyi 2 milyon 325 bin yeni vaka ile Almanya, 1 milyon 870 bin vaka ile Vietnam izledi. Bu ülkeleri Japonya, Fransa ve Hollanda izledi. Türkiye son 14 günde 646 bin yeni vaka ile dünyada 10. sırada yer aldı. Ölümlerde ise ABD ilk sırada… Bu ülkeyi Rusya ve Brezilya izledi. Dünya vaka lideri Güney Kore, 4-10 Mart haftasında ölümlerde 9., Türkiye ise 13. sırada yer aldı.

Yeni varyantı Deltacron arz-ı endam etti!

Covid-19’un Delta ve Omicron genlerini içeren ve ‘Deltacron’ adı verilen yeni varyantı ABD ve Avrupa’da en az 17 kişide görüldü.
GB News’in haberine göre, araştırmacılar, Deltacron’a ilişkin araştırmaların sınırlı olduğunu, bu nedenle daha bulaşıcı veya ağır hastalığa neden olup olmadığını söylemek için erken olduğunu belirtti. Fransa’daki IHU Mediterranee Enstitüsünden Philippe Colson, yeni varyanta yakalanan üç hasta tespit ettiklerini bildirdi.
Colson, yeni varyantın Omicron’un başak proteini ile Delta varyantının gövdesinin birleşimiyle oluştuğunu aktardı.

 

 

 

 

kaynak yeni mesaj

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.