Kent ve Başkan

Bölgenin E-Sınav Merkezi İKÇÜ’ye İnşa Ediliyor

Bölgenin E-Sınav Merkezi İKÇÜ’ye İnşa Ediliyor
194 views
28 Şubat 2023 - 11:56

Bölgenin E-Sınav Merkezi İKÇÜ’ye İnşa Ediliyor

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi (İKÇÜ) ile Ölçme Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) arasında 2021 Aralık ayında imzalanan protokolün hayata geçmesi için girişimler başladı.

İzmir’de daha fazla adaya elektronik sınav yapılması için kurulacak merkezi incelemek üzere ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy İKÇÜ’yü ziyaret etti. Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin rahatsızlığı nedeniyle katılamadığı ziyarette Rektör Yardımcıları Prof. Dr. Muhsin Akbaş, Prof. Dr. Yasin Bulduklu ve Prof. Dr. Süleyman Akbulut ÖSYM heyetini kabul etti.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ersoy’a ise Başkan Yardımcıları Dr. Cengiz Ceylan, Prof. Dr. Necip Şimşek ve Başkan Danışmanı Halil Şengün eşlik etti. Ziyarette konuşan Başkan Prof. Dr. Ersoy, ÖSYM’nin tüm ülkede adil biçimde seçme ve yerleştirme yapmak için var gücüyle çalıştığını belirtti.

Aday Odaklı ÖSYM Misyonumuz Çerçevesinde Çalışıyoruz

ÖSYM olarak eğitimde ve atanmada adaleti sağlamak, eğitimde fırsat eşitliğinin teminatı olmak için hizmet sunduklarını kaydeden Başkan Prof. Dr. Bayram Ali Ersoy, teknolojiye uyum sağlamak zorunda olduğunu ve dijital dönüşümün de hayata geçirilmesi için çaba gösterdiklerini söyledi.

Prof. Dr. Ersoy “ÖSYM olarak devam eden sınav süreçlerimiz yanına elektronik sınav sayımızı artırmak istiyoruz. Bilindiği üzere özellikle dil seviyesi ölçümünde elektronik sınavlarda önemli bir deneyim kazanmış durumdayız. Mevcut durumda elektronik sınavlara olan talep oldukça yüksek. Artan bu talebe yanıt verebilmek için önemli adımları attık; atmaya da devam edeceğiz. Aday odaklılık misyonumuz çerçevesinde elektronik sınavların kapasitesini artırmak için yoğun biçimde çalışıyoruz. Daha önce İKÇÜ içinde İzmir ve çevresini içeren bir merkez oluşturmak üzere protokol yapılmıştı. Bu protokolü hayata geçirmek ve yapılacak çalışmalara bir an önce başlamak üzere bugün buradayız. Atılacak adımlarda paydaş katkısı son derece önemli ve biz bu anlamda İKÇÜ Rektörü Sayın Prof. Dr. Saffet Köse’ye ve ekibine çok teşekkür ediyoruz” dedi.

Değerlendirme Sistemlerinin Çağa Ayak Uydurması Çok Önemli

İKÇÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Yasin Bulduklu ise rahatsızlığı nedeniyle ziyarete katılamayan Rektör Prof. Dr. Saffet Köse’nin ‘üniversite olarak ÖSYM ile birlikte çalışmaktan mutlu oldukları’ mesajını ileterek sözlerine başladı.

Dünyada en çok adaya sınav yapan ÖSYM’nin, örnek alınması gereken, isabetli çalışmalara imza atmaya devam ettiğini söyleyen Prof. Dr. Bulduklu,  gelişen teknolojiye ölçme ve değerlendirme sisteminin de ayak uydurmasının bir zorunluluk haline geldiğini ifade etti. Rektör Yardımcısı Bulduklu,  “Kâğıt ve kaleme dayalı ölçme sistemlerinde çok büyük bir birikime sahip olan ÖSYM’nin elektronik sınav sistemine İKÇÜ olarak katkı yapmaktan memnunuz. Uyguladığı sınavlarda geçerli, güvenilirliği ön plana çıkaran; adil ölçme, seçme ve yerleştirme yapan bir kurum olarak ÖSYM’nin bölgemize bir merkez açması ve bunun kampüsümüzde inşa edilmesi nedeniyle önemli bir iş birliğine imza attığımızı düşünüyoruz. Teknolojinin gelişmesiyle dönüşen sistemlere uyum sağlanmasını önemli görüyorum ve bu çerçevede elimizden geleni yapmaya hazırız. ÖSYM Başkanımıza ve ekibine bu vesileyle şükranlarımızı sunuyorum” şeklinde konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.