Kent ve Başkan

Bizim de Haklarımız Var”

Bizim de Haklarımız Var”
241 views
21 Kasım 2023 - 11:02

Konak Kent Konseyi’nden

Çocuk Hakları Günü Açıklaması

ÇOCUK HAKLARI İÇİN MÜCADELE EDECEĞİZ…

Konak Belediyesi, Konak Kent Konseyi, Engelsiz Yaşam Köyü ve Temiz Kalpler Down Sendromu Derneği ile Dünya Çocuk Hakları Günü kapsamında Engelsiz Yaşam Köyü’nde özel çocuklarımızla “Bizim de Haklarımız Var” temalı farkındalık etkinliği gerçekleştirdi.

Etkinliğe çeşitli Siyasi Parti Temsilcileri, STK Başkan ve yöneticileri, Konak Belediyesi Meclis Üyeleri, Muhtarlar, Konak Kent Konseyi Yürütme Kurulu Üyeleri, Meclis Başkanları ve Basın Emekçileri katılım sağladı.

Etkinlik Engelsiz Yaşam Köyü Kurum Müdürü Aslı Kurata ve Temiz Kalpler Down sendromu derneği Başkanı Hürriyet İyidoğan’ın  açılış konuşmalarının ardından Konak Kent Konseyi Başkanı ve Ege Kent Konseyleri Birliği Başkanı Hamit Mumcu’nun Basın Açıklaması ile devam etti. Açıklamadan sonra çocuklarımız hazırladıkları gösterileri   (Zeybek, Harmandalı ve Vals) sundular.

Çocuk Hakları Günü’nün gerçek kutlamalarının çocuk haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadıkları bir sistemde olacağını söyleyen Mumcu, “Savaşın bitmediği bir dünyada çocuklarımıza barış güvercini sunamayız” dedi.

Sonuna kadar mücadele edeceğiz”

20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’nün 1989 yılında Birleşmiş Milletler Çocuk Hakları Sözleşmesi’yle birlikle çocuk haklarının yasalarca tanınmasının kutlandığı bir gün olduğunu söyleyen Mumcu, “Çocuk Hakları Sözleşmesi’nde tüm çocukların yaşam, hayatta kalma, fiziksel, zihinsel, manevi, ahlaki, psikolojik ve toplumsal açılardan tam potansiyellerine ulaşacak şekilde gelişme hakları olduğunu beyan edilmekte. Ancak dünyadaki bütün eşitsizliklerden çocukların daha fazla etkilendiği gerçeği beyannamenin taahhüt ettiği dünyayla örtüşmediği de bir gerçek” dedi.  Dünya Çocuk Hakları Günü’nün çocukların çocuklarını yaşama ve gelişme haklarını önceleyen bir sistemin özlemini ve kararlılığını dile getirmek için bir fırsat olduğunu belirten Mumcu, “Bu günü çocukların haklarını korumak için mücadele etmek zorunda kalmadığımız bir sistemde kutlamaları yapabileceğiz” dedi. Çocukların Cinsel Sömürü ve Cinsel İstismara Karşı Korunmasını İlişkin Avrupa Konseyi Sözleşmesii kısaca Lanzarote Sözleşmesi’nin de tıpkı İstanbul Sözleşmesi gibi feshedilmesi gerektiğini düşünen bazı gerici zihniyetlerinde olduğunu belirten Mumcu, “Kadınlarımızın hakları için verilen mücadelemizi çocuklarımızın kazanılmış hakları için de sonuna kadar mücadele vermeye devam edeceğiz. Bu kararlı duruştan kimsenin şüphesi olmasın” diye konuştu.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.