Kent ve Başkan

Başkan İduğ BAL tartışmalarına noktayı koydu:

Başkan İduğ BAL tartışmalarına noktayı koydu:
146 views
05 Ocak 2024 - 8:22

“İnşaatta 7 metrelik kayma tespit ettik ve gereğini yaptık”

 

Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Bornova Anadolu Lisesi’nin bahçesinde yapılması planlanan ek bina tartışmalarıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. Bornova Belediyesi’nin anaokulu inşa edileceğini söylenen yapıyla ilgili ruhsatı, Bakanlık’tan yasal ruhsat talebi şeklinde geldiğini ifade eden İduğ, “Biz ilgili ruhsatı anıtlar ve sit kurulundan onay aldıktan sonra verdik. Alanda tek bir ağaç bile kesilmedi. Belediye olarak yaptığımız incelemede 7 metrelik kayma tespit ettik ve düzeltme için gerekli yazıyı ilgili makamlara iletttik” dedi. Alana ne yapılacağının tamamen Bornova Belediye dışında bir konu olduğunu söyleyen Başkan İduğ, “Okulun mezunları ve öğrenci velileriyle de görüşüyorum. Onların tartışmalara konu olan alana laboratuvar ya da ek derslik yapılması gibi bir talepleri var. Ben de aynı fikirdeyim” diye konuştu.

 

  Konuyla ilgili olarak basın mensuplarının karşısına çıkan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, Milli Eğitim Bakanlığı’nın okul bahçelerinin değerlendirmesi projesini hatırlatarak sürece ilişkin bilgiler verdi. İduğ, “Bu proje İzmir’de 11 ilçede uygulanıyor. Belediyemize de  Ekim 2022’de bakanlık tarafından bir müracaat geldi. Bu müracaat bizim 5 Aralık 2023’te ruhsat vermemiz ile sonlandı. Biz ilgili ruhsatı anıtlar ve sit kurulundan onay aldıktan sonra verdik. İmar alanında ve eğitim alanı içerisindeki bir yere ruhsat vermek yükümlülüğümüzdür. Biz zaten eğitime her zaman tam destek olan bu alandaki taleplere jet hızıyla cevap veren bir kurumuz. Bunun böyle olması gerekiyor. Bu ruhsatı vermeme gibi bir lüksümüz de yok.” dedi.

 

Kesinlikle ağaç kesme yok

 

Projenin ne olarak yapıldığının kendileri dışında bağımsız bir konu olduğunu olduğu vurgulayan Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “Biz sadece inşaat ruhsatı vermekte yetkiliyiz ve herşey tamamen yasal bir şekilde yapıldı. Yani ruhsatla ilgili olan bir sorun yok, mühürleme yok, hatanın düzeltilmesi ile ilgili bir çalışmamız var. Zaten inşaat imar alanı ve eğitim alanı içerisinde. Biz ruhsatı verdik ancak ölçümleri yaptığımızda inşaatta 7 metre kayma olduğunu tespit ettik. Burada kamuoyunu yanlış bilgilendirme var, kesinlikle ağaç kesme yok, koruluk alanda inşaat yok.

7 metrelik kaymayla ilgili düzeltme yazısını ilgili makamlara ilettik. Bu inşaatın yeni projeyle tekrar devam etmesi mümkün ama bize tekrar müracaat edilmesi gerekiyor. Onunla ilgili tüm yazışmaları yaptık” diye konuştu.

 

Anaokulu değil, laboratuvar yapılsın

 

Mülteci konusuna girmesinin doğru olmayacağını söyleyen Başkan İduğ, “Çünkü bizimle ilgili olan bir konu değil. Zaten o bölgede böyle bir mülteci yapısı da yok. Dikkatimizi çeken konu şudur; Projenin doğruluğu ya da yanlışlığını tartışmak bize düşmez ama bu orada zaten Anadolu Lisesi ortaokulu kapatılmış. Sadece lise eğitimi veren Türkiye’nin de en değerli insanlarını, bilim insanlarını yetiştiren kıymetli bir okul. Bornova Anadolu Lisesi mezunları ve çocukları burada eğitim gören ailelerle görüşüyorum. Onlar buraya bir laboratuvar ya da yeni derslikler kurulmasını talep ediyor. Biz de bu yönüyle burada anaokulu ihtiyacı olduğunu düşünmüyoruz. Bu projeden vazgeçilerek laboratuvar  ya da çok amaçlı modern bir bina yapılması bizim önerimizdir” dedi.

 

Eğitime desteğe her zaman hazırız

 

Bornova Belediyesi açısından bir sorun olmadığını, konuyla ilgili tüm detayları CHP Genel Başkanı Özgür Özel’e de aktardığını belirten Başkan İduğ, eğitime her zaman önem verdiklerini belirterek sözlerini şöyle noktaladı: “O bölgede yani Mevlana Mahallesi’nde anaokuluna ihtiyaç varsa biz Bornova Belediyesi’ne ait olan arazileri tahsis edebiliriz. Bornova Belediyesi olarak 5 yıl içerisinde 14 tane Çocuk Oyun ve Aktivite Merkezi açtık, 9 tanesi de hazır. 0-3 yaş arası çocuklar için de Bebek Okulumuzu dün itibariyle hizmete soktuk. Hangi kurum olursa olsun eğitime her zaman destek olduk ve olmaya devam edeceğiz”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.