Kent ve Başkan

Alevi Yurttaşlarımızın Anayasal haklarını sonuna kadar savunacağız

Alevi Yurttaşlarımızın Anayasal haklarını sonuna kadar savunacağız
170 views
05 Kasım 2023 - 15:56

İYİ Parti Menderes İlçe teşkilatı seçimlere yönelik ziyaretlerine hız kesmeden devam ediyor.

Menderes Alevi Kültür Derneğinde Başkan Sati Çelen ve Dernek Yönetimiyle bir araya gelen İyi Parti Heyeti Menderes ve ülke meselleri hakkında görüş alışverişinde bulundular.

Sıcak ve samimi bir ortamda geçen görüşmelerde Türkiye’de yaşanılan sorunların ve bu bağlamda Alevi İslam inancına sahip yurttaşlarında sorunları da görüşüldü.

Menderes İlçe Başkanı Birgül Kovank; Din ve inanç özgürlüğünün her yurttaşın Anayasal Hakkı olduğunu Ülkemizde yaşayan tüm yurttaşların bu en teme hakka sahip olması gerektiğinin altını çizerken İnsan Hakları Evrensel Beyannamesinde de açıkça belirtilen bu hakkın ülkemizde hayata geçirilmesi için çalışacaklarının belirti.  Cem Evlerinin hak ettiği yasal statüye kavuşturulması ve ibadethane olarak kabul edilmesini de bunun en başında sayabiliriz diye konuşan Kovank, Cumhuriyetin 100 yılında demokratik tüm değerlerin savunucusu olduklarını özelikle belirtmek istiyorum Alevi Yurttaşlarımızın Anayasal haklarını sonuna kadar savunacağız.  diye konuştu.

Alevi Kültürü ve inanç sistemi konusunda bilgi alan Kovank en çok dayanışma ruhundan ve rızalık makamından etkilendiğini dile getirirken. Bu kültürün Türk geleneklerini yaşattığına tanık oldum özelikle Kul Hakkı ve Adalet hassasiyeti beni etkiledi. İnsan sevgisi ve Allah sevgisini bir arada kaynaştırmaları oldukça güzel kendilerinden öğreneceğimiz, örnek alacağımız çok şey olduğunun farkındayız diye konuştu.

Alevi Kültür Derneği Başkanı Sati Çelen İYİ Parti İlçe Başkanı Birgül Kovank ve Heyetine ziyaretlerinden dolayı mutlu olduğunu belirtirken. Alevi Kültür ve İnanışının insan sevgisi ve Allah sevgisi ile yoğrulduğunun ifade etti Çelen Kültürümüzün öğrenmek isteyen tüm kardeşlerimize kapımızın sonuna kadar açık olduğunu ifade etti

Konavk’a Alevilerin sorunlarına ve kültürüne yaklaşımlarından dolayı çok teşekkür eden Çelen; Alevilerin yaşadığı sorunun belki özelde Alevi inancına sahip yurttaşların en temel sorunu olarak görünse de bir demokrasi sorunu olduğunu Anayasal olarak kazanılmış hakların yerine getirilmesinden başka bir isteklerinin olmadığını. Kültür ve inançlarını yaşatmak ve geliştirmek temel insan hakkı olduğunu 100. Yılını kutladığımız Laik Demokratik Cumhuriyetimizde Barış ve Huzur içinde bundan önce olduğu gibi bundan sonrada yaşamak arzusunda olduklarını ifade etti.

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.