Kent ve Başkan

Roma kasabasında kazı yaparken, başı kesilmiş 40 iskelet buldular

Roma kasabasında kazı yaparken, başı kesilmiş 40 iskelet buldular
225 views
29 Nisan 2022 - 18:28

Arkeologlar küçük bir Roma kasabasında kazı yaparken, başı kesilmiş 40 iskelet buldular

Bu iskeletler muhtemelen infaz edilen suçlulara aitti. Başları kesilmiş bu kişilerin çoğunun kesilmiş başları ya bacaklarının arasında ya da ayaklarının dibine gelecek şekilde gömülmüştü.

İngiltere’nin Fleet Marston köyünün yakınında bulunan Buckinghamshire kasabasında toplamda bulunan kalıntıların içerisinden yaklaşık 425 kişiye ait kalıntı açığa çıkardılar. Araştırmacılar kazı alanını, yakında açılacak olan yüksek hızlı HS2 adı verilen demiryolu inşaatının önündeki güzergahı belirlerken keşfettiler. Mezarlara ek olarak, kazı ekipleri çevrede 1,200 madeni para olmakla birlikte çanak çömlek, çatal bıçak takımı, oyun zarları, çanlar ve kurşun ağırlıkları ortaya çıkardı.

ingilterde roma döneminden mezarlar bulundu

Bu kasabanın büyük olasılıkla yerel halk için bir ticaret merkezi olduğunu düşünüyor. Araştırmacılar, mezarların şehre taşınan ve ayrı ayrı gömülmüş yeni insanları temsil ettiğine inanıyor bu yüzden mezarları iki ana kümeye dayandırıyorlar.

Mezarların bazıları kremasyon gömme ile defnedildiği ama çoğunluk olarak bedenin toprağa defnedildiği inhümasyon mezarlarıydı. Roma kültüründe özellikle Roma Britanya’sında başı kesilen infazların mezarları duyulmamış bir şey değildir. Ancak açıklamalara göre, bu mezar türleri nadirdir ve Fleet Marston kazı alanındaki başı kesilmiş ceset sayıları beklentilerin üzerindedir.

Keşifte yer almayan Cambridge Üniversitesi’nden arkeolog Rob Wiseman, Live Science’ a gönderdiği bir e-postada şunları dile getirir. “Ritüelin amacının ne olduğu konusunda belirsizlikler olmasına rağmen son 30 yıldır, çoğu arkeolog baş kesilmesinin bir tür ritüel uygulama olduğunu gözlemlemişti.”

Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.