Kent ve Başkan

“Bu yıl gıda ürünlerini daha uygun fiyattan ithal edebiliriz”

“Bu yıl gıda ürünlerini daha uygun fiyattan ithal edebiliriz”
331 views
07 Nisan 2022 - 11:43

Hürriyet yazarı Abdulkadir Selvi, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Yaz gelip mahsuller ortaya çıktıkça gıda ürünlerinin fiyatı düşer; bu yıl bolluk, bereket yılı” dediğini yazdı.

Selvi, bugünkü köşe yazısının “Gıda fiyatları” başlıklı kısmında şu ifadeleri kullandı:

AK Parti MKYK’da fiyat artışları da gündeme geliyor. Zaten Erdoğan’ın iki önemli önceliği var. Biri malum Ukrayna, diğeri ise hayat pahalılığı. Patlıcanın, patatesin, domatesin fiyatları ortada. Hayat pahalılığı can yakıyor.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yaş sebze ve meyvede yaşanan pahalılığın mevsimsel etkilerden ve ihracattan kaynaklandığını ifade ediyor. Yaz mevsiminin gelmesiyle birlikte sebze ve meyve fiyatlarının düşeceğini söylüyor. “Yaz gelip mahsuller ortaya çıktıkça gıda ürünlerinin fiyatı düşer. Bu yıl bolluk, bereket yılı” diyor.

Ama tabii mevsimsel etkinin dışında buğday, ayçiçekyağı, şeker, et gibi temel gıda maddelerinin durumu var. Erdoğan, Rusya’ya uygulanan ambargoya Türkiye’nin katılmadığını belirterek, “Bu yıl gıda ürünlerini daha uygun fiyattan ithal edebiliriz” diyor.

Hürriyet’ten Gizem Karakış’ın haberine göre de, aynı toplantıda Erdoğan “stokçuluk” ve KDV oranlarındaki indirimle ilgili olarak da “Tarımda, gıdada kendi kendimize yeter haldeyiz. Stokçuluk yapanların üzerine amansız gideceğiz. Zincir marketler denetlenecek, indirim sonuçları raporlanacak. Siz de buna dikkat edin. Bu konuda çalışma başlatın” dedi.

 

Hürriyet, Independent Türkçe

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.