Kent ve Başkan

SİNANPAŞA MEDRESESİ GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİK MERKEZİ PROTOKOLÜ İMZALANDI

SİNANPAŞA MEDRESESİ GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİK MERKEZİ PROTOKOLÜ İMZALANDI
108 views
23 Ocak 2020 - 0:24

 

Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi imza protokolü, 22 Ocak 2020 Çarşamba günü Sinanpaşa Medresesinde düzenlenen bir törenle gerçekleşti.

Belediyemiz ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) arasında gerçekleştirilen ve 24 ay proje süresi olan Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi imza törenine İlçe Kaymakamımız Suat SEYİTOĞLU, Belediye Başkanımız Davut AYDIN, BEBKA Genel Sekreteri İsmail GERİM, Siyasi Parti İlçe Başkanları, Başkan Yardımcılarımız, Sivil Toplum Kuruluşlarının Başkanları, Daire Amirlerimiz ve basın mensupları katıldı.

İstiklal Marşımızın okunmasıyla başlayan imza töreninde açılış konuşmasını Kırsal Hizmetler Müdürümüz ve Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi Proje Koordinatörü Rıdvan SAĞLIK yaptı. 24 ay sürecek proje kapsamında girişimci danışmanların yetiştirileceğini, ilçemizde sürdürülebilir girişimcilik eko sistemi geliştirileceğini ifade eden SAĞLIK; Proje kapsamında Yenişehir’de yaşayan eğitim, öğretim görmeyen çalışmayan 15-29 yaş arasındaki gençlere ulaşılarak, teknolojik girişimcilik ve AR-GE kavramlarıyla tanıştırarak yeni iş sahaları oluşturulacağını, kurulan mutfak, dikiş nakış, el sanatları gibi kurulacak atölyelerle teknik kısımların pratiğe döküleceğini söyledi. Yeni nesil girişimcilik merkezinin fiziki alt yapısında ise 30 kişilik sınıf, 100 kişilik seminer salonu, 20 kişilik toplantı salonu, el sanatları, dikiş nakış, mutfak, maker, ahşap işleme, robotik kodlama, 3D yazıcı atölyeleri ve 4 kişilik açık ofis bulunduğunu belirten Rıdvan SAĞLIK bu projede İŞKUR Hizmet Noktası ve İsrafı Önleme Vakfı Mikro Kredi Ofisi ile işbirliği içinde olunacağını ifade etti.

Projenin tanıtım konuşmasının ardından imza töreninde konuşan Belediye Başkanımız Davut AYDIN şunları söyledi;

“Günümüzde Belediye hizmetleri alt yapı hizmetlerinden ibaret değildir. Vatandaşın Devletle ilk temas noktası olan Belediyelerde Sosyal belediyecilik anlayışı hızla yayılmaktadır. Yenişehir Belediyesi olarak İlçemizde bulunan tarihi Sinanpaşa Medresesini ruhuna uygun sosyal bir proje ile canlandıracağız. Tarihte eğitim kurumu olarak kullanılan Sinanpaşa Medresesi, Belediyemizce SİNANPAŞA MEDRESESİ GİRİŞİMCİLİK VE YENİLİKÇİLİK MERKEZİ olarak tekrar kullanıma açılacaktır. Sosyal Belediyecilik anlayışımızla gençler, kadınlar ve çocuklar için hazırlanan bu proje ile İlçemizde binin üzerinde vatandaşımıza ulaşacağız. Projemizle birlikte İlçemizde bulunan kamu kurum ve kuruluşları ile işbirlikleri yaparak Yenişehir’de girişimcilik konusunda bir hareket başlatacağız. Projemizde İşkur Müdürlüğü işbirliği ile seçilecek 150 gence girişimcilik ve yenilikçilik konularında eğitim ve danışmanlık verilerek gençler iş hayatına hazırlanacaktır. İsraf Önleme Vakfına kayıtlı 227 kadınımıza ve iş fikri olan diğer kadınlarımıza girişimcilik, pazarlama ve müşteri ilişkileri konularında eğitim ve danışmanlık vereceğiz. 150 çiftçimize girişimcilik, müşteri bulma ve eko tarım konusunda eğitimler vereceğiz. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğümüz ile birlikte 1000 öğrencimize projede kurulacak olan maker atölyesinde teknoloji eğitimi vereceğiz. SİNANPAŞA Medresesi proje sonunda da Belediyemize bağlı olarak vatandaşlarımıza hizmet vermeye devam edecektir. Proje kapsamında Belediyemiz ve işbirliği yaptığımız kurumlardan yetiştirilecek olan Girişimci Danışmanları: iş kurma, devlet desteklerinden faydalanma, proje hazırlama, el sanatları ve mutfak atölyelerini kullanma konusunda hizmet vereceklerdir. Yenişehir Belediyesi olarak yeni iş alanları açabilmek için projeler hazırlamaya ve halkımıza hizmet etmeye devam edeceğiz. Projemize olan desteklerinden dolayı BEBKA Genel Sekreteri İsmail Gerim’e teşekkür ediyorum” dedi.

Başkanımız Davut AYDIN Sinanpaşa Medresesinde hayata geçirilecek bu proje ile geçmişten geleceğe bir köprü kurulacağını ifade ederek devam ettiği konuşmasını şu sözlerle sürdürdü “Bugün sizlerle imza törenini gerçekleştirdiğimiz Sinanpaşa Medresemizde, Osmanlı Devletinin kurucusu Osman Gazi, ordularını bu meydanda savaşa hazırlamış, burada savaşa hazırlanan büyük Osmanlı Ordusu, bir devri kapatıp başka bir devri açacak büyük fetihlere imza atmıştır.

Osman Gazi’nin kurup donattığı ve ilk başşehri yaptığı ilçemizin, en önemli tarihi yapılarından olan Sinanpaşa Medresemizde hayata geçirilen bu proje; tarihimizi canlı tutarak, yaşatacak ve geçmişten geleceğe bir köprü vazifesi görecektir.

Yine Osmanlı Devletinin köklerinin atıldığı, Ertuğrul Gazi’nin şehri Bilecik ile Osmanlı’nın ilk başkenti, kuruluş hutbesinin okunduğu ve kurduğu ilk şehir, Yenişehir’i birbirine bağlayan Bilecik-Yenişehir Karayolunun 20 km’lik kısmının ihalesi gerçekleşti. Uzun zamandır çeşitli sebeplerle tamamlanamayan bu karayolu nihayet kısa bir sürede yapılarak, tarihsel olarak birbiriyle güçlü bağları bulunan Ertuğrul Gazi’nin şehri Bilecik ile Osman Gazi’nin şehri Yenişehir’i kavuşturacaktır. Ulaşım kolaylığının sağlanması iki şehir arasında iletişimi de arttıracak, dolayısıyla hayata geçirdiğimiz projelerimiz daha bir anlam kazanacaktır. Hem fiziki olarak köklerimizle bağlanıyor hem de hayata geçirilen bu projelerle, kültürel ve manevi olarak geçmişimizle geleceğimizi birbirine bağlıyoruz.”

Konuşmaların ardından Belediyemiz ile Bursa Eskişehir Bilecik Kalkınma Ajansı (BEBKA) arasında gerçekleştirilen ve 24 ay proje süresi olan Sinanpaşa Medresesi Girişimcilik ve Yenilikçilik Merkezi Protokolü imzalandı. Törenin sonunda Başkanımız Davut AYDIN BEBKA Genel Sekreteri İsmail GERİM’e hediye takdiminde bulundu.

 

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.