Kent ve Başkan

Pandemi Sebebiyle Zor Durumda Olan Esnafa Maddi Destek

Pandemi Sebebiyle Zor Durumda Olan Esnafa Maddi Destek
238 views
03 Mart 2021 - 21:56

Çorlu Belediyesi mart ayı Belediye Meclis Toplantısında, pandemi sebebiyle zor günler geçiren esnafa destek olmak için nakdi yardım yapılması Meclis’te grubu bulunan tüm partilerin oy birliğiyle kararlaştırıldı.

Cumhuriyet Halk Partili meclis üyelerinin hazırladığı, pandemi sebebiyle maddi sıkıntı içerisinde olan esnafa Çorlu Belediyesi bütçesinden maddi yardım yapılması konusunda talepte bulunulması talebini içeren önerge Meclis’e sunuldu ve gündeme alınması oy birliğiyle kabul edildi.

İçişleri Bakanlığı İller İdaresi Genel Müdürlüğü’nün 18 ve 30 Kasım 2020 tarihlerinde yayınladığı genelgelerindeki kapatılmasına karar verilen işletmelere (kahvehane, kıraathane, kır bahçesi, internet kafe/salonu, elektronik oyun salonu, bilardo salonu, lokal ve çay bahçeleri, halı saha işletmeleri, yüzme havuzu, hamam, sauna, masaj salonu, lunapark ve okul kantini), Çorlu Belediyesi 2021 Yılı Bütçesi’nden nakdi yardım yapılması konusunu içeren gündem maddesinin görüşülmek üzere Plan ve Bütçe Komisyonu’na havalesi oy birliğiyle kabul edildi.

Plan ve Bütçe Komisyonu Tarafından Değerlendirildi

Meclis Toplantısı arasında toplanan komisyon esnafa yardım yapılması konusunu değerlendirdi. 5393 sayılı Belediye Kanununun 14. maddesinde belediye mahalli müşterek nitelikte olmak şartıyla; sosyal hizmet ve yardım, nikâh, meslek ve beceri kazandırma, ekonomi ve ticaretin geliştirilmesi hizmetlerini yapar veya yaptırır bendi ve 15. Maddesinin a bendi ‘Belediye sakinlerinin mahalli müşterek nitelikteki ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla her türlü faaliyette girişimde bulunur’ hükmü gereğince, Çorlu Belediyesi 2021 yılı bütçesinden aylık 1.000 TL ödenmek kaydıyla 3 ay boyunca toplamda 3 bin TL nakdi yardım yapılmasına dair Plan ve Bütçe Komisyonu kararı Meclis’te oy birliğiyle kabul edildi.

Başvuru İçin Son Gün 23 Mart

Yapılacak yardım 18.11.2020 tarih ve öncesinde faaliyette bulunan ve faaliyetleri durdurulan işletmelere, 18.11.2020 tarih ve öncesinde Çorlu Belediyesi’nden İş Yeri Açma ve Çalıştırma Ruhsatı alarak faaliyette bulunan işletmelere, 18.11.2020 tarih ve öncesinde vergi ve oda kaydı bulunan ve hâlen devam eden işletmelere 23 Mart 2021 Salı günü mesai bitimine kadar evraklarıyla Çorlu Belediye Başkanlığı’na başvurmaları halinde geçerli olacak.

‘Esnafımıza Destek Olacağız’

Konu ile ilgili Meclis Toplantısı sonunda açıklama yapan Çorlu Belediye Başkanı Ahmet Sarıkurt, “Öncelikle tüm meclis üyelerimize, konunun meclis gündemimize alınması hususunda tavsiyede bulunan şehrimizin meslek odası başkanlarına böyle önemli bir konuda çalışma yaptıkları için teşekkür ediyorum. 2021 yılı Belediye’miz bütçesinden esnafımıza destek olmak amacıyla nakdi yardım yapacağız. İnanıyorum ki bu kararımız ile esnafımızın yüzü gülecek ve zor durumda olan esnafımız bir nebze de olsa rahat edecek.” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.