Kent ve Başkan

Pakdemirli: 2020’de koyun sayımız yüzde 70 arttı

Pakdemirli: 2020’de koyun sayımız yüzde 70 arttı
557 views
09 Ekim 2020 - 16:37

 

Tarım ve Orman Bakanı Pakdemirli, “2020’de koyun sayımızı yüzde 70 artışla 42.7 milyon, keçi sayımızı yüzde 82 artışla 12.4 milyon, toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 72 artışla 55.1 milyon başa çıkardık” dedi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Güdül ilçesinde düzenlenen Ankara Tiftik Keçisi Yetiştiriciliğini Geliştirme Projesi’nin açılış töreninde, hayvancılığın Orta Asya’dan beri sürdürülen, Anadolu’da zenginleştirilip büyüyen köklü bir meslek olduğunu söyledi.

Eti, sütü, yapağısı, tiftiği ve derisiyle en temel ihtiyaçları karşılayan küçükbaş hayvancılık sektörünün, katma değeri yüksek bir alan olduğunu ifade eden Pakdemirli, Bakanlık olarak hem bu kadim mirası geleceğe taşımak hem de daha çok verim almak adına küçükbaş hayvancılıktaki politikaları” sürdürülebilir üretim ve katma değerli ürün” hedeflerine uygun olarak belirlediklerini bildirdi.

Pakdemirli, Ankara’nın sadece Türkiye’nin değil, tiftiğin de başkenti olduğunu belirterek, “Tiftik keçisi Ankara’ya has bir zenginliğimizdir. Türkler tarafından Hazar Denizi’nin doğusundan getirilmiş, İç Anadolu’nun iklim özelliklerine adapte olmuş ve zamanla Ankara’ya özgü hale gelmiştir” diye konuştu.

‘Küçükbaş hayvan varlığında Avrupa’da birinci sıradayız’
Hayata geçirdikleri yeni projelere dikkati çeken Pakdemirli, şöyle devam etti:

“Küçükbaş sayımız Cumhuriyetin ilk yıllarında 21 milyon civarındaydı. 80’lerin başına kadar da artarak 68 milyona kadar ulaştı. Kırsaldan kentlere artan göçlerle, insanlar sofralarında küçükbaş yerine sığır etini tercih etmeye başladı. 2002’de küçükbaş sayımız yarı yarıya düşerek 32 milyon başa kadar geriledi. 2020’de koyun sayımızı yüzde 70 artışla 42.7 milyon, keçi sayımızı yüzde 82 artışla 12.4 milyon, toplam küçükbaş hayvan sayımızı yüzde 72 artışla 55.1 milyon başa çıkardık.”

EN ÇOK KAZANANLAR
  EN ÇOK KAYBEDENLER
   EN ÇOK İŞLEM GÖRENLER
    BUGÜN 1000TL NE OLDU?
    • -

     BORSA

    • -

     DOLAR

    • -

     EURO

    • -

     ALTIN

    KUR ÇEVİRİCİ

    Para Birimi

    Çevrilecek Para Birimini Seçin

    Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.