Kent ve Başkan

Gemlikli gençler kadına şiddete dikkat çekti

Gemlikli gençler kadına şiddete dikkat çekti
49 views
03 Aralık 2021 - 19:32

Gemlik Kent Konseyi Gençlik Meclisi, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Uluslararası Mücadele Günü’nde Farkındalık Tüneli kurdu. Gemlik ilçe merkezinde kurulan tünelde kadına şiddet olaylarına ilişkin gazete küpürleri, şiddet sebebiyle hayatını kaybeden kadınların fotoğrafları, bilgilendirici ve eleştirel yazılar sergilendi. Çadır içinde kurulan ekranda ise şiddet olayları ile ilgili haberler yayınlandı. Programa Kent Konseyi üyelerinin yanı sıra Gemlik Belediyesi daire müdürleri, CHP Gemlik İlçe Başkanı Şükrü Aksu ve yönetimi, CHP Gemlik Kadın Kolu üyeleri de katıldı.

Gemlik Kent Konseyi Gençlik Meclisi adına basın açıklaması yapan Melike Yeşildağ, “Kadınların uzun yıllardır eşit bir hayat ve yaşam hakları adına sürdürdükleri bu mücadele, günümüzde de aynı kararlılıkla sürmektedir. Kadınlar, dünyanın her yerinde cinsiyete dayalı baskı ve zorbalığa direnmektedirler. Kadınlar, sadece kadın olmalarından dolayı temel insan hakkı olan yaşam hakları ihlal edilmektedir” dedi.

“Cinsiyet eşitliği için zihniyet değişmeli”

Yeşildağ açıklamasını şöyle sürdürdü: “Maalesef kadınlar, 2022 yılına girerken hâlâ hukuki, siyasi, ekonomik ve sosyal alanda eşit haklara sahip değillerdir. Bu da yetmezmiş gibi kadına yönelik şiddet tüm barbarlığıyla sürmektedir. Resmi olmayan sayılara göre sadece bu yıl ülkemizde 350 kadın öldürülmüştür. Şiddetin önlenebilmesi için öncelikle “toplumsal cinsiyet eşitsizliği”, ciddi bir sorun olarak incelenmelidir. Gerekli yasal değişiklikler ve kararlı politikalarla “toplumsal cinsiyet eşitliği” için zihniyet değişikliğinin sağlanması gereklidir.”

İstanbul Sözleşmesi’nden çekilinmiş olmasının, çağdaş dünyada kabul edilemez bir gelişme olduğunu belirten Yeşildağ, “Laik ve bilimsel eğitimden uzaklaşılması, toplumsal cinsiyet eşitliğine aykırı açıklamaların desteklenmesi, kadını özgür birey olarak görmeyen, kadının haklarını ve insanca yaşamını sınırlandıran zihniyeti besleyen politik uygulamalar vb. nedenlerle, kadınların şiddete maruz bırakılmasının önü açılmaktadır. Kadına yönelik şiddetin önlenmesinin öncelikli koşulu Medeni Kanun başta olmak üzere 6284 sayılı kanunun gereklerinin yerine getirilmesi ve ayrıca Türkiye’de imzalandığı için “İstanbul Sözleşmesi” olarak adlandırılan sözleşmenin yeniden yürürlüğe konularak hükümlerinin uygulanmasıdır” şeklinde konuştu.

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.