Kent ve Başkan

Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Bellek Ankara Projesi’ni hayata geçiriyor.

Ankara Büyükşehir Belediyesi ‘Bellek Ankara Projesi’ni hayata geçiriyor.
233 views
03 Kasım 2021 - 18:52

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent kimliğinin oluşturulması amacıyla ‘Bellek Ankara Projesi’ni hayata geçiriyor. Ankara’nın toplumsal ve mekansal değerlerinin belirlenmesi, belgelenmesi, paylaşılması ve kentliler tarafından tanınır olması amacıyla geliştirilen proje için Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal arasında iş birliği protokolü imzalandı. Yavaş, “Elde edilecek dokümanlar, kent belleğinde de bundan sonra yapılacak Ankara araştırmaları için birçok insana da yol gösterecek. Çok önemli bir veri havuzu olacak” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, kent kimliğinin oluşturulması amacıyla hayata geçirdiği projelerine yenilerini eklemeye devam ediyor.

Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı, Cumhuriyet’in başkenti Ankara’nın toplumsal ve yapısal/mekansal değerlerinin belirlenmesi, belgelenmesi, paylaşılması ve bu yolla kentliler tarafından tanınır ve bilinir olmalarının sağlanması amacıyla ‘Bellek Ankara Projesi’ni hazırladı.

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ İLE İŞ BİRLİĞİ

Kentin toplumsal ve mekânsal değerlerine ait veri tabanı oluşturulacağı, tüm bilgi ve bulguların web sitesi üzerinden paylaşıma açılacağı ‘Bellek Ankara Projesi’ için Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş ile Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal arasında iş birliği protokolü imzalandı.

Başkanlık makamında gerçekleşen protokol törenine, Yavaş ve Haberal’ın yanı sıra Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanı Bekir Ödemiş ile projede görev alacak akademisyenler katıldı.

YAVAŞ: “BUNDAN SONRASI İÇİN ÜMİTVAR OLMAYA BAŞLADI”

İmza töreninden önce kısa bir konuşma yapan Yavaş, “Fiziki mekanları Ankara’da kaybettik, kaybetmek üzereyiz. 2019 yılında aday olduğum zaman ‘Ankara’nın tarihini, kültürünü ortaya çıkaracağız’ dediğimizde, ‘Ne var Ankara’da?’ deniyordu. Daha sonra hem belediyenin yaptığı çalışmalar ve yapılan birçok çalışmadan sonra yavaş yavaş bu tarih belirmeye başladı. En azından bundan sonrası için ümitvar olmaya başladı” dedi.

Yavaş, projenin Ankara için önemine şu sözlerle dikkat çekti:

“Bu yapılan çalışma fiziki mekanların geçmişi, kim yapmış, nasıl yapmış, kimler kullanmış, içindeki hikayeler derken somut olmayan kültürel mirasın da gelecek kuşaklara aktarılması açısından çok önemli. Bunları doğru aktarmamız gerekiyor. Ne yazık ki kent tarihi müzemiz yok. Büyük bir eksiklik… İnşallah bu hazırlanacak kent belleği yarın Kale’ye, Cebeci’ye, Keçiören’e, Ankara’nın çeşitli yerlerine uzamak suretiyle Ankara’nın bütününü kapsayan hale gelir. Bu bir başlangıç… İnşallah ileride açılacak kent tarihi müzesiyle de bunları gelecek kuşaklara aktarırız. Aynı zamanda bu elde edilecek dokümanlar kent belleğinde de bundan sonra yapılacak Ankara araştırmaları için birçok insana da yol gösterecek. Bu yönüyle de çok önemli bir veri havuzu olacak.”

PİYASALARDA SON DURUM
 • DOLAR
  -
  -
  -
 • EURO
  -
  -
  -
 • ALTIN
  -
  -
  -
 • BIST 100
  -
  -
  -
Hava durumu
-
-
-
Nem Oranı: -
Basınç: -
Rüzgar Hızı: -
Rüzgar Yönü: -
Hava durumu
İMSAK-
GÜNEŞ-
ÖĞLE-
İKİNDİ-
AKŞAM-
YATSI-
POPÜLER FİRMALAR

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.