Hoşgeldiniz  

Yastık altındaki altınlar Ziraat’ta toplanıyor

admin | 27 Mart 2018 | Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

 

Hazine Müsteşarlığı tarafından, yastık altındaki altınların ülke ekonomisine kazandırılması amacıyla başlatılan altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası uygulaması Manisa’da yeniden başladı.

Ziraat Bankası aracılığıyla yapılacak uygulama öncesinde Ziraat Bankası İzmir 2. Bölge Yöneticisi Hüseyin Tamer Karaman yaptığı yazılı açıklamada 26-30 Mart: Ziraat Bankası Manisa Şubesi (5 gün süre), 26-30 Mart: Ziraat Bankası Turgutlu/Manisa Şubesi (5 gün süre), 02-04 Nisan: Ziraat Bankası Akhisar/Manisa Şubesi (3 gün süre), 02-06 Nisan: Ziraat Bankası Salihli/Manisa Şubesi (5 gün süre), 05-06 Nisan: Ziraat Bankası Soma/Manisa Şubesi (2 gün süre), 05-06 Nisan: Ziraat Bankası Yunusemre/Manisa Şubesi (2 gün süre), 16-20 Nisan: Ziraat Bankası Manisa Şubesi (5 gün süre), 19-20 Nisan: Ziraat Bankası Alaşehir/Manisa Şubesi (2 gün süre) tarihleri arasında taleplerin kabul edileceğini ifade etti.

‘Altın tahvili ve altına dayalı kira sertifikası’ uygulaması,  Manisa’da yeniden. Hazine Müsteşarlığı tarafından, yastık altındaki altınların ülke ekonomisine katkı sağlaması amacıyla başlatılan uygulama, 26 Mart-20 Nisan tarihleri arasında Manisa Merkez, Yunusemre, Turgutlu, Alaşehir  ve Salihli Ziraat Bankası Şubelerinde gerçekleşecek.

Konuyla ilgili olarak Ziraat Bankası İzmir 2. Bölge Yöneticisi Hüseyin Tamer Karaman yaptığı yazılı açıklamada  “Manisa Merkez, Yunusemre, Turgutlu, Alaşehir ve Salihli Şubelerimizde  26 Mart-20 Nisan  tarihleri arasında talepleri kabul edeceğiz. 26-30 Mart: Ziraat Bankası Manisa Şubesi (5 gün süre), 26-30 Mart: Ziraat Bankası Turgutlu/Manisa Şubesi (5 gün süre), 02-04 Nisan: Ziraat Bankası Akhisar/Manisa Şubesi (3 gün süre), 02-06 Nisan: Ziraat Bankası Salihli/Manisa Şubesi (5 gün süre), 05-06 Nisan: Ziraat Bankası Soma/Manisa Şubesi (2 gün süre), 05-06 Nisan: Ziraat Bankası Yunusemre/Manisa Şubesi (2 gün süre), 16-20 Nisan: Ziraat Bankası Manisa Şubesi (5 gün süre), 19-20 Nisan: Ziraat Bankası Alaşehir/Manisa Şubesi (2 gün süre) tarihleri arasında talepler kabul edilecek” dedi.

‘Tek yetkili Ziraat Bankası’

Hazine Müsteşarlığınca 26 Mart 2018 tarihinden itibaren başlatılan Altın tahvili ve Altına dayalı kira sertifikası ihracı 20 Nisan’a kadar devam edeceğini belirten Karaman.  ‘4 haftalık ihraç programı çerçevesinde 81 ilde, 229 ilçede ve aracı tek banka olan Ziraat Bankası’nın 321 şubesinde talep toplama süreci gerçekleştirilecektir. Sadece bireysel yatırımcılara yönelik bu ürün, iki farklı seçenek sunuyor bizlere. Faizli bir getiri elde etmek isteyen yatırımcılar için “Altın Tahvili”, faizli bir getiri elde etmek istemeyen yatırımcılar için ise kira gelirine endeksli “Altına Dayalı Kira Sertifikası”. İki ürünün de vadesi 2 yıldır ve 6 ayda bir TL cinsinden kupon ödemesi/kira getirisi (6 aylık net %1,20, yıllık net %2,40) bulunmaktadır. Vatandaşa sağlayacağı avantajlara bakarsak; Birincisi devlet güvencesinde getirisinin olması ve çalınma/kaybolma riskinin olmamasıdır. İkincisi gelir vergisi (stopaj) kesintisi yapılmayacaktır. Üçüncüsü vade tarihinde istenirse fiziki altın şeklinde geri ödeme seçeneği bulunacaktır. Ayrıca her zaman geri alım hakkı mevcut olup, 3 aydan sonraki geri alımlarda herhangi bir kesinti olmayacaktır. İlk 3 ayda yapılacak (90. gün dahil) geri alımlar Müsteşarlığın açıkladığı çerçevede %1,5 iskontolu fiyatla alınacaktır’ diye konuştu.

Hangi altınlar kabul edilecek?

Alımlarda hangi altınların kabul edileceği konusunda da açıklık getiren Karaman, ‘Şubelerimizde 22 ve 24 ayar altınlar kabul edilecek. Bunlar çeyrek, yarım, birlik, 2 buçukluk, beşlik ziynet ve sikke altınlar, bilezik ve kolyeler ile külçeler. Reşat altın, üzerinde değerli değersiz taş bulunan bilezik ve kolye gibi altınlar kabul edilmeyecek.

212 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle