Hoşgeldiniz  

Yaran Başağalarından Anlam Yüklü Hediyeler

admin | 01 Ocak 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

İlimizin tanınmış esnaflarından ve yaran adabı ile yetişmiş kişilerinden oluşan Yaran Meclislerinin Başağaları ile geçmişte Yaran Başağalığı yapmış duayenler,  çocukları Yaran kültürü ile yetiştirmeye başladı. Çankırı Belediyesi Yaran Okulu’nun ilk dersi için bir araya gelen Başağalar, büyük bir jest yaparak Yaran kültürünün olmazsa olmaz malzemelerini de Yaran Okulu’na hediye etti.

Fatih Sultan Mehmet Çocuk Akademisi ve Yaran Okulu’nun gelecekle ilgili yapılmış çok ciddi bir yatırım olduğunu belirten Belediye Başkanı İrfan Dinç, “Yaran Başağalarımız, kendi ekipleri ile birlikte Yaran Okulu için adeta seferber oldu. Kültürümüze yakışan bu birlikteliği ve özveriyi görmek bizleri çok mutlu etti. Bir Çavuşumuz kendi mührünü Yaran Okulumuzdaki oğluna verdi. Başağalarımız, yaran için çok kıymetli olan maşa, yaran ocağını temsilen şamdan, Kur’an-ı Kerim gibi birçok hediyeyi okulumuza vererek kendi kültürümüze ve Yaran Okulu’na ne kadar sahip çıktıklarını gösterdiler. Her birine ayrı ayrı teşekkür ediyorum.” dedi.

Çocuklarımızın geçmişleri ile olan bağlarını daha da sağlamlaştıracaklarını belirten Dinç, onların bu etkinliklerle daha çok iletişime geçtikleri için sosyalleşmelerine de çok büyük katkı sağladıklarını ifade etti.

Yaran Başağaları da Çankırı’da yaşayan çocukların özü, sözü bir, gelenek ve göreneklerini bilen, ahlaklı, sevgisi, saygısı ve sorumluluk duygusu yüksek,  vatanına, milletine, bayrağına sahip çıkan, harama el uzatmayan bireyler olarak yetişmelerine destek vereceklerinin altını çizdi. Başağalar, Yaran Okulu’nun da katkısı ile Yaran şuurunu yeni nesile daha iyi aşılayacaklarını söyleyerek Yaran kültürünün tüm ülkeye dalga dalga yayılmasını arzuladıklarını kaydetti.

128 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle