Hoşgeldiniz  

USTALARDAN KANUN, NEY VE ÇELLO DÜETİ

admin | 04 Nisan 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

GÖKSEL BAKTAGİR: “GARİP’ İ NEŞET ERTAŞ’A İTHAF ETTİM”

Burcu Karadağ ile Usta Performanslar’ ın bu ayki konuğu Türkiye’nin önde gelen kanun virtüözü, besteci Göksel Baktagir oldu.  Baktagir, Garip eserini, Neşat Ertaş’ı dinlerken bestelediğini kaydetti.

Küçükçekmece Belediyesi Cennet Kültür ve Sanat Merkezi’nde gerçekleşen programda Burcu Karadağ ile Göksel Baktagir’ e çellosu ile Murat Süngü eşlik etti. Programı Küçükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Kuzugüden de izledi. Kuzugüden program sonunda konuklara teşekkür ederek çiçek takdim etti. Solo performansıyla büyük beğeni toplayan Göksel Baktagir de Küçükçekmeceli sanatseverlere “Buradaki ruh çok önemli, burayı dolduran ruh sizler sayesinde oluyor” diyerek teşekkür etti.

“GARİP’İ NEŞET ERTAŞ’A İTHAF ETTİM”

Programda kendi eserleri, ‘Su Gibi’ , ‘Garip’ ile dillere pelesenk olan diğer Türk Müziği eserlerini icra eden Baktagir, Küçükçekmeceli sanatseverlerden tam not aldı. Garip eserini, Neşat Ertaş’ı dinlerken bestelediğini kaydeden Göksel Baktagir, “Neşet Ertaş’ı düşündüm. Böylesine çileli hayattan sonra zirveyi yaşıyor ama o çocukluk dönemindeki o günlerini çok yalın bir şekilde anlatıyor. Babasıyla köy köy gezmesini anlatıyordu televizyonda. Garip’i Neşet Ertaş’a ithaf ettim. İnşallah ruhuna da gider” diye konuştu.

“ŞOV YAPMIYORUZ RUHUMUZU ORTAYA KOYUYORUZ”

Geçtiğimiz sene Cumhurbaşkanlığı Sanat Büyük Ödülü’nü alan Göksel Baktagir, “Beni de mutlu etti bu ödül. Her geçen gün duygu ailemiz genişlemiş oluyor. Bizim için büyük bir mutluluk ifadesi bu. Şova dayalı bir çalışma değil bu. Ruhumuzu ortaya koyduğumuz bir çalışma yapıyoruz biz” diye konuştu.

New York’ta bir kanun workshop’una katılan Göksel Baktagir, bununla ilgili olarak da, “Amerika’da çok farklı kültürden Türk müziğini öğrenmeye aday kişilerle 7’nci kez buluştuk. Makamsal bir müziğin insan ruhuna derinlemesine hitap eden bir müziğin sahipleriyiz. Yüreğimizde onun sıcaklığını hissediyoruz. Yabancılar yeni yeni keşfetmeye başladı. Onların bu müziğe dokunmaları için elimizden geleni yapmaya çalışıyoruz. Türk müziği aslında kaybolmaz. Yeter ki biz bilinçli bir şekilde ona sahip çıkalım” dedi.

181 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle