Hoşgeldiniz  

Türkiye’ye kanatlı hayvan satacak.

admin | 17 Nisan 2018 | Ekonomi, Genel, Tarım ve Hayvancılık, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

Rusya ile Türkiye arasındaki ticari ilişkilerde gelişme kaydediliyor. 15 Türk şirketine domates ithalatı için izin veren Rusya’nın yakında Türkiye ile kanatlı hayvan ticaretine de başlaması bekleniyor.

 

Ekonomi Bakanlığı yetkilileri, kanatlı kümes hayvanı ticareti ile ilgili Rusya’yla yapılan anlaşmaya dair bir açıklama yapmadı. Tarım Bakanlığı yetkilileri de konunun Ekonomi Bakanlığı’nın sorumluluk alanına girdiğini ve bakanlığın sadece firma tavsiyesinde bulunduğunu kaydetti.

“Yerli üretici olumsuz etkilenebilir”

Ankara Üniversitesi Tarım Ekonomisi Bölümü öğretim görevlisi Prof. Bülent Gülçubuk’a göre, Türkiye’nin beyaz et ithalatına onay vermesi bu ürünlerin ticaretinde yerli üreticiyi olumsuz etkileyebilir.

Gülbuçuk, Ortadoğu’daki gelişmelerin ve Rusya’ya beyaz et satışındaki azalmanın üreticinin beyaz ette kapasitesini tam olarak kullanamamasını da beraberinde getirdiğini kaydetti.

Tarım ekonomisti, “Rusya, beyaz eti bize satabilecek noktaya geldiyse, aynı zamanda bu Türkiye’nin diğer pazarlarına da ortak olabileceği anlamına gelir” ifadesini kullandı.

Tavuk sattığımız yerden hindi alacağız

Uçak krizi nedeniyle ilişkilerinin gergin olduğu ve Moskova’nın Türk mallarının ithalatında kısıtlama uyguladığı 2016 döneminde kanatlı hayvan ticareti yapılmamasına değinen Gülbuçuk, iki ülkenin son yıllarda üretim kapasitelerindeki değişime de dikkat çekti.

Tarım ekonomisti, Rusya’nın, 2012’de 2,8 milyon tonluk üretimini 2016’da 3,8 milyon tona çıkardığını, Türkiye’nin ise aynı dönemde 1,7 milyondan 1,9 milyon tona geldiğini kaydetti ve Moskova’nın üretimini yüzde 35 arttırırken, Ankara’nın yüzde 10’da kaldığını vurguladı.

Gülbuçuk, Türkiye’nin üretici konumdayken, Rusya’nın pazarı olması riskine dikkat çekti. “Tavuk sattığımız yerden hindi alacağız” ifadesini kullanan akademisyen “Rusya, bize beyaz et ihraç eder noktaya gelmişse, daha ucuza üretiyor demektir. Bizden alan ülkeler Rusya’dan daha ucuza alabiliyorlarsa, bizi değil Rusya’yı tercih eder” değerlendirmesinde bulundu.

 

 

 

 

Deutsche Welle Türkçe

375 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle