Hoşgeldiniz  

Türkiye’de organik tarım hızla yükseliyor

ibrahim bektas | 17 Eylül 2017 | Ekonomi, Genel, Tarım ve Hayvancılık

 

Organik Tarım Hareketi Federasyonu verilerine göre, Türkiye organik tarım alanlarının en hızlı büyüdüğü ülkeler arasında dünya genelinde dördüncü sıraya yükseldi. İlk üç sırada Yunanistan, Meksika ve Kazakistan bulunuyor. Türkiye’de organik tarım hızla yükseliyor. Daha 2002’de 12 bin olan organik ürünler üreten çiftçi sayısı bugün 70 bini aşmış durumda. Organik tarım bitkisel üretim alanı ise 89 bin hektardan 515 bin hektara yükseldi. Bu noktada iyi bir konuma geldik ve bu alana yatırımcıların ilgisi de sürekli artıyor.

Organik Tarım Pazarı Çok Büyük

Türkiye’de organik tarım 1984 yılında başladı ve bugün üretilen organik ürünlerin yüzde 85’i ihraç ediliyor. Sektör temsilcilerine göre organik tarım pazarının hacmi 500 milyon dolara ulaşmış durumda. Bu pazarda ülkemiz artık ikinci bir döneme giriyor. Üretimde oldukça büyük yol alındı. Bu konuda üretim yapan firmalarımız uluslararası standartlarda üretim yapıyor. Bu sektörde en çok üretilen ve para getiren ürünler, yumurta, süt ve süt ürünleri, sebze, meyve ve özellikle GDO’suz üretilen meyveler, tahıl ve gıda ürünleri pazarda büyük yer tutuyor. Bu konuda birçok girişimcimiz yatırım yapmaya başladı. Bu sektöre yatırım yapan fazlasıyla kazanıyor.

49 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,6986
EURO 4,3423
BIST 107.661
ALTIN 151,7327

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle