Hoşgeldiniz  

“Tiyatro toplumsal kalkınmanın mihenk taşlarındandır”

admin | 26 Mart 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, tiyatronun tarihin ilk dönemlerinden beri tüm dünyada ilgi gören, insanları etkileyen ve uygarlığı gelecek kuşaklara taşıyan bir sanat dalı olduğunu kaydetti.

Marmaraereğlisi Belediye Başkanı İbrahim Uyan, 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günüdolayısıyla bir mesaj yayımladı.
Tiyatronun insanları eğiterek eğlendirdiğini aynı zamanda da düşündürdüğünü dile getiren Başkan Uyan, “Toplumda yaşayan insanların birlikte güldüğü, birlikte ağladığı ve hep birlikte düşündüğü tiyatro salonları, insanca duyguların da öğrenildiği yerlerdir. İnsana ve hayata dair her şeyi sahneden bizlere sunan tiyatro, bireyin kendisinden başlayarak, toplumu sorgulamasına, iyiye, güzele, doğruya ulaşmasına vesile olmaktadır.” ifadelerini kullandı.
Başkan Uyan, mesajında şu ifadeleri kaydetti; “Tiyatro, tarihin ilk dönemlerinden beri tüm dünyada ilgi gören, insanları etkileyen ve uygarlığı gelecek kuşaklara taşıyan bir sanat dalı olmuştur. Farklı görüşlerin, kültürlerin, inançların, birbirini anlamasına yardımcı olan tiyatro, birleştirici yönüyle de sevgiyi, kardeşliği kuvvetlendirmektedir. Sanatçı ile seyirci arasında doğrudan ilişkinin kurulduğu tiyatro, bu iki kavram arasında yakın, sıcak, samimi bir iletişimin oluşmasına da neden olur. ‘Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk, sanat ve sanatçıyı, milletlerin varlığı bakımından hayati önem taşıyan bir olgu olarak değerlendirmiştir. Kültürel gelişimin ve toplumsal kalkınmanın mihenk taşlarından olan tiyatronun gelişmesine ve sevdirilmesine katkıda bulunan değerli tiyatrocularımızın, tiyatronun kitlelere sunulmasında çaba sarf eden tüm sanatçılarımızın, sahne emektarlarımızın ve tiyatro severlerin 27 Mart Dünya Tiyatrolar Günü‘nü kutluyorum. “

 

106 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle