Hoşgeldiniz  

Suriyeliler ne yerleşik ne yabancı.

| 12 Eylül 2017 | Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

Suriyelilerin üretim ve tüketimlerinin hesaba katılmasına rağmen sayılarının dikkate alınmadığı belirtildi. Böylece Suriyeli etkisi ile daha çok artan milli gelir, daha az nüfusa bölündüğü için kişi başı milli gelir 397 dolar daha fazla çıkıyor.

 

Bakanlığı’nın mart ayında güncellediği verilere göre Türkiye’de yaşayan Suriyeli göçmen sayısı 2 milyon 957 bine ulaştı.

Türkiye’nin yaptığı yardım yanında Suriyelilerin Türkiye’ye ekonomik katkısı da azımsanmayacak düzeyde.

Gazete Habertürk’ten Rahim Ak’ın haberine göre milli gelir hesaplanırken Suriyeli etkisinden sürekli söz ediliyor.

Çünkü devlet yardımları kanalıyla yapılsa bile Suriyeliler için harcanan tutar milli geliri artıran bir etki yapıyor.

Bunun yanında artık birçok Suriyelinin iş sahibi olduğu, çalıştığı da bir gerçek. Birçok bakan büyümeye 1 puanlık katkının Suriyelilerden geldiğini söylüyor.

Fakat büyüme rakamlarını etkileyen Suriyeliler kişi başı gelir hesaplanırken dikkate alınmıyor.

Dün TÜİK’in revize ettiği rakamlara göre Türkiye’de kişi başı gelir 2016 sonunda önceki açıklandığı 10.807 değil 10.883 dolar oldu. Türk Lirası bazında ortalama her Türkiye vatandaşının 32.904 bin liralık yıllık geliri olduğu anlamına geliyor bu.

İşte sorun da burada çıkıyor. Çünkü bu rakamlara sadece vatandaşları hesaba katılarak ulaşılıyor. Üretime tüketime katılan 3 milyon Suriyeli yok sayılıyor.

5 kişiden sadece biri Suriyelilerin ekonomik katkı sağladığını düşünüyor

Oysa söz konusu olan 2016 sonunda TÜİK’in 79 milyon 278 bin olarak dikkate aldığı Türkiye vatandaşları değil bunlara ek 3 milyonun durumu.

KİŞİ BAŞI GELİRİN GERÇEKTE 10 BİN 883 DOLAR DEĞİL 10 BİN 486 DOLAR OLDUĞU ORTAYA ÇIKIYOR

Türkiye’de toplam 2 trilyon 608 milyar lirayı bulan 2016 milli gelirinde, Suriyeliler hesaba katılarak kişi başı gelir hesaplanırsa, yani nüfusa 3 milyon Suriyeli’yi ekleyip 82 milyon 278 bin olarak alırsak, kişi başı gelirin gerçekte 10.883 dolar değil 10.486 dolar olduğu ortaya çıkıyor.

Yani Suriyelilerin sayılmaması nedeniyle kişi başı gelir olduğundan 397 dolar daha fazla görünüyor. TÜİK yetkilileri ise milli gelir hesabında nüfusun o ülkede yerleşik olma durumunun esas alındığını belirtiyor.

AVRUPA’DA DA TARTIŞMA KONUSU

Ancak Suriyeliler Türkiye’de ve Avrupa’da yılın tamamında yerleşik oldukları halde statüleri şu anda teorik olarak tartışmalı.

Yani ne yerleşik sayılıyorlar ne de yabancı.

92 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7803
EURO 4,6326
BIST $10.356
ALTIN 162,4545

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle