Hoşgeldiniz  

SAĞLIKLI BÜYÜYEN ÇOCUKLARA HAYATİ UYARILAR

admin | 18 Aralık 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

İzmir Kâtip Çelebi Üniversitesi, Büyüyen Çocuk Derneği, SBÜ Tepecik Eğitim ve Araştırma Hastanesi Çocuk Kliniği iş birliği ile düzenlenen ‘Sağlıklı Büyüyen Çocuk’ sempozyumunda konuşan Prof.Dr. Fatih Gültekin ve Prof. Dr. Selçuk Çömlekçiçarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kola ve meyve suyuna yasak koyun

Katkı maddeleri başlığında İKÇÜ’de açıklamalarda bulunanSağlık Bilimleri Üniversitesi, Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof.Dr. Fatih Gültekin, ebeveynlerin çocuklarına kola ve meyve aromalı içecekleri yasaklaması gerektiğini söyledi. Prof.Dr. Gültekin, “Kola net olarak kemik erimesi yapmakta, kronik böbrek hastalığına yakalanma riskini artırmaktadır.Kola, yapımında kullanılan karamel, türüne göre kanserojen yan ürünler içerebilir.Bir bardak kola içen bir çocuk büyüklere göre 3-5 kat daha fazla katkı maddesine maruz olmaktadır. Meyve aromalı içeceklerde de renklendiriciler, koruyucular, kıvam artırıcı gibi katkı maddeleri ile glikoz şurubu yaygın olarak kullanılmaktadır.” dedi.

Katkı maddeleri hastalıklara davetiye çıkarıyor

Meyve aromalı içecekler yerine meyvenin kendisinin tercih edilmesi gerektiğini ifade eden Prof.Dr.Gültekin, katkı maddelerinin birçok hastalığa davetiye çıkardığını aktardı. Prof.Dr.Gültekin, “Gıda katkı maddelerinin bir kısmı alerji, migren, iltihabi bağırsak hastalıkları ve hiperaktivite gibi hastalıkların bulgularınınortaya çıkmasını ve de obeziteye gidişi kolaylaştırmaktadır.” diye konuştu.

Oyun amaçlı bile cep telefonu vermeyin

Sunumunda elektromanyetik alanın zararlı etkilerini irdeleyen Süleyman Demirel Üniversitesi (SDÜ) Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Selçuk Çömlekçi ise 16 yaş altı çocukların cep telefonunu oyun amaçlı bile kullanmamaları gerektiğini kaydetti.

Sağlığımızı tehdit eden elektromanyetik cihazları kullanırken dikkat edilmesine vurgu yapan Prof.Dr. Çömlekçi,  “Çocukların cep telefonunu oyun amaçlı bile kullanmamaları gerekir. Bu gruptaki çocukların en az bir metre uzağında telefon kullanılmalı. Araç içerisinde cep telefonu görüşmesiyapılmamalı. Araç içinde telefon görüşmesi yapılacaksa çok kısa tutulmalı, aynı anda birden çok kişinin telefonla konuşması önlenmelidir. Telefon seçiminde SAR değeri Sex shop için tıklayınız.en küçük olanlar tercih edilmelidir. Bilinmelidir ki 3G özelliği akıllı telefonunuzun ana bilgisayar ile sizin haberiniz olmadan 1 dakikadan az bir zamanda bilgi alışverişi yapar. Siz konuşmasanız bile sık sık telefonunuz verici konuma geçer.” dedi.

Özellikle çocuk ve hamilelerin olduğu evlerde internetkullanılırken kablosuz modemin yaşam noktasından en az 1 metre uzaklıkta tutulmasının önemineişaret eden Prof.Dr. Çömlekçi, çocuk yatak odalarında düşük güçlü LED armatürler haricinde başka elektrikli cihaz bulundurulmamasını vurguladı.

Elektrikli battaniye ve saç kurutma makinasına dikkat!

Prof.Dr. Çömlekçi, “Evlerde kullanımı özendirilen tasarruflu ampullerin birer verici gibi düşük frekanslarda yayınım yaptığını düşünerek kullanmamaya çalışınız. LED ampulleri tercih ediniz. Elektrikli battaniye ve saç kurutma makinasını da çocuklarda kesinlikle kullanmayınız. Elektrik sağlayan kurumların yaşam bölgelerinize çok yakın mesafelerde olmamasına dikkat edin. Bodrum katlarda, çocuk oyun parklarına, kreşlere komşu alanlarda şalt cihazı ve şalt alanı, trafo monte etmelerine izin vermeyiniz.Kanuni bilgilendirme hakkınızı kullanınız, ölçüm isteyiniz. Dünya Sağlık Örgütü, sınırı yaşam bölgelerinde 5 kV/m sınır değer olarak belirlemiştir.” şeklinde konuştu.

111 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7692
EURO 4,6313
BIST $11.313
ALTIN 162,1703

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle