Hoşgeldiniz  

RÜZGÂR GİBİ BİR FESTİVAL DAHA GEÇTİ KÖYCEĞİZDEN…

admin | 14 Eylül 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet, Yerel Haberler

12.Köyceğiz Kaunos Altın Aslan Türk Film Festivali. (03-06 Eylül 2018)
Türkiye’nin doğası hala bozulmamış, tarihi korunmuş, şiirsel güzellikteki köşelerinden Köyceğiz’de bir festival heyecanı daha sona erdi. Yarışmasız ve rekabetsiz dolayısıyla stressiz bir sinema buluşması Köyceğiz ‘de yaşanan… Bir tür Açıkhava “Cennet Sineması”! Türkiye sinemasında son dönemin gözde filmlerinin ve Yeşilçam nostaljisi yaratan yapımların geceleri Köyceğiz Kaunos Otel yanındaki festival alanında binden fazla izleyiciye gösterildiği, hakiki bir şenlik. Üstelik filmlerin yaratıcı ekipleri de izleyiciyle buluştuğu, söyleştiği festivalde… Türkiye’nin önemli turizm merkezlerinden birisi olan Köyceğiz’de yapılan açılışa Türk Sinemasına Ömrünü ve Emeğini Vermiş Oyuncu, Senarist, Yapımcı, Yönetmen Kamera Önünde Ve Arkasında Olan Değerli Konuklar teşrif etti.
Türk sinemasının çok özel isimlerinin katıldığı bu muhteşem organizasyonda İlçe Halkının da katkıları ile çok görkemli bir festival gerçekleşti. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Köyceğiz Kaymakamlığının destekleriyle gerçekleştirilen 12.Köyceğiz Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali, TRT yönetmenlerinden Taha Feyizli başkanlığında ve Köyceğiz Belediye Başkanı Kamil Ceylan’ın katkıları ile dünden bugüne değer katan festivallerden biri olan Köyceğiz Film Festivali bu yıl 12.yılında daha da büyüyerek sinemaseverlere ulaştı. Açılış gecesinde Köyceğiz halkı yanında çevre beldelerden de akın akın insanın festival alanına gelmesi halkın sanatçılar ile bütünleşmesi muhteşemdi. Ekrandan tanıdığı ama isimlerini bilmediği veya bildiği sanatçılar ile kaynaşmaları görülmeye değerdi. O kadar keyifli bir geceydi ki, yazlık sinemayı andıran bir alanda Türk Sinemasının duayenlerinin ödüllerini alırken duygularını halk ile paylaşması yanında seyircinin pozitif tepkisi paha biçilmezdi.
03 Eylül 2018 günü Saat 21.00 de başlayan 12.Köyceğiz Kaunos Altın Aslan Türk Film Festivali açılış törenine Köyceğiz Kaymakamı Erdinç Dolu, Vali Yardımcısı Rıza DALAN, Belediye Başkanı Kamil CEYLAN, Ak Parti Muğla Milletvekili Yelda Erol GÖKCAN, CHP Muğla Milletvekili Burak ERBAY, ilgili kurum amirleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Festivalin Onur Konukları; Türk Sinemasının duayen isimlerinden, Mine SOLEY, Bahar ÖZTAN ve Ahmet GÜLHAN, Onur Konuğu Yönetmeni; Biket İLHAN, Yapımcı Necip SARICI .
Konuklar; “Murtaza” filminin oyuncuları Cezmi BASKIN ve İnci Nur DAŞDEMİR ve TRT’nin “Egenin Hamsisi” dizi oyuncularından Ayça VARLIER, Erkan SEVER, Mehtap BAYRİ, Mustafa ŞEN, Bengi ÖZTÜRK, TRT’nin “ Kalk Gidelim” dizi oyuncularından Asuman DABAK, Hakan BİLGİN, Fusün KOSTAK. Duayen gazeteci Şenay DÜDEK, Frankfurt Türk Filmleri Fest. Türkiye Koordinatörü Yapımcı Serap GEDİK, Gazi Üniveristesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şansal ERDİNÇ, Bein Digitürk Türk Filmleri ve Dizileri Müd.Nurdan SEVER ve Bein Digitürk Eğlence Müdürü Selda ÇELİKHAN, Geccecom adına Caner URAL.
TRT sunucularından Cüneyt Cakova’nın eşsiz sunumuyla yapılan festivalin açılış konuşmasından sonra 15 Temmuz’da yaşamını yitiren geçmişten günümüze tüm şehitler için gerçekleştirilen saygı duruşuyla başladı. 12.Köyceğiz Kaunos Altın Altın Aslan Türk Filmleri Festivaline özel fragman gösterim sonrası, ödül töreni ile devam etti.
Bu yıl ki Yaşam Boyu Onur Ödülleri; Mine SOLEY, Bahar ÖZTAN, Ahmet GÜLHAN, oyunculuk dalında verilirken Türkiye’nin sayılı kadın yönetmenlerinden Biket İLHAN Yönetmen olarak, Lale Filmin sahibi Necip SARICI ya yapımcı olarak verildi. Festival Konuklarından”Murtaza” filminin oyuncuları Cezmi BASKIN ve İnci Nur DAŞDEMİR ve TRT’nin “Egenin Hamsisi” dizi oyuncularından Ayça VARLIER, Erkan SEVER, Mehtap BAYRİ, Mustafa ŞEN, Bengi ÖZTÜRK, TRT’nin “ Kalk Gidelim” dizi oyuncularından Asuman DABAK, Hakan BİLGİN, Fusün KOSTAK. Duayen gazeteci Şenay DÜDEK, Frankfurt Türk Filmleri Fest. Türkiye Koordinatörü Yapımcı Serap GEDİK, Gazi Üniveristesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şansal ERDİNÇ, Bein Digitürk Türk Filmleri ve Dizileri Müd.Nurdan SEVER ve Bein Digitürk Eğlence Müdürü Selda ÇELİKHAN, Geccecom adına Caner URAL ve Besteci, Ud virtüözü, Tsm-Pop ve Fantezi müzik sanatçısı Coşkun SABAH’a plaket ve hediyeler verildi.
Festivalin sürprizi Yaşam Boyu Onur Ödülü alan Bahar Öztan’ın sahnede ‘’ Huysuz ve Tatlı Kadın’’ı söylemesi oldu.
Festivalin açılış gecesinde besteleri ve yorumuyla Türk halkının çok sevdiği sanatçılardan Çoşkun Sabah’ın konseri yapıldı. Anılar, Hatıram Olsun, Baharı Bekleyen Kumrular Gibi şarkılar ile adeta nostalji yaşandı. İlçe Halkının yaşlısından, gencine, orta yaşlısına kadar Festival alanı dolup taştı ve Coşkun’un şarkılarına eşlik ettiler.
Festivalin 2.gününde; 04 Eylül 2018 Salı günü akşam Yönetmen Can Ulkay’ın “ Ayla ” filmi gösterime sunuldu. Devamın da gece Yönetmen Murat Şeker’in “Görevimiz Tatil ” filmi ile sonlandı.
Festivalin 3.gününde; 05 Eylül 2018 Çarşamba günü akşam Yönetmen Selçuk Aydemir’in “ Ailecek Şaşkınız ” filmi gösterime sunuldu. Devamında, gece Yönetmen Ozan Açıktan’ın “ Aile Arasında ” filmi ile son buldu.
Festivalin 4.gününde; 06 Eylül 2018 Perşembe programında Köyceğiz Belediyesi Sanat Sokağında Halk buluşması yapıldı. Programa, İlçe Kaymakamı Erdinç DOLU, İlçemiz Belediye Başkanı Kamil CEYLAN, daire amirleri ve birçok sayıda vatandaş katıldı. Sanat Sokağında Köyceğiz Belediyesinin halka açık tatlı ikramları ve hoş sohbetler eşliğinde geçen söyleşi ile halk sanatçıları daha yakından tanıdı.
Türk Sinemasının duayen isimlerinden, Onur Konuğu Mine SOLEY; Trabzon’un Akçaabat ilçesinde, dört kız iki erkek çocuklu bir ailenin dördüncü kızı olarak doğar. Teyzesi Nezihe Güler’ in tatil için yanına İstanbul’a gelir. Teyzesi, Yeşilçam’ da anne rolleri oynayan bir oyuncudur. Henüz 15-16 yaşlarında olan Emine, onunla birlikte setlere gidip gelmeye başlar. Ama oyunculuk hiç aklından geçmez çünkü onun hayalinde doktor olmak vardır. Tatili bitince Yeşilçam ‘ın hayalini kurarak Trabzon’a döner. En kısa sürede tekrar teyzesinin yanına gelir ama bu kez dönmemek üzere..Her şeyi değiştirecek soru, misafir olduğu setlerden birinde sorulur.”Figürasyona girmek ister misiniz?”Peki, deyince, figüranlıktan “sahici “ rollere geçer.
Adını Türk sinemasının en güzel köşesine yazdırmış ve türk sinemasının en değerli sanatçılarından birisi Onur Konuğu Yönetmeni Biket İLHAN; Sinemaya Feyzi Tuna‘nın yönettiği Seni Kalbime Gömdüm filminde asistanlık yaparak başladı. Ardından 1980’li yıllarda TRT’YE diziler çeken Hüseyin Karakaş’a asistanlık yaptı. Üç İstanbul (1983) Kartallar Yüksek Uçar (1983) dizilerinde çalıştı. Yönetmenliğe ilk olarak TRT için üç bölümlük dizi olarak çektiği Son Umut (1992) ile başladı. Senin İçin Bir Kadeh (1993) ve Bir Kadın Yüzü (1994) filmlerini yönetti.Asıl ününü senaryosunu Attila İlhan’ın yazdığı Sokaktaki Adam(1995) filmi ile yakaladı.Bu film ve Türk-Yunan ilişkilerini anlattığı Kayıkçı (1998) filmi birçok festivalde gösterildi ve ödüller aldı.Kadın duyarlılığını filmlerinde en iyi şekilde yansıtan türk sineması içinde sayılı yönetmenlerden biri olmayı başarmış.
Onur Konuğu Yapımcı Necip SARICI; aslında henüz çocukluk yıllarında filmler seyrederek sinemayla tanışmıştır. İlk gençlik yıllarında bir şans eseri kendisini sinema dünyasının içinde bulmuş ve çok uzun yıllar sinema, yaşamının önemli bir parçası olmuştur. Sinema, onun için olmazsa olmazdır. Kopan filmleri yapıştırmalar, sinema makinistliği derken yıllar sonra ses mühendisliği sıfatını kazanmış, film yapımcısı olarak jeneriklerde adı geçerken, stüdyo sahipliğine uzanmıştır. Sinema dünyamızın yetenekli ve saygın Necip Ağabeyi olarak insanlar yetiştirmiş, binlerce filmin seslendirilmesine imzasını atmıştır.
Konuklar; “Murtaza” filminin oyuncularından İnci Nur DAŞDEMİR, Frankfurt Türk Filmleri Fest. Türkiye Koordinatörü Yapımcı Serap GEDİK, Gazi Üniveristesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Şansal ERDİNÇ katıldı.
12. Kaunos Altın Aslan Türk Filmleri Festivali’nin son günü kapanış Gala gecesinde; 06 Eylül 2018 Perşembe günü akşam Yönetmen Bora Egemen’in “ Haydi Be Oğlum ” filmi gösterime sunuldu. Devamında “Murtaza” filminin başrol oyuncuları Türkiye’nin en tecrübeli ve sevilen oyuncusu Cezmi BASKIN ve güzelliğiyle kalplerde yer etmiş genç oyuncu İnci Nur DAŞDEMİR ile söyleşinin yapıldığı gecede Yönetmen Özgür SEVİMLİ’nin “ Murtaza ” Filmi ile Festival Kapanış Galası son buldu.

306 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle