Hoşgeldiniz  

MHP’deki ‘Evet-Hayır’ çekişmesi sandığa nasıl yansıyacak?

admin | 18 Mart 2017 | Genel, Siyaset, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

‘Hayır’cı cephe, ülkücü tabanda hayır eğiliminin arttığını öne sürerken, siyaset bilimciler ve araştırmacılar MHP oylarında büyük çoğunluğun ‘Hayır’ yönünde olacağını öngörüyor.

Evet’ ve ‘Hayır’ ayrışmasıyla dikkat çeken Milliyetçi Hareket Partisi’nde, 16 Nisan çekişmesi her geçen gün yeni bir boyut kazanıyor. Bahçeli yönetiminin politikalarına karşı bayrak açtıkları ilk günden beri kıskaç altına alınan MHP’li muhalifler, yürüttükleri ‘Hayır’ kampanyasıyla da çoğu zaman şiddetini artıran saldırıların hedefi oluyorlar.

MHP yönetimiyle ayrı düştükten sonra parti yönetiminden istifa eden Ümit Özdağ, yürüttükleri ‘hayır’ kampanyasına dönük saldırıların arkasında Devlet Bahçeli’nin olduğunu televizyonlardan açıkça ilan etmekle kalmayıp, 16 Nisan’a giden süreçte ‘Türkiye’de suikastların olacağını’ ancak ‘hayır’ kampanyasından asla vazgeçmeyeceklerini söyledi.

Özdağ’ın bu açıklamalarına, MHP’nin öncü muhaliflerinden Meral Akşener, Yusuf Halaçoğlu ve Sinan Oğan da destek çıkıyor. MHP’de böylesi bir ayrışma yaşanırken, MHP tabanının 16 Nisan’da nasıl hareket edeceği de siyaset bilimcilerin ve araştırmacıların gündeminde ön sıraya yükseliyor. Peki; MHP tabanı nasıl hareket edecek, partideki bu ayrışma oylara nasıl yansıyacak?

MHP’li muhaliflerden Sinan Oğan, “Ülküm için, ülkem için hayır” sloganıyla Tüm Türkiye’de kampanya yürüten ve bu kampanyayı interaktif hale getiren isimlerin başında geliyor.

Kampanyayı internete de taşıyıp, yurtdışındaki Türklere de ulaşmaya çalışan Oğan, DW Türkçe’ye ‘ülkücü tabanın’ neredeyse bütünüyle kendilerinden yana olduklarını söylüyor. Oğan, “Biz, bu sistem geçerse MHP kapatılacak. Ülkenin kaderi tek bir adamın ne diyeceğine bırakılamaz diyerek halkımıza anayasa değişikliğini tek tek anlatıyoruz” derken, MHP tabanından aldıkları geri dönüşü şöyle özetliyor:
“MHP tabanında şu anda evet diyen ülkücü yok. İl ve ilçe başkanlıklarında görevde olan arkadaşlarımız bile mecburen ‘evet’i dillendirdiklerini anlatıyorlar ancak onlar da sandığa gittiklerinde hayır diyecekler. Çünkü baskı altındalar. Hayır deseler görevlerinden alınacaklar. Şu anda yüzde 15-17 arasında hayır diyen bir MHP tabanı var.

Bu da AKP’deki evet’leri aşağıya çekiyor. Toplamda, hayır oylarını artıran MHP tabanındaki hayır’ın gücüdür. Toplamda hayır oylarının yüzde 56’ya ulaştığını çok net söyleyebiliriz. Bize yapılan saldırılar da bu durumu netleştiriyor. Genel başkanlığa adaylığımızı ilan ettik de saldırı olmadı, hayır dedik diye saldırılar oluyor.”

“Dertleri memleket değil”

MHP’nin meclis grup başkanvekili Erkan Akçay ise “Ülkücüler arasında evetler dalga dalga yayılıyor” sözleriyle, MHP’li muhaliflerle yaşadıkları ayrışmayı net olarak ortaya koyuyor.
Akçay,  “Bir kere, MHP içinde hayırcı bir cephe yok. Eskiden partimizde bulunup da MHP’ye muhalif olanlar var. Doğu Perinçek ve CHP’nin kanatları altında MHP’ye saldırıyorlar. Dertleri memleket değil, MHP’ye muhalefet etmek” sözleriyle anlatıyor. MHP tabanının ‘asla’ muhaliflerin ‘hayır’ kampanyasına prim vermeyeceğini iddia eden Akçay’a göre, 16 Nisan’da yüzde 60’dan fazla ‘evet’ çıkacak ve bu oylarda MHP tabanının büyük etkisi olacak. Akçay, “Rejim değişmiyor, hükümet reformu oluyor. Cumhurbaşkanının tüm sorumlulukları netleşiyor. Biz de bu yüzden anayasa değişikliğine evet diyoruz” sözleriyle AKP’ye desteklerini açıklıyor.

108 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,5611
EURO 4,0089
BIST 96.406
ALTIN 144,1489

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle