Hoşgeldiniz  

Meyvelerin kıymetini bilin.

ibrahim bektas | 17 Eylül 2017 | Genel, Tarım ve Hayvancılık, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

    Japonya’da meyve tezgahlarındaki fiyatlar bir kuyumcudan farksız. Cam vitrinlerdeki meyveler, hazine gibi sergileniyor. Bazı meyveler açık artırmada on binlerce dolara satılıyor. Meyve, Japonya’da lüks tüketim olarak gözüküyor; özel günlerde, doğum günlerinde değerli bir obje olarak hediye ediliyor.

Bazı meyvelerin şekilleri bildiğimiz formlarının dışına çıkmaya başladı.

Mesela karpuz için “yuvarlaktır” demek artık pek de doğru olmayabilir. Ya da manav tezgahında Buda şeklinde bir armut görürseniz şaşırmayın. Japon çiftçiler titizlikle, yoğun emek vererek, yıllarca farklı yöntemler deneyerek Japon toplumuna göre “mükemmel” olarak nitelendirilen meyveleri geliştiriyorlar.

küp karpuz

 

Bir Salkım Üzüm 9 Bin 700 Dolar

Japonların en pahalı meyveleri arasında yer alan Ruby Roman üzümlerinin fiyatı ise her yıl katlanarak artıyor. Bu üzümler Japon lüks meyve pazarındaki boşluğu doldurmak için yetiştirilmiş.Ruby Roman’ın yetiştiricisine göre bu üzümler yakut gibi gözüküyor ve bu kırmızı rengin elde edilmesi için özenli bir süreçten geçiriliyor.

ruby roman uzumlerini

 

Dünyanın en pahalı meyvesi Yubari Kral Kavunu çift olarak hediye ediliyor

Yeryüzünün en pahalı meyvesi ise Yubari Kral Kavunu; neredeyse bir araba fiyatına satılıyor. Çiftine 26 bin dolar ödenen bu kavun Japon geleneklerine göre çift olarak hediye ediliyor. Hokkaido adasının ürünü olan Yubari Kral Kavunu seralarda yetiştiriliyor. Tohumları ise 12 bin dolara satılıyor.

kavun

 

 

172 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , ,

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,6986
EURO 4,3423
BIST 107.661
ALTIN 151,7327

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle