Hoşgeldiniz  

Meyvelerin kıymetini bilin.

| 17 Eylül 2017 | Genel, Tarım ve Hayvancılık, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

    Japonya’da meyve tezgahlarındaki fiyatlar bir kuyumcudan farksız. Cam vitrinlerdeki meyveler, hazine gibi sergileniyor. Bazı meyveler açık artırmada on binlerce dolara satılıyor. Meyve, Japonya’da lüks tüketim olarak gözüküyor; özel günlerde, doğum günlerinde değerli bir obje olarak hediye ediliyor.

Bazı meyvelerin şekilleri bildiğimiz formlarının dışına çıkmaya başladı.

Mesela karpuz için “yuvarlaktır” demek artık pek de doğru olmayabilir. Ya da manav tezgahında Buda şeklinde bir armut görürseniz şaşırmayın. Japon çiftçiler titizlikle, yoğun emek vererek, yıllarca farklı yöntemler deneyerek Japon toplumuna göre “mükemmel” olarak nitelendirilen meyveleri geliştiriyorlar.

küp karpuz

 

Bir Salkım Üzüm 9 Bin 700 Dolar

Japonların en pahalı meyveleri arasında yer alan Ruby Roman üzümlerinin fiyatı ise her yıl katlanarak artıyor. Bu üzümler Japon lüks meyve pazarındaki boşluğu doldurmak için yetiştirilmiş.Ruby Roman’ın yetiştiricisine göre bu üzümler yakut gibi gözüküyor ve bu kırmızı rengin elde edilmesi için özenli bir süreçten geçiriliyor.

ruby roman uzumlerini

 

Dünyanın en pahalı meyvesi Yubari Kral Kavunu çift olarak hediye ediliyor

Yeryüzünün en pahalı meyvesi ise Yubari Kral Kavunu; neredeyse bir araba fiyatına satılıyor. Çiftine 26 bin dolar ödenen bu kavun Japon geleneklerine göre çift olarak hediye ediliyor. Hokkaido adasının ürünü olan Yubari Kral Kavunu seralarda yetiştiriliyor. Tohumları ise 12 bin dolara satılıyor.

kavun

 

 

183 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , ,

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,8247
EURO 4,6772
BIST $11.806
ALTIN 163,7477

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle