Hoşgeldiniz  

Mevlevilik Kültürü “Sessizliğin Dili” Sergisi’nde

admin | 09 Aralık 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 Şeb-i Arus Haftası’na özel olarak hazırlanan “Sessizliğin Dili” Sergisi, Mehmet Akif Ersoy Sanat Merkezi’nde düzenlenen törenle açıldı. Sergi,  Hz. Mevlana Celalledin-i Rumi ve Mevlevilik kültürüne ait dervişlerin günlük hayatlarında önemsedikleri sembollerin manalarını yakalama fırsatı sunuyor.

 

Pendik Belediyesi Şeb-i Arus Haftası’nda “Sessizliğin Dili” Sergisi’yle  Hz. Mevlana’yı anıyor . 21 Aralık’a kadar açık kalacak sergide 16. yüzyıldan günümüze koleksiyonlardan eserler ve araştırmalar yer alıyor.  Kreatörlüğünü Erkan Doğanay’ın yaptığı serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, tüm Pendiklileri sergiye davet ederek “Tasavvufla ilgili çok önemli bir sergiye ev sahipliği yapıyoruz. Sergideki eserler Mevlevi kültürüne ait mesajlar veriyor.” dedi.

 

400 yıllık mataralar sergileniyor 

Sessizliğin Dili Sergisi’nde Erol Akyavaş, Süheyl Ünver, Ali Toy, Fatih Özkafa, Nusret Çolpan, Ülker Erke, Muhsin Kaleli ve Merhum Nusret Çolpan’a ait koleksiyonlara ait eserler bulunuyor. Sergide sarıklar, işlemeli kaşıklar ve yağlıboya tabloların yanı sıra dikkat çekici tarihi eserler de yer alıyor. Bunlardan birkaçı arasında 400 yıllık derviş mataralarıyla 19. yüzyıla ait sarık bulunuyor.

 

Fatih Çıtlak’la Mevlevi Mukabelesi   

Hz. Mevlana’nın 744’üncü  vuslat yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Şeb-i Arus etkinlikleri kapsamında  Tasavvuf Müziği Konserinde Sedat Anar 15 Aralık Cuma günü,  Fatih Çıtlak’la Mevlevi Mukabelesi de 23 Aralık Cumartesi  günü Yunus Emre Kültür ve Sanat Merkezi’nde sahne alacak.

0
1
2
3
4
5
6
7
107 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7703
EURO 4,6322
BIST $11.359
ALTIN 162,0999

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle