Hoşgeldiniz  

Merkez Bankası’ndan beklentilerin üzerinde faiz artışı

admin | 26 Nisan 2018 | Ekonomi, Genel, Tüm Manşetler

Türkiye Merkez Bankası enflasyonun bulunduğu yüksek seviyelere vurgu yaparak, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar verildiğini belirtti ve 75 baz puan faiz arttırdı.

Türkiye’de Dolar/TL kurunun tarihi zirveyi görmesinden sonra Merkez Bankası’ndan merakla beklenen faiz artışı geldi. Merkez Bankası (MB) Para Politikası Kurulu bankaları fonladığı geç likidite penceresi borç verme faiz oranını beklentilerin üzerinde 75 baz puan arttırarak yüzde 13.5’e yükseltti.

Merkez Bankası web sitesinde yayımlanan yılın üçüncü Para Politikası Kurulu (PPK) kararında, “Enflasyon ve enflasyon beklentilerinin bulunduğu yüksek seviyeler fiyatlama davranışları üzerinde risk oluşturmaya devam etmektedir. İthalat fiyatlarındaki yükseliş söz konusu riskleri artırmıştır. Bu çerçevede Kurul, fiyat istikrarını desteklemek amacıyla ölçülü bir parasal sıkılaştırma yapılmasına karar vermiştir” dedi.

Banka faiz koridorunun alt bandı olan borçlanma faiz oranı yüzde 7.25’te, bir hafta vadeli repo ihale faiz oranı yüzde 8’de, marjinal fonlama oranını yüzde 9.25’te sabit tuttu.

İş Yatırım ekonomisti Muammer Kömürcüoğlu faiz kararını şöyle değerlendirdi: “Merkez Bankası yapılması gerekeni yaptı ancak küresel piyasalarda doların değer kazanması Türkiye’deki etkiyi sınırlıyor. Karar metni öncekine benziyor. Sıkı duruşun korunacağı ve gerekirse ilave adımlar atılacağı söylemi korunuyor. Bu bağlamda küresel piyasaların seyrine bağlı olarak sıradaki toplantıda ilave faiz artışı gelebilir.”

Kömürcüoğlu beklentilerin üzerinde faiz artışının gelmesinin piyasaları desteklediğini, ancak piyasa tepkisinin sınırlı olduğunu belirtti.

637 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle