Hoşgeldiniz  
isparta masaj salonu van masaj salonu sivas masaj salonu mugla masaj salonu kocaeli masaj salonu gaziantep masaj salonu

Menteşe’de Reçel ve Turşular Yarıştı

admin | 06 Kasım 2017 | Etkinlik, Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Menteşe Belediyesi ve Yaraş Köyü Geliştirme ve Güzelleştirme Derneği tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen Reçel ve Turşu Yarışması Yaraş Mahalle Muhtarlık binası önünde düzenlendi. Kırsal mahalle sakinlerinin yoğun ilgi gösterdiği yarışlarda, 19 vatandaş turşu, 14 vatandaşta reçel yarışmasına katıldı. Yarışma boyunca Yaraş Mahallesinde açılan stantlarda ise, turşu, reçel, kabak, kuru sebze, üzüm, saç ekmeği, bal, fasulye, ayva gibi doğal ve organik ürünler yer alırken, etkinliğe katılan vatandaşlara odun ateşinde pişen gözleme ve közde pişirilen kestane ikram edildi.

Yarışmayla hem mahallenin, hem de yöresel ürünlerinin tanıtımının yapıldığını belirten Başkan Gümüş, “Menteşe Belediyesi olarak yöresel ürünlerimize çok önemsiyoruz. Bu amaçla Menteşe’deÇarşamba günleri kurulan köylü pazarımızile çiftçimizin, köylümüzün ürettiği turşusunu, reçelini, biberini, cevizini, kestanesini, zeytinini, fasulyesini, kabağı gibi doğal ürünlerini birinci elden vatandaşa ulaştırması noktasında da yardımcı oluyoruz. Onlara kendi ürettikleri ürünleri satabilmeleri için ücretsiz yer gösteriyoruz. Yaraş Mahallesi sakinlerimiz çok sosyal. Üretimin ve bu tür etkinliklerin yanı sıra, kurdukları çiftçi kadınlar tiyatro grubu ile de Menteşe’nin tanıtımında da çok önemli bir yeri bulunuyor.” dedi.

Yaraş Mahalle Muhtarlığı önünde düzenlenen 2. Reçel ve Turşu Yarışmasına 19 vatandaş turşu, 14 vatandaşta reçel yarışmasına katıldı. Reçel yarışmasında jüri üyelerinin belirlediği kriterler arasında tadı, ateşte ne kadar kızarıp kızarmadığı, reçelin katı veya sıvı olması gibi kriterler yer alırken, turşu da ise, renk, tat, karışım özellikleri (biber, salatalık, lahana gibi) ön planda tutuldu. Yarışmanın sonunda ise reçel yarışmasında Medine Gündoğdu birinci, Hatun Asan ikinci ve Gülsüm Kaplan’ın reçeli üçüncülüğü elde etti. Turşu yarışmasında ise Ülkü Gündoğdu birinci, Hörü Kara ikinci ve Fatma Aydoğdu’nun turşusu da üçüncülüğü elde etti.

72 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7912
EURO 4,6641
BIST $10.487
ALTIN 162,0648

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle