Hoşgeldiniz  
isparta masaj salonu van masaj salonu sivas masaj salonu mugla masaj salonu kocaeli masaj salonu gaziantep masaj salonu

Menopozun da ilacı iyi uyku, iyi beslenme, egzersiz

admin | 17 Ekim 2017 | Genel, Sağlık, Tüm Manşetler

Menopoz dönemine giren her kadın ilaç kullanmak zorunda değil, eskisi gibi uzun süreli hormon tedavisi de önerilmiyor

Menopozun da ilacı iyi uyku, iyi beslenme, egzersiz

Jinekolog Dr. Nagihan Saz, olağan bir süreç olmasına karşın çoğu kadının “yaşlanmanın” göstergesi kabul edip kara tasalara girdiği menopoz dönemini rahat atlatmanın reçetesini verdi. Bu dönemde her kadının ilaç kullanmasının gerekmediğini, uzun süreli hormon tedavilerinin de artık eskisi gibi önerilmediğini belirten Opr. Dr. Saz, “Menopozun da ilacı iyi uyku, iyi beslenme ve egzersiz” dedi.

 

Kent Sağlık Grubu Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Opr. Dr. Saz, 18 Ekim Dünya Menopoz Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, bu sürecin olumsuzluklarıyla baş etmeye çalışan kadınlara önerilerde bulundu.  Menopozun korkulacak bir dönem olmadığını belirten Opr. Dr. Saz, “Pek çok kadın menopoz eşittir yaşlılık diye bakıyor.  Oysa hormonların değişimin yaşandığı olağan bir süreç” diyerek, şunları söyledi:

YAŞAM TARZI DEĞİŞİKLİ ŞART

“Bu hormonal değişiklikler yüzünden neredeyse tüm kadınların en büyük sıkıntısı sıcak ve ateş basması. Ama bu yüzden ilaç, hormon kullanmak zorunda olacağı yanlış inancı kaygılarını artırıyor.Sıcak ve ateş basması ilk yıllarda fazla olsa da giderek azalır. Öncelikle bilinmesi gereken menopoza giren her kadının ilaç kullanması gerekmiyor. İyi bir beslenme, uyku düzeni ve egzersiz yaşam kalitesinin düşmemesi için şart. Menopoz sonrası gelişebilecek kemik erimesi, kalp ve damar hastalıkları gibi durumları önlemek için de bu önerileri uygulamak önemli. Üstelik menopoz sonrası gelişebilecek bu hastalıklar için artık eskisi gibi uzun süreli hormon tedavileri artık önerilmiyor. Eğer mutlaka hormon tedavisi gerecekse daha çok kişiye ve durumuna özel kısa süreli tedaviler veriliyor.”

Öte yandan Opr. Nagihan Saz,  menopoz döneminde kadınların yaptırması gereken sağlık taramaları hakkında da bilgi verdi. Opr. Dr. Saz, “ Risk faktörü (aile öyküsü, kortikosteroid ve bazı medikal tedavi alanlar, daha önce kemik kırığıöyküsü) olmayanlarda 65 yaşından itibaren kemik dansite taraması yapılmalı. Kadınlar kendi kendilerine meme muayenelerini yapmalı,  bir farklılık gördüğünde mutlaka hekime başvurmalı. Mamografiye 40-44 yaş arasında başlanmalı, 45-55 yaş arası her yıl bir defa, 55 yaştan sonra 2 yılda bir mamografi tekrarlanmalı. Her yıl jinekolojik muayene ve smear testi (5 yılda bir hpvdna  testi de yapılabilir) yapılması da önerilerimiz arasında.”

106 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7492
EURO 4,6506
BIST $11.288
ALTIN 162,5945

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle