Hoşgeldiniz  

MEHMET AKİF VE DOSTLARI ANILDI

admin | 31 Aralık 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Pendik Belediyesinin Mehmet  Âkif Ersoy’u vefatının 81. ölüm yıldönümünde anmak üzere düzenlediği “Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi” başlıklı sergi ve panel büyük ilgi gördü. Serginin açılışında konuşan Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin, “Bizlere rehber olmuş bu önemli şahsiyeti her genç tanımalı ve anlamalı” dedi.

Mehmet Âkif Ersoy Sanat Merkezi’nde  açılan sergi, Mehmet Akif’in hayatını, ailesini  ve dostlarını  gözler önüne serdi.  Koleksiyoner M. Ruyan Soydan’a ait eserlerin yer aldığı “Ummana Dökülen Irmaklar” adlı sergide Akif ve ailesine ait  fotoğraf, mektup ve çeşitli evrakların yanı sıra yakın dostlarına ait tamamı orijinal çok sayıda dergi, kitap, fotoğraf ve taş plaklar yer alıyor.

Son mektubu da sergilendi

Sergide el yazması eserler arasında en dikkat çeken ise Akif’in hayattayken yazdığı son el yazması mektup oldu. 1936 yılında Eşref Edib Fergan’a yazılan mektubun orijinali ziyaretçilerden büyük ilgi gördü.  Sergi 14 Ocak’ta sona erecek.

Başkan Şahin: “İstiklal Marşımızın şairini farklı bir çalışmayla anlatmak istedik”

 

Serginin açılışında konuşan Pendik Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin: “Mehmet Akif, hayatı boyunca ülkesine çeşitli şekillerde hizmet etmiş, vatanını her şeyden fazla seven bir insandır. Şuurlu bir Müslüman Şair ve düşünce adamı olarak yaşadığı coğrafyanın ve Türk-İslam Aleminin uyanık bir beyni ve dürüst bir vicdanıdır. Bizlere rehber olmuş bu önemli şahsiyeti her genç tanımalı ve anlamalı.  Pendik Belediyesi olarak “İstiklal Marşımızın” şairi olan Mehmet Akif Ersoy’un hatırasına hürmeten hayatını, mücadelesini ve hizmetlerini günümüz gençlerine farklı bir çalışmayla anlatmak istedik. Bu sergi de bu anlamda büyük fırsat.” şeklinde konuştu.

Mehmet Akif’in dostlarını anlatan panel

 “Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi” projesi  kapsamında  sergi sonrası bir de panel düzenledi.   Moderatörlüğünü Doç. Dr. Turgay Anar’ın yaptığı panelde; Prof. Uğur Derman, Beşir Ayvazoğlu ve Prof. Dr. Hüseyin Hansu, sırasıyla Akif’in dostları Fuat Şemsi İnan, Mithat Cemal Kuntay ve Babanzade Naim Bey’i anlattılar. Yaklaşık 1 saat süren panel, Belediye Başkanı Dr. Kenan Şahin’in konuşmacılara plaket takdimiyle sona erdi.

 

42 kitaplık araştırma ve çizgi roman da yayınlandı

Ummana Dökülen Irmaklar: Mehmet Âkif Ersoy’un Dost Çevresi” başlığı altında gerçekleştirilen  etkinlikler kapsamında, İstiklal Marşı şairinin hayatı ve çevresinde bulunan dostlarını anlatan 42 kitaplık büyük bir arşiv oluşturuldu.  Her bir kitapta , Mehmet Akif’in ailesi, talebeleri,  devam ettiği kültür-sanat mahfilleri, öğrencilerinin yanı sıra Bosnalı Ali Şevki Hoca’dan Hasan Basri Çantay’a 38 dostu tek tek yer aldı.  Belediyesi, Safahat Şairini çocuklara tanıtmak ve sevdirmek amacıyla  “Göğe Yükselen Hilâl: Mehmet Âkif Ersoy’un Hayatı”  adını taşıyan bir de çizgi roman  yayınladı. Mehmet Akif Ersoy Fikir ve Sanat Vakfı işbirliğinde hayata geçirdiği projede çizgi romanı Turgay Anar  yazdı, Yavuz Selim Baş da çizgiye döktü.  Mehmet  Akif Ersoy’un hayatını, mücadelesini, hizmetlerini  anlatan çizgi roman 48 sayfadan oluşuyor.

0-son mektubu
3-kitaplar
21 Sergi..Başkan Şahin
22-sergi
23 Sergi
25-Sergi
33-Panel
34-Panel
52 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7692
EURO 4,6313
BIST $11.313
ALTIN 162,1703

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle