Hoşgeldiniz  

Lipödem Tedavisinde Kansız ve Güvenli Yöntem : Superdry Liposuction

admin | 16 Mart 2017 | Sağlık, Tüm Manşetler, Üst Manşet

http://ahmetkaracalar.com/lipodem/

Lipödem

Lipödem teşhisi nasıl konur ?

Ayakbileği, alt bacak, diz çevresi, üst bacak ve popoyu çevresinde orantısız yağ birikmesi olur. Kişinin üst bedeni incedir. Bazen kol ve karın bölgesini de tutar. Lipödemli yağ dokusunun hissi normal yağ dokusunun hissinden farklıdır. Evrelerine göre ele gelen his değişir. Erken evrelerde sert yağ kitleleri ele gelirken, ileri evrelerde yumuşak ve gamzeli bir doku ele gelir. Özellikle diz çevresi ve iç bacakta doku yığılmaları meydana gelebilir. Teşhis öyki ve muayene bulguları ile konabilir. Şüpheli durumlarda ya da destek olarak MR kullanılır.
Lipödem belirtileri nelerdir ?

Anoreksialı lipödem hastalarında bile hastalıklı dokunun tam kaybolmadığı gözlemlenmiştir. Hastaların bir bölümünde sıkıştırmaya karşı çok hassas olur. Bir yere vurulduğu zaman çok kolay morarma oluşur.
Lipödemle birlikte görülen hastalıklar nelerdir ?
Hastalığın ileri evrelerin lenf damarları olaya dahil olabilir. Bu durumda teşhis lipölenfödem olur.
Lipödemde diyet ve eksersiz nasıldır ?

Lipödemi tedavi eden bir diyet ya da eksersiz programı bulunmuyor. Lipödem diyete dirençli bir sorun olarak bilinir. Ancak kişiye özel zararlı besinler yasaklanabilir. Bazı bayanlar alkol alımı sonrası şikayetlerin arttığını belirtmektedir. Ancak sorunun ilerlemesini yavaşlatıcı yangı giderici diyet yararlı olabilir. Eksersizler arasında özellikle yüzme gibi yatay sporlar etkilidir.
Yürüyüş ve bisiklete binme dolaşımı arttırdığı için yararlıdır. Ancak özellikle dize yük bindiren ağır sporlardan kaçınılmalıdır.
Lipödemin psikolojik etkileri nelerdir ?

Hastanın sorunlu bölgeleri gizleme eğilimi, rahat kıyafet, etek, çizme giyememesi, rahat spor yapamaması, özgüven sorunları önemli psikosoyal stres nedenidir.

Lipödemin ameliyatsız tedavisi nasıldır ?

Özellikle basınçlı çoraplar sorunun ilerlemesini yavaşlatır. Toplardamar ve lenf kan akımını hızlandırır. Ek olarak kompresif tedavi semptomları hafifletir. Manuel lenfatik drenaj özellikle ağrı gibi yakınmaları hafifletir.
Lipödem tedavisi nasıldır ?

Öncelikle sorunlu yağın olabildiğince uzaklaştırılması gerekir. Ancak lipödemde yağ alınması ile lipödemi olmayan bir kişiden yağ alınması prensipleri aynı değildir.
Lipödemde yağı alırken toplardamar ve lenf damarlarına hasarın minimum olması gerekir. Ayrıca amaç sadece yağın alınması değil bacağın şekillendirilmesi ve doku sıkılaşmasının sağlanmasıdır.
Klasik liposuction normal yağlanmada etkili bir yöntem olmasına rağmen lipödemde tercih edilmez. Aslında lipödem tedaviside bölgeye göre planlama yapmak gereklidir. Alt bacak ve diz çevresi için superdry teknik kansız ortamda ıslak bir şekilde işlem sonunda sonucu görerek yapılan bir yöntem olarak oldukça etkilidir. Basen, ve iç bacaklar için ise ultralipo, vaser 4D ya da lazer multiplexin kombinasyonları yapılır.Ayrıntılı lipödem incelenmesinde yöntemler nedir ?

Ayrıntılı lipödem incelenmesinde yöntemler nedir ?

Yüksek resolution ultrason, MR ve lenfosintigrafi başlıca yöntemlerdir. Bu yöntemler ile lenfödemden ayırım yapılabildiği gibi lipolenfödem teşhisi de konabilir. Lipödem hastalarında yağın net olarak dağılımı, kasın buna etkisi, tedavi planı gibi ayrıntılar da elde edilebilir.
http://lipodem.org/

147 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,5678
EURO 4,0009
BIST 97.713
ALTIN 144,0770

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle