Hoşgeldiniz  

LALE ŞENLİĞİ KARTAL SOĞANLIK’TA GERÇEKLEŞTİ

admin | 03 Nisan 2018 | Etkinlik, Genel, Tüm Manşetler

 

 Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün çabalarıyla geleneksel hale gelen Lale Şenliği’nin 7.si, vatandaşların yoğun katılımıyla gerçekleşti. Vatandaşlara binlerce lale dağıtılan şenlikte Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, Soğanlık semtinin adının lale soğanından geldiğini bir kez daha vurguladı ve Soğanlık halkına, semtlerine sahip çıktıkları için teşekkür etti.

 

Kartal Belediyesi Soğanlık Kültür Merkezi önünde gerçekleştirilen 7. Lale Şenliği’ne Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’ün yanı sıra; Cumhuriyet Halk Partisi Kartal İlçe Başkanı Muammer Çelebi, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcıları, Meclis Üyeleri, Kartallı Muhtarlar, Kartal Belediyesi birim müdürleri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

kartal lale şenliği

 

“Laleye, Kartal’a ve mahallenize sahip çıktığınız için teşekkür ediyorum”

 Lale Şenliği için Soğanlık Kültür Merkezi önünde toplanan kalabalık topluluğa önce halk oyunları ekibi bir gösteri yaptı. Gösterinin ardından şenliğin açılış konuşmasını yapan Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz, lalenin Soğanlık’a ait olduğunu vurgulayarak “Görüyorum ki Soğanlık halkı,Soğanlık’ave adına sahip çıkıyor. Kartal,Soğanlık’a sahip çıkıyor.

 Kartal, laleye sahip çıkıyor.

Kartal, laleye sahip çıkıyor. Buradan çıkan ve saraya giden, saraydan Hollanda’ya giden ve dünyanın Hollanda lalesi olarak bildiği ve Hollanda’nın 100 milyara yakın gelir elde ettiği lalenin buradan çıktığını herkes algıladı bu geçen süre içerisinde..Soğanlık’ın adı, soğan sarımsaktan gelmiyor, lale soğanından geliyor. Buradan çıktı ve bir devire ismini verdi. Nevşehir’li Damat İbrahim Paşa’nın sadrazam olduğu dönemde Lale Devri oldu. Bir diğer Nevşehirli de geldi,Soğanlık’ta laleyi ortaya çıkarttı. Tabi ki bunların hepsi tesadüf. Ama Haseki Sultan rahatsızlanıp buraya gelmeseydi belki de bunlar olmayacaktı. Laleye sahip çıktığınız için, Kartal’a sahip çıktığınız için, mahallenize sahip çıktığınız için hepinize teşekkür ediyorum” dedi.

115 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle