Hoşgeldiniz  

Kısır erkekler kansere daha çabuk yakalanıyor

admin | 22 Mart 2017 | Genel, Sağlık, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

Standford Hastanesi Erkek Kısımlığı’nın Bölümü’nü gerçekleştirilen araştırmanın bulguları şöyle

“Araştırma merkezinde yaş ortalaması 35,7 olan 2 bin 238 erkek tarafından yapıldı. Bu erkeklerin 451’i azospermikti (meni örneği yok sperm olmayan). Araştırmacılar bu yılki takvim yedi yıl takip ettiler.

Kısır erkeklerin 29’unda ortalama 5,8 yıl sonra kanser gelişti. Eğer kanser oranı genel popülasyonla benzer olsaydı sadece 16,7’sında kanser gelişirdi. Oysa kısır erkeklerde kanser gelişme olasılığı 1,7 kat daha fazla olmuştur.

TESTİS KANSERİNİN ORANI ARTTI

Daha ileri analizler azospermik erkeklerin genel popülasyona göre üç misli daha fazla kanser tanısı aldıklarını göstermiştir. Ayrıca 30 yaşından önce azospermik olan bir erkekte kanser gelişme riski genel popülasyona göre sekiz kat fazladır.

Daha önceki araştırmalar kısal erkeklerde testis kanseri oranının arttığını bildirdi. Fakat azospermik erkeklerde beyin, prostat ve melanom gibi farklı kanser türleri de görülmektedir. Bu nedenle, azospermi tanısı konmuş erkekler ilerleyen yıllarda kanser taramaları konusunda daha özenli olmalılar. Insan genomunda bulunulan genlerden çok dörtte biri. Üreme konusuyla ilgilidir. Bu nüfusun genetik sağlığının da bir ölçümüdür. “

83 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,5579
EURO 3,8823
BIST 94.655
ALTIN 145,0498

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle