Hoşgeldiniz  

Kerbela mateminin acısı Büyükçekmece’de sergilendi

admin | 14 Aralık 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

Fotoğraf sanatçıları Tahir Özgür, Hakan Yıldırım ve Mevlüt Özalp’in İran’ın Tebriz ve Bicar kentlerinde gerçekleşen Kerbela matemini anlatan fotoğraflar Büyükçekmece’de sergilendi.

3 fotoğrafçının 2 yıl üst üste gittikleri İran’da objektiflerine yansıyan birbirinden etkileyici fotoğrafların yer aldığı “Aşura – Matem” konulu fotoğraf sergisi, Büyükçekmece Belediyesi ile Büyükçekmece Fotoğraf Derneği işbirliğiyle açıldı.

Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi İbrahim Çallı Sanat Merkezi’nde gerçekleştirilen sergi açılışına Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Başak Sancar, Büyükçekmece Belediye Başkanı Sanat Danışmanı Prof. Dr. Güler Ertan, Büyükçekmece Fotoğraf Derneği Başkanı Hürriyet Akın ve çok sayıda sanatsever katıldı.

“Enteresan ve etkileyici”

Sergi açılışında konuşan Büyükçekmece Belediye Başkan Yardımcısı Başak Sancar, yoğun programı nedeniyle serginin açılış törenine katılamayan Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün selamlarını ileterek; “Bugün gerçekten oldukça enteresan bir sergi açılışını gerçekleştireceğiz. İlk defa aşure ve matem konulu bir serginin açılışını gerçekleştireceğiz. Serginin ismi ve konusu bile bu serginin ne denli özel bir sergi olduğunu ortaya koymaktadır. Emeği geçen her üç fotoğrafçımızı da bu başarılı çalışmalarından ötürü kutluyorum” diye konuştu.

“Türkiye’de ses getiren bir sergi”

Büyükçekmece Fotoğraf Derneği Başkanı Hürriyet Akın, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün kültür ve sanata büyük önem verdiğini belirterek; “Sayın başkanın bize sunduğu bütün olanakları, fotoğraf sanatının daha da gelişmesi ve yaygınlaşması adına Türkiye genelinde en iyi şekilde kullanmaya çalışıyoruz. Bu sergide Türkiye genelinde oldukça ses getiren enteresan ve etkili bir mesajı olan sergi. Her 3 fotografçı arkadaşımız bu sergi için büyük emek verdiler” diye konuştu.

“Fotoğraflamakta zorlandık”

Fotoğraf sanatçısı Hakan Yıldırım, İran’da Kerbela matemi ve aşure törenlerini iki yıl üst üste takip ederek bu sergiyi hazırladıklarını belirtti. Fotoğrafların Tebriz ve Bicar kentlerinde gerçekleştirilen matem törenlerini yansıttığını ifade eden Yıldırım; “Oldukça duygu yüklü ve etkileyiciydi matem törenlerine şahit olduk. Öyle ki zaman zaman fotoğraflamakta zorlandığımız anlar oldu” şeklinde konuştu.

44 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7789
EURO 4,6276
BIST $10.683
ALTIN 161,9537

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle