Hoşgeldiniz  
isparta masaj salonu van masaj salonu sivas masaj salonu mugla masaj salonu kocaeli masaj salonu gaziantep masaj salonu

KARTAL BELEDİYESİ SREBRENİTSA KATLİAMI’NI 22. YILINDA DÜZENLEDİĞİ TÖRENLE ANDI

admin | 12 Temmuz 2017 | Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet, Yerel Haberler

 

Kartal Belediyesi, 11 Temmuz 1995’de Yugoslavya iç savaşı sırasında Sırp ordusunun Srebrenica’yı işgal ederek genç, yaşlı, çocuk, kadın, erkek demeden 8 binin üzerinde canı katledişinin 22. yılı için anma programı düzenledi. Programa Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek, Kartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel, Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar, İstanbul Anadolu Yakası Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Erdoğan Erden, Sivas Bosna Sancak Eğitim ve Sosyal Yardımlaşma Derneği Başkanı Erol Sevim, Kartal Belediyesi Birim Müdürleri, Kartal Belediyesipersoneli,sivil toplum kuruluşları ve vatandaşlar katıldı.

Kartal Belediyesi ile Bosna Sancak Akademik Kültür ve Tarih Vakfı ve Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği’nin birlikte hazırladığı program, Kartal Meydanı’nda yer alan Srebrenica Boşnak Soykırımı Anıtı’na çelenk konulması ile başladı. Anma programı, saygı duruşunda bulunulması, İstiklal Marşı’nın okunması, Srebrenica’da katledilenler ve tüm şehitler için dua edilmesi ve basın bildirisinin okunmasıyla devam etti. Bosna Sancak Kültür ve Yardımlaşma Derneği Başkanı Muhammet Sancaktar yaptığı konuşmada: ”Srebrenica katliamını 22. yılında büyük bir hüzünle anıyoruz. Soykırım bir insanlık suçudur, insanlık bir daha bunları yaşamamalıdır. Soykırım Anıtı’nın Kartal Meydanı’nda açılışını gerçekleştirerek şehitlerimizin unutulmamasını sağlayan,onların anılarını yaşatan ve bu programın düzenlenmesinde emeği geçen Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz’e ve anma etkinliğine katılan herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi. Cumhuriyet Halk Partisi İstanbul Milletvekili Dursun Çiçek de“Acı bir olayı anmak, unutmamak adına bugün sizlerle birlikteyiz.” diye başladığı konuşmasını şöyle sürdürdü :”Balkan coğrafyası, geçmişte dünya tarihinde önemli olayların 1. ve 2. Dünya Savaşının tohumlarının ekildiği yerdir. Günümüzde Balkan coğrafyasında huzur ve güven varsa bundaTürkiye’nin katkısını vurgulamak istiyorum. Bize düşen ise ayrışmak yerine birleşmeyi, dayanışma içerisinde güçlerimizi birleştirmeyi tercih etmektir.Bu tür soykırımları önlemenin temel noktası bundan geçer. Srebrenica Soykırımı şehitlerimizi rahmet, saygı ve sevgiyle anıyorum. Bu organizasyonu düzenleyen Başta Kartal Belediye Başkanı Op. Dr. Altınok Öz olmak üzere emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum.” dedi.
Konuşmasında “Sesimizin daha güçlü ve etkili çıkması gerekiyorki yeni nesil bu soykırımı duysun, görsün, öğrensin ve unutmasın.Soykırımlar bir daha gerçekleşmesin.” diyenKartal Belediyesi Başkan Yardımcısı Gökhan Yüksel ise şunları dile getirdi: “Değerli Bosna Sancak dostları, değerli Kartal halkı, 11 Temmuz 1995 soykırımın tarihidir.Bugün Srebrenica Soykırımı’nın 22. yıldönümünü büyük bir kederle anıyoruz.Hüznümüz çok büyük; ancak Kartal Belediyesi ve Kartal halkı olarak aynı zamanda gururluyuz da. Çünkü Srebrenica Soykırım Anıtı’nı yaptırmış olmamızın nekadar önemli olduğunu bugün birkez daha anlıyoruz.Sesimizin daha güçlü ve etkili çıkması gerekiyor ki yeni nesil bu soykırımı duysun, görsün, öğrensin ve unutmasın. Soykırımlar bir daha gerçekleşmesin. Srebrenica Soykırımı’nı unutmadık, unutmayacağız, unutturmayacağız. Sayın Belediye Başkanımız Op. Dr. Altınok Öz’ün öncülüğünde bugün bu anmaya ev sahipliği yaptığımız için gururluyuz.Soykırımda hayatını kaybeden tüm şehitlerimizi rahmet ve saygıyla anıyorum. Organizasyonakatılanherkese de çok teşekkür ediyorum.”

77 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7912
EURO 4,6641
BIST $9.879
ALTIN 162,0648

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle