Hoşgeldiniz  

Jeopark’a, İTÜ çıkartması

admin | 31 Mart 2017 | Eğitim, Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

Jeopark’a, İTÜ çıkartması

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğrencileri, Türkiye’nin ilk ve tek UNESCO sertifikalı Kula Jeoparkı’nda uygulamalı eğitim aldı. Ünlü Prof. Dr. Celal Şengör, İTÜ’lü öğrencilere Jeopark alanında yer alan volkanik oluşumlar ve tarihten bu zamana kadar yazılı olan kaynaklardan örnekler vererek coğrafik oluşumları öğrencilerine anlattı.

 

 

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Bölümü öğrencileri, Dünya’da volkanik topografyası ile eşine az rastlanır yeryüzü oluşumlarını içinde barındıran UNESCO Sertifikalı Kula Jeopakı’nı ziyaret etti. İTÜ Jeoloji Bölümü öğrencileri derslerde gördükleri konuları uygulamalı olarak görebilmeleri için bir haftalık gezi programında Ayvacık ve Alaşehir’den sonra Kula Jeopark Sahası’na geldiler. Öğrenciler, büyük bir merakla gezdikleri Kula Peribacaları, Çakırca Mahallesi’nde yer alan sütun bazaltları, Kula Divliti ve Sandal Volkan Konisi’ni ziyaret etti. İTÜ öğrencilerine Manisa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Mimar Azmi Açıkdil, Prof. Dr. Celal Şengör, Prof. Dr. Boris Natalin, Prof. Dr İlhan Kayhan, Doç. Gürsel Sunal ve araştırma görevlileri eşlik ederek yer yapısı hakkında bilgi verdiler.

 

Profesör Doktor Celal Şengör, Kula’nın jeolojik yapısı hakkında kısa bir bilgi vererek, “Kula Çok klasik bir yer, Kula, milattan sonra 24. yıldan sonra Dünya’da sönmüş volkan alanı olarak ilk tanımlanan yerdir. Kula’da volkan topografyası olarak tüm öğeleri ile çok güzel görünmektedir. Bizde öğrencilerimize bunu göstermek istedik” dedi.

 

 

61 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,5678
EURO 4,0009
BIST 97.713
ALTIN 144,0770

Son Yorumlar

  Arşivler

  Kent ve Başkan

  Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterShare on LinkedInShare on VKDigg thisShare on RedditPin on PinterestFlattr the authorShare on StumbleUponShare on TumblrShare on Yummly
  © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
  Reklamı Gizle
  Reklamı Gizle