Hoşgeldiniz  

İZMİR MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ AKADEMİ STEM ÇALIŞTAYI ÇEŞME’DE GERÇEKLEŞTİRİLDİ.

admin | 28 Mart 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

İzmir İl Mili Eğitim Müdürlüğü Akademi StemÇalıştayı ile eğitimde niteliğin arttırılmasını hedefliyor.24 Mart Cumartesi günü , Özdere Aria Claros otelinde gerçekleştirilen çalıştaya İl Mili Eğitim Müdürü Ömer Yahşi, ION Academy kurucusu Ali Rıza Ersoy ve Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Hülya Yılmaz katıldı.

Öğrencilerimize  bir hedef, uçmak için kanatlar verelim.

Çalıştay’ın açılış konuşmasını yapan Ömer Yahşi bu çalıştayların çocukları geleceğe hazırlamak, fikir ve değer üretmek, yeni bir ürün ortaya koyma konusunda önem arz ettiğini ifade ederek sözlerine başladı. Yahşi “Bizim çocuklarımız gelecekte bizlerin adını dahi duymadığı meslekleri icra edecekler. Bu değişimler çağımız eğitimcilerine de çok daha fazla sorumluluklar getiriyor. Hiç durmayan ve hızlanarak büyüyen bu yarışta en büyük görevlerden biri bizlere, eğitimcilere düşüyor. Çağın gerektirdiği nitelikli insanı yetiştirmek zorundayız. Bizim çocuklarımız dünyadaki yaşıtları ile her alanda rahatça rekabet edebilecek potansiyele sahiptir. Yeter ki kendilerini gerçekleştirebilecekleri fırsatları onlara tanıyalım, destekleyelim, yüreklendirelim. Onlara bir hedef, uçmak için kanatlar verelim. Sizler Akademi STEM çalıştayında, kazandıklarınızı, okullarınıza döndüğünüzde uygulayacaksınız.” dedi.

Sürekli güncellenen dünya dinamiklerine değinen Ömer Yahşi, “Dünya o eski dünya değil artık ve ülkemizde öyle. Eskinin kalıplaşmış fikir blokları ile gelecekte hak ettiğimiz ve istediğimiz yeri bulmamız olanaksız. Bu nedenle gözümüz ve kulağımız daha açık ve sürekli hareket halinde olarak gündemi takip edebilmeliyiz. Çok çalışmalıyız. Biz gece gündüz sürekli çalışıyoruz, çalışmak zorundayız. Başka türlü bu hızlı değişime ayak uyduramayız. Biz bu felsefe ile hareket ediyoruz. Disiplinli çalışan, üreten, çalışkan bir kaç alanda donanımlı gençlere ihtiyacımız var. Çok zeki, başarılar alan öğrencilerimiz var. Neden okul öncesi ve sınıf öğretmenlerini tercih ettik? Biz, ne kadar erken yaşlarda başlanırsa, bu özelliklerin yerleşmesinin o kadar kolaylaşacağını biliyoruz. Tekrar ifade ediyorum, bize büyük görevler düşüyor. Okullarınıza döndüğünüzde başarılı uygulamalar yapacaksınız. Bu gücü ve azmi gösterecek sizlerin attığı her adım ve çaba bizler için çok kıymetli.” diyerek eğitimin en erken yaşta başlamasının önemini vurguladı

Çocuklarımızın, kodlama programlarını okuma yazma gibi bilmek zorundalar.

Ali Rıza Ersoy, “Endüstri 4.0” konulu bir sunumgerçekleştirdi.Ersoy “Endüstri 4.0 nedir derseniz, kısaca “Sanayinin dijitalleşmesidir” diyebiliriz. İlk sanayi devrimi (1.0) su ve buhar gücünü kullanarak mekanik üretim sistemleri ile ortaya çıktı. İkinci sanayi devrimi(2.0) ile elektrik gücünün yardımıyla seri üretim tanıtılmıştı. Üçüncü sanayi devriminde (3.0) ise dijital devrim, elektroniğin devrimi. Yani şuan da da “Endüstri 4.0 dönemindeyiz. Bizde ülke olarak, “Endüstri 4.0” ı yakalayabilecek durumdayız. Artık bizim gündemimize de oturdu. Biz de bu dünyada yerimizi almalıyız.  Eğitime de çok büyük işler düşüyor.” dedi. Geleceğin değişen mesleklerine de değinen Ersoy, çocukların eğitiminde kodlamanın önemine vurgu yaptı. Ali Rıza Ersoy, “Çocuklarımızın niteliklerini artırmamız gerekiyor. Artık çocuklarımızın, kodlama programlarını okuma yazma gibi bilmek zorundadırlar. Çalıştay programınızı incelediğimde, “Robotik uygulaması, artırılmış gerçeklik, kodlama programları, STEM” var. Çok sevindirici, eğitiminde bu değişimlerden geri kalmadığını görmek çok sevindirici.” dedi.

 

 

 Teknoloji ve bilimde değişimler çok hızlı yaşanıyor.

Ege Üniversitesi Eğitim Fakültesi Dekanı, Prof. Dr. Hülya Yılmaz; STEM Eğitimi hakkında bilgi verip ülkemizde ve dünyada stem çalışmalarını anlattı. Yılmaz, “Günümüzde, özellikle teknoloji ve bilimde değişimler çok hızlı yaşanıyor.  Tüm dünyada ülkeleri öne geçirecek alanların “Fen Bilimleri, Teknoloji , Mühendislik , Matematik ” olduğu görülüyor. Çünkü sanayi alanındaki her şey bunlar üzerine kurulu. STEM, öğrencilerin bu alanlara olan ilgisini, bilgi ve becerilerini artırma için ortaya çıkan bir öğretim modelidir. STEM, , Fen Bilimleri, Teknoloji, mühendislik, matematik bilgilerini bir arada kullanarak, yaşamdaki karmaşık bir problemin çözümünü sağlayan tasarım oluşturması mantığına dayalıdır.  Bugün bizde burada siz okul öncesi ve sınıf öğretmenleri ile bir arada olmaktan büyük mutluluk duymaktayız. Çünkü ne kadar erken yaşlarda çocukların bu alanlara ilgi duymalarını ve gelişmelerini sağlarsak ileride hem niteliği, hem de sayıyı artırmış olacağız. Okullarını döndüğünüzde sizlerin, geleceğimizin temsilcileri konumundaki çocuklarımıza çok şey kazandıracağını düşünüyoruz. ”dedi.

Prof. Dr. Hülya Yılmaz, Ege Üniversitesi bünyesindeki 8 kişilik ekibi ile “STEM uygulamalı olarak yaptığı “Atölye Çalışmalarına”  İzmir’in çeşitli  ilçelerinden  40 okul öncesi öğretmeni ve 40 sınıf öğretmeni katıldı.

Akşam oturumunda, Bilişim Öğretmenleri, Onur Kalender tarafından Ayla Savaşçı, Orhan Eskitaş tarafından “Robotik, Artırılmış Gerçeklik ve SCRATCH Kodlama programları” atölye çalışmaları yapıldı.

Oldukça yoğun olan Çalıştayprogramında  çağın en önemli  beceri alanları olan  robotik, STEM, kodlama alanlarında eğitimler alan Okul Öncesi ve Sınıf Öğretmenleri, “Bal Peteği Öğretmen Ağı” denilen öğretmen ekipleri oluşturuldu. Öğretmenler bu uygulamalarıokullarında hayata geçireceklerdir.

78 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

EN ÇOK OKUNAN HABERLER

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle