Hoşgeldiniz  

IŞİD militanlarının eşleri Türkiye dönmek istiyor

| 12 Eylül 2017 | Genel, Güncel, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

  Telafer kentinde düzenlenen operasyonda IŞİD militanları olan eşleriyle Irak ordusu ve Peşmerge güçlerine teslim olan Türkiye vatandaşı 400 kadın, ülkeye dönmek istiyor.

Bir IŞİD militanın eşi olan Samsunlu 34 yaşındaki Kübra Hacıoğlu,  yaptığı açıklamada kampta tutulduklarını belirterek, Türkiye vatandaşı 400 kadının ülkeye dönmek istediğini söyledi.

Irak ordusu kaynaklarından edinilen bilgilere göre ağustos ayında Irak ordusu ve Haşdi Şabi güçlerinin Telafer’i IŞİD’den kurtarma operasyonunda sıkışan IŞİD militanları, aileleriyle birlikte Peşmerge ve ordu güçlerine sığınmıştı.

 

Irak ordusundan bir yetkili, “IŞİD militanları sıkışınca aileleriyle bize teslim oldu. 600 civarında militan teslim oldu. Peşmerge kendilerine teslim olanları bize iade etti. Teslim olan kadınlar IŞİD militanlarının eşleridir diye düşünüyoruz. Çoğu kadın Türkiye, Avrupa, Çeçenistan, Mısır, Tunus ve diğer devletlerden Telafer’e gelmişler ve burada IŞİD militanları ile isteyerek evlenmişler.

IŞİD şüphelisi kadınları Hamam Ali kampında tutuyoruz. Erkek IŞİD militanları Bağdat’ta sorgudalar. Kadınlar IŞİD şüphelisi diye tutuluyor. Örgütle ilişkilerini araştırıyoruz. Suçsuz olan varsa serbest bırakacağız. Kadınların çoğu Türkiye vatandaşı. Türkiye devleti yetkilileri ile durumlarını paylaştık. Hepsinin bilgilerini onlara aktardık. Türkiye vatandaşı 250 kişinin bilgilerini kendilerine verdik.”

Eşinin hapis cezası olduğu için Suriye’ye kaçtığını ve dönemediği için oradan Irak’a geçtiğini öne süren Hacıoğlu, buradaki kadınların çoğunun erkeklere aşık olarak geldiğini ya da onların çağrısıyla geldiklerini savunup şöyle devam etti:

“12 ay savaş gördük. Evimiz 3 defa bombalandı. Psikolojimiz bozuldu. Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Bu konuda Cumhurbaşkanı’ndan yardım istiyoruz. Türkiye’ye dönüp psikolojik tedavi görmek istiyoruz. Türkler olarak Türkiye’ye dönmek istiyoruz. Burada bize IŞİD militanı şüphesiyle bakıyorlar. Rusya ve Çinliler ise dönmek istemiyorlar.”

Türkiye vatandaşı IŞİD militanları Irak’ta teslim oluyor

Hacıoğlu, Türkiye dışında kampta Pakistanlı, Türkistanlı, Rusya vatandaşı ve Özbeklerin olduğunu söyledi.
Telafer’den kaçan IŞİD şüphelisinin akrabası Esra Kaya ise yakınlarını Irak’tan getirmek için Türkiye Dışişleri Bakanlığı ile Emniyet Müdürlüğü’ne başvuruda bulunduklarını söyledi

56 Kez Görüntülendi.
Etiketler: , , , ,

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,7803
EURO 4,6326
BIST $10.356
ALTIN 162,4545

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle