Hoşgeldiniz  

İLETİŞİM TANGO GİBİDİR

admin | 18 Ocak 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

BUCALILAR SAĞLIKLI İLETİŞİM YÖNTEMLERİNİ ÖĞRENDİ

Toplumun temel yapı taşı, çekirdeği olan ailenin sağlıklı işleyebilmesi için gereken iletişim teknikleri Buca’da masaya yatırıldı. Buca Belediyesi , Buca Kent Konseyi ve Türk Psikologlar Derneği  işbirliğiyle düzenlenen “Aile İçi İletişim” söyleşisindeBucalılara kaliteli ve sağlıklı iletişimin yol ve yöntemlerini anlatan Psikolog Mevlüt Ülgen, iletişimin tango dansı veya masa tenisi gibi düşünülmesi gerektiğini, uyum ve ahengin temel ögeler olduğunu söyledi. Mini drama ve canlandırmalarla interaktif olarak verilen eğitimde Bucalılar eğlenerek iletişim tekniklerini öğrendi.

 

Buca Belediyesi, Buca Kent Konseyi ve Türk Psikologlar Derneği işbirliğiyle düzenlenen Sağlık Söyleşileri’ nin ilki “ Aile içi iletişim” başlığıyla yapıldı. Buca Belediyesi Meclis Salonunda düzenlenen söyleşide Psikolog Mevlüt Ülgen eğlenceli ve katılımcı anlatımıyla kaliteli iletişimi anlattı.

Bucalıların yoğun ilgi gösterdiği söyleşi selamlaşma ritüellerinin yer aldığı kod açma oyunu ile başladı. Dinlemenin öneminin vurgulandığı, dinlememe/ umursamama, sen dili /ben dili ve iletişimde ilk dakikanın öneminin işlendiği interatif söyleşide Psikolog Mevlüt Ülgen, iletişimin tango dansına benzetilebileceğini, uyum ve ahengin kaliteli iletişim için önemli olduğunu vurguladı.

Ülgen, etkili iletişim ögeleri, beden dili, dinleme, empati, iletişimde bireylerin kendini doğru ifade etmesi ve iletişim engelleri konularını Bucalılarla paylaşırken, “ İletişimde sorun yaşadığımızı düşündüğümüzde öncelikle dönüp kendimize bakmalıyız. Yapılan araştırmalar kurduğumuz iletişimde sözcüklerin yüzde 7, nasıl söylediğimizin yüzde 38, beden dilinin ise yüzde 55 etkili olduğunu ortaya koymaktadır. Beden, sözcük ve tavrımız iletişimin yönünü belirler.Bunu bir bütün olarak düşünmeliyiz “ dedi.

Aile yapısı içinde kadın ve erkeğin iletişimdeki sağlıklı durumunun gelecek nesiller olan çocuklara da yön verdiğini belirten Ülgen, “ Doğan her çocuk için aile aslında hayata nasıl bakılacağının, nasıl algılanacağının öğrenildiği, nasıl iletişim kurulacağının öğrenildiği bir ilk okuldur. Kendilerine tembih edilenleri değil gördüklerini, izlediklerini çok daha kolay ve kalıcı bir şekilde öğrenirler. Doğru iletişim yöntemlerini kullanarak gelecek nesilleri sağlıklı şekilde yönlendirebiliriz” diye konuştu.

5BUC5100-ok
5BUC5103-ok
5BUC5108-ok
5BUC5116-ok
5BUC5121-ok
5BUC5124-ok
5BUC5127-ok
5BUC5133-ok

 

99 Kez Görüntülendi.
Etiketler:

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,8247
EURO 4,6772
BIST $11.806
ALTIN 163,7477

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle