Hoşgeldiniz  

İbadi Ankara’da

| 25 Ekim 2017 | Dünya, Genel, Tüm Manşetler, Üst Manşet

 

Recep Tayyip Erdoğan, Kürdistan Bölgesel Yönetimi’nin düzenlediği bağımsızlık referandumu sonrası Ankara’ya gelen Irak Başbakanı Haydar el İbadi’yi kabul etti.

İbadi Cumhurbaşkanı Erdoğan ile basına kapalı bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşme sonrası iki lider ortak basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan yaptığı açıklamada şunları söyledi : “Irak’ın toprak bütünlüğünden yanayız”  “Ne yazık ki çok büyük darbeler yedi Irak. Özellikle Musul’un geldiği nokta belli; Kerkük, Telafer, Anbar öyle. Neredeyse Bağdat’a kadar DEAŞ denilen terör örgütü tüm buraları yıkarak gitti. Merkezi yönetim kararlı attığı son adımlarla DEAŞ denilen bu terör örgütünden ülkenin neredeyse bütününü, yüzde 15-20 civarında, bunun haricinde temizlemiş vaziyette. İnanıyorum ki bu kalan DEAŞ örgütü de temizlenecektir” diye konuştu.

Erdoğan sözlerine şöyle devam etti , “PKK terör örgütünün de aynı şekilde Irak’ta bir yapılanması olduğunu biliyoruz. Kandil gibi Sincar gibi, bu bölgelerde PKK’nın bir varlığı sözkonusu. Tüm buralarda bizler her türlü dayanışma içerisinde ortak mücadeleyi sürdürmeye varız” dedi.

“Temmenim odur ki Irak’ın bütün bu yıkımların olduğu bölgelerde küllerinden yeniden ayağa kalksın” diyen Erdoğan “Bizler de ellerimizden gelen desteği inşallah vereceğiz. Bölgenin barışı huzuru için de atılması gereken adımları atacağız. Petrol boru hattının da çalıştırılması noktasında her türlü desteği vermeye hazırız. Kara noktasındaki kapılarla ilgili görüşmeler de karşılıklı olarak devam ediyor. Her şey bir mutabakat içerisinde yürüyecektir” diye konuştu.

 Sınırlarımızda silahlı gruba izin vermeyiz

“Bizler maalesef istikrarsızlıktan bu coğrafyanın bir parçasıyız” diyen Irak Başbakanı İbadi de “Bu sıkıntıların aşılması için gerekli zaman gelmiştir. Şüphesiz politikamızın bir parçası da terörle mücadeledir. Terörle mücadele konusunda sonuç alabilmek için etkin bir işbirliğini önemsemekteyiz. DEAŞ terör örgütü pek çok vatandaşımızın canına kast ettiği gibi altyapımızı da yıkmış durumda” diye konuştu.

“Irak anayasasına göre silah taşıma hakkı olmayan herkese karşı mücadele verilir” diyen İbadi, Irak’ın toprak bütünlüğünü sağlamanın ve tüm terör örgütlerine karşı mücadelenin görevleri olduğunu vurguladı. İbadi “Maalesef Irak toplumunun diğer bileşenlerine saygı gösterilmeksizin bir referandum girişiminde bulunuldu, buna karşı da mücadelede bulunduk. Maalesef bu referandumla toprağımızı parçalamak ve sınırlarımızı yeniden belirlemek istediler” diye konuştu.

Erdoğan’a hitaben “Sayın Cumhurbaşkanı bölgede istikrarın sağlanması noktasında önümüzde bir sorumluluk var” diyen Irak Başbakanı İbadi, bölgede savaşlar yerine artık ekonomik kalkınmanın sağlanması ve ortak çıkarlar bağlamında ikili ilişkilerin geliştirilmesi gerektiğini söyledi. Irak Başbakanı Haydar el İbadi “Hiçbir ülkenin iç işlerine karışılmasını da kabul etmiyoruz” diye konuştu.

Başbakan Binali Yıldırım ile de bir araya gelecek olan İbadi bölge turu kapsamında Türkiye’den sonra İran’a gidecek.

65 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.
EN ÇOK OKUNAN HABERLER

EN SON HABERLER

DOLAR 3,8101
EURO 4,6578
BIST $11.896
ALTIN 163,2647

Son Yorumlar

    Arşivler

    © 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
    Reklamı Gizle
    Reklamı Gizle