Hoşgeldiniz  

GERMENCİK BELEDİYESİ ÇOCUK İSTİSMARINA YÖNELİK FARKINDALIK PANELİ DÜZENLEDİ

admin | 10 Nisan 2018 | Genel, Tüm Manşetler, Yerel Haberler

 

Germencik Belediye Kültür Etkinlikleri kapsamındaçocuk istismarına yönelik farkındalığı arttırma amaçlı “ Korkma Konuş! Hep Birlikte Güçlüyüz” adlı panel 6 Nisan 2018 Cuma günü gerçekleştirildi. Ege Kadın BuluşmasıBileşenleri ile Germencik Belediyesi’nin birlikte gerçekleştirdiği ve ModaretörlüğünüGülsevilErgünoğlu’nunyaptığı panelde; Avukat Asiye Yalçın, Avukat Gülşah Durmuşoğlu, Avukat Nebahat Oksay Ürün ve Psikolog Yasemin Demirbaş konuşmacı olarak katıldılar. CHPEfeler Kadın Kolları İlçe Başkanı Özlem Ekiz ve yönetimi, Aydın Kadın Efeler Derneği, Aydın Alevi Dayanışma Derneği, Türk Kadınlar Birliği Aydın ve Kuşadası Şubeleri, Kuşadası Caferli Güzelleştirme Derneği, Okul müdürleri, öğretmenler ve özellikle kadınların ağırlıklı olarak katıldığı panele ilgi oldukça yüksekti. Gerçekleştirilen panel günümüz gerçeklerini gün yüzüne çıkarmada ve ailelerin bu konuda ne kadar dikkatli olması gerektiğine ışık tuttu.

 

Belediye Başkanı Ümmet Akın; “Üzülerek söylüyorum ki, Türkiye’de kız ve erkek çocukların istismara uğrama oranının birbirinden çok da farklı olmadığını, cinsel istismarın her sosyo-ekonomik düzeyde yaşanıldığı görülmektedir. Çocuk istismarının tanınması ve türleri konusunda ailelerin eğitilmesinin yanında çocukla çalışan uzmanların farkındalıklarının artırılmasına ve bu konuda tıp, sosyal hizmetler ve hukukun birlikte, bütüncül olarak çocuğu ele almasının gerekliliğini vurgulamalıyız. Amacımız, çocuklarımız için, beden ve ruh sağlığı yerinde kendi ayakları üzerinde durabilen bireyler yetiştirmektir. Bu nedenle çocuk ihmali ve istismarı konusunda ailelerin bilinçlendirilmesini amaçlayan etkinliğimiz büyük önem taşımaktadır.” dedi.

 

Konuşmacı Psikolog Yasemin Demirbaş, “Sağlıklı nesiller yetiştirmek sağlıklı toplum olmanın başlangıcıdır. Bizim amacımız mümkün olduğunca fazla anne-babaya ulaşarak çocuklarımızın daha sağlıklı büyümesinin toplumumuza nasıl bir katkısı olacağını anlatmak. Bu anlamda duyarlılığı ile bize bu konuda destekçi oldukları için Germencik Belediyesine ve Sayın Belediye Başkanı Ümmet Akın’a teşekkür ederim.”

“Özellikle yapılan araştırmalar gösteriyor ki 3 ile 6 yaş arasında çocuğun ihmali ve suistimali konusu günümüzde oldukça yaygın. Anne babaların daha farkındalık ve bilinçli çocuk yetiştirmelerini ve sağlıklı olarak çocuklarını büyütmelerini hedefliyoruz. Çocuk istismarı konusunda yapılan araştırmalar gösteriyor ki istimrarcıların yüzde 67’si tanıdıklar. Bu kişilerin çoğu kılığı kıyafeti güzel, sosyo-ekonomik standartları yüksek insanlardan oluşuyor. İstismarcıyı dışarıda ararken aslında çoğu zaman yakınımızda buluyoruz. Ne yazık ki Ensest bunun çok önemli bir kanıtıdır. Ülkemizde bu konunun çok büyük bir eksiklik olduğunu düşünüyorum. Önceliğimiz aileyi eğitmek olmalıdır. Örneğin çocuğun çizdiği resimleri dikkatlice incelemeli, figürleri tek tek sorarak ne anlama geldiğini öğrenmelidir. Suistimal eden kişilerin çocukluğu sorunlu geçmiştir. Çocukların sorunlarını bugün çözemezsek gelecekte bu bireyler yetişmeye devam edecek” şeklinde konuştu.

154 Kez Görüntülendi.

Yorum yapabilmek için Giriş yapın.

© 2007 SİNEMA TANITIM AJANSI Tüm Hakları Saklıdır .
Reklamı Gizle
Reklamı Gizle